Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Kdy slavíme?
Odebírat novinky
Archiv blogu
Ko-fi
Iwíkův Oriflame obchůdek
Reklamní miniokénko


Citáty

Moje nejoblíbenější básnička od Františka Gellnera

27. 2. 2017

Dnes, když jsem si četla v Drobcích z Františka Gellnera, jsem narazila na básničku, kterou jsem se učila na základce a dodnes mi její slova utkvěla v paměti. Na základní škole jsem přišla do styku jen s touto jednou Gellnerovou básní, která mě oslovila svou poetikou a líbilo se mi, její poselství. Stejně tomu je i dnes, kdy rozumím důvodu, proč je báseň taková, jaká je, a proč vypovídá o tom, o čem vypovídá. V současnosti už jsem bohatší o spoustu dalších čtenářských zkušeností, při nichž jsem se setkala s dalšími díly tohoto významného českého básníka.

 

Jistě se ptáte, jaká báseň mě tak uchvátila. Pokud tomu tak opravdu je, tak čtěte dále.

Píseň

Vím, skepse má je příliš tvrdá,

a mysl má je příliš hrdá

a výsměch zlý a rouhavý

extáze moje otráví.

 

Rád v noci bdím a ve dne dřímám

a paradoxní názory mám.

Své lásky k zášti přinutím

a přátele si znechutím.

 

Je pro mne málo směrodatný

soud bližních dobrý jako špatný.

V čas pole svá si pokosím.

A o pohřeb se neprosím.

GELLNER, František. Po nás ať přijde potopa. In: Drobky z Františka Gellnera. Jota, Brno 2005. ISBN 80-7217-320-0. s. 15

 

Tak co na ni říkáte? Líbí se vám? Nebo máte v básnické tvorbě jiného oblíbence? Pokud ano, neváhejte a doplňte můj seznam přání čtenářů, jenž naleznete zde, pokud jste již na Iwíkově knihovně recenzi nenašli. Za každý námět budu ráda.

Uložit

 
štítky
podobné články
4 komentáře
 1. Odpovědět

  TlusŤjoch

  28. 2. 2017

  Některé jeho básně zhudenil Visací zámek.
  Z cizích básníků se mi líbí: Kenneth Patchen, česky vyšla jeho básnická sbírka Když jsme tu byli spolu.
  Z českých mám rád Václava Hraběte.

   
  • Odpovědět

   Iwik

   28. 2. 2017

   Na Hraběte se už také delší dobu chystám a těším. Věřím tomu, že se mi také bude líbit. Nicméně i ten Gellner je pro mě skvostem :-). A Kennetha Patchena zkusím také :-). Děkuji za tipy.

    
   • Odpovědět

    TlusŤjoch

    28. 2. 2017

    Z českých bych dále doporučil třeba Seifertovovu sbírku „Halleyova kometa“ či cokoli od Kainara (viz např. zhudebněná báseň Stříhali dohola malého chlapečka

     
    • Odpovědět

     Iwik

     28. 2. 2017

     To si také ráda doplním do svého seznamu :). Moc děkuji za oba tipy. Ač jsem je již četla, tak si je přečtu ráda znovu pro účel sepsání recenze :-).

      

Zanechat komentář