Štítek: Druhé město

  • Petr Stančík – Andělí vejce

    Petr Stančík – Andělí vejce

    Andělí vejce - náhled


    Historie v každodenním životě

    Novela Andělí vejce od Petra Stančíka je zajímavým pohledem na dějiny 20. století prostřednictvím osudů obyčejných lidí. Autor zde propojuje události první a druhé světové války s individuálními příběhy, čímž dává historickým souvislostem osobní rozměr. Čtenář sleduje, jak se velké dějiny odrážejí v životech postav, a to nejen prostřednictvím bojů a politických změn, ale i skrze drobné detaily každodenního života.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    Nový román Petra Stančíka (Magnesia Litera 2015 za prózu) se odehrává v kulisách první poloviny 20. století. Hlavní hrdina Augustin Hnát se narodil zásluhou mořské panny. Jeho matka běhá po lese se srnami, otec mu vybral za kmotra obecního blázna. Místo hlavy má vejce, z něhož se líhnou andělé prapodivných nápadů. Asi by prožil nudný život, nebýt přátelství se strašidlem, vynálezu nekonečnítka, sibiřské anabáze, zničující lásky k mušli, dvou světových válek a jednoho vojenského zběha. Děj směřuje k tragickému rozuzlení, kde končí veškerý humor.

    Surovost jako nedílná součást příběhu

    Některé scény v knize překvapí svou drsností, která však není samoúčelná. Naopak, Stančík ji používá k věrnému zachycení doby, v níž se příběh odehrává. Válka a její důsledky nebyly nikdy idylické, a autor se nebojí ukázat syrovou realitu, která k historickým událostem neodmyslitelně patří. Tímto způsobem dodává knize autentičnost a vtahuje čtenáře do atmosféry minulého století.

    Andělí vejce - obálkaPostavy a jejich osudy

    Jedním z nejzajímavějších prvků knihy jsou postavy, které nejsou černobílé, ale mají své chyby, touhy i slabosti. Autor jim věnuje dostatek prostoru, aby jejich osudy působily uvěřitelně a čtenář si k nim mohl vytvořit vztah. Skrze jejich prožitky a rozhodnutí Stančík ilustruje, jak nekompromisní historické události ovlivňují jednotlivce a jejich osobní světy.

    Petr Stančík – mistr jazykové hravosti

    Petr Stančík je český spisovatel a básník, který je známý svou jazykovou originalitou a schopností kombinovat různé žánry. Ačkoli jsem se s jeho tvorbou setkala poprvé, jeho styl mě zaujal. Dokáže propojit vážná historická témata s jistou literární hravostí a originalitou, což dělá jeho díla jedinečnými. V Andělím vejci se tento přístup projevuje především v detailním popisu a schopnosti vtáhnout čtenáře do příběhu.

    Kniha, která zůstane v paměti

    Andělí vejce je novela, která nutí k zamyšlení. Přestože není rozsáhlá, zanechává silný dojem a přináší nečekané momenty, jež se čtenáři vryjí do paměti. Pokud hledáte dílo, které kombinuje historická témata s osobními příběhy a nevyhýbá se ani drsnějším scénám, pak tuto knihu rozhodně doporučuji.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5


    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 2016, Druhé město
    Počet stran: 200
    Jazyk vydání: český
    Forma: klasická kniha
    Vazba knihy: pevná/vázaná
    ISBN: 978-80-7227-385-0

     

  • Michal Ajvaz – Lucemburská zahrada

    Michal Ajvaz – Lucemburská zahrada


    Tajemný svět Lucemburské zahrady

    Novela Lucemburská zahrada od Michala Ajvaze je dílem, které vás okamžitě vtáhne do svého magického světa. Na poměrně malém rozsahu textu se rozvíjí příběh plný tajemství a obrazotvornosti, který snoubí romantiku, fantasy prvky i náznaky dalších žánrů. Je to kniha, která čtenáře zve na netradiční dobrodružství, jež nepostrádá hloubku ani eleganci.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    Novela Lucemburská zahrada začíná v první den prázdnin, kdy Paul, učitel na pařížském lyceu, sedí v bytě v rue Vaugirard, kde žije se svou ženou, u počítače a začíná se připravovat na podzimní vyučování. Je zvyklý psát deseti prsty a při hledání odkazu na internetu se mu stane, že z nepozornosti položí prsty pravé ruky na klávesnici o jednu klávesu doleva. Z tohoto nepatrného chybného pohybu se rozvine celá řada událostí a Paul prožije nejšťastnější a nejstrašnější okamžiky svého života.
    Paul si nevšimne, že do vyhledavače napsal jiné slovo; na obrazovce se objeví odkaz na prózu amerického autora Rosse; Paul se na internetu dočte o podivném manželství tohoto autora; díky Rossově próze se v Paulovi probudí na lavičce v Lucemburské zahradě nový způsob vnímání světa; sám začne psát knihu o své nové zkušenosti; seznámí se se studentkou Claire, která prožila podobnou, avšak zrcadlově obrácenou zkušenost; na terase domku v Nice, kde tráví dovolenou se svou ženou, se Paul stává svědkem děsivého představení, které se odehrává na pozadí města nořícího se do soumraku; odjíždí za Claire na východokaribský ostrov Saint Lucia; Claire nenajde, ale setkává se tu s ženou, která studovala v Moskvě kvantovou fyziku a která mu vypráví o svém vztahu k synovi ruského oligarchy, o jeho lásce, starostech s absurdním dědictvím a smrti. V novele se vypráví o proměně vnímání, o lásce a žárlivosti, nenávisti a smíření, a také například o novém jazyce, který vymyslel Ross, a o jeho luštění, o programování audioanimatronických figurín, jaké se používají při atrakcích v Disneylandu, o nebezpečných psychofarmakách, o kopii pařížské ulice v džungli, o koncertu v amfiteátru v sicilské Taormině, o pohyblivé hongkongské hračce na baterky, kterou hrdina objeví v pasáži Pommeraye v Nantes, a o živé langustě, která upadla číšníkovi na zem v zahrádce restaurace v Nice.

    Magický realismus a jeho kouzlo

    Jedním z nejvýraznějších prvků novely je autorova práce s magickým realismem. Realistické scény se nenásilně prolínají s fantastickými prvky, které působí přirozeně a nenuceně. Ajvaz dokáže vytvořit svět, kde hranice mezi skutečností a snem mizí, což čtenáře nutí přemýšlet nad tím, kde končí realita a začíná fantazie. Tento přístup dává příběhu unikátní atmosféru, která je jak přístupná, tak zároveň výzvou pro vnímavějšího čtenáře.

    Autor a jeho umění vyprávět

    Michal Ajvaz je mistrem obrazného vyprávění, které kombinuje literární styl s vizuální imaginací. Jeho schopnost zachytit složité myšlenky na malé ploše textu je obdivuhodná. Ajvazovy příběhy často překračují běžné žánrové škatulky a ukazují jeho zálibu v experimentu a tvořivosti. V Lucemburské zahradě se mu podařilo vytvořit nejen poutavý příběh, ale i prostor pro hlubší reflexi čtenáře.

    Proč si knihu přečíst?

    Jedním z hlavních lákadel této novely je její čtivost. I přes filozofické podtexty a netradiční vyprávěcí styl se kniha čte velmi lehce. Děj plyne přirozeně a dynamicky, což umožňuje čtenáři ponořit se do příběhu bez pocitu tíhy či přetíženosti. Pokud hledáte něco, co kombinuje krásu jazyka, originalitu a emotivní zážitek, Lucemburská zahrada je přesně to pravé.

    Hodnocení

    Lucemburská zahrada je příjemným literárním zážitkem, který zaujme milovníky magického realismu i ty, kteří chtějí objevovat nové literární světy. Michal Ajvaz vytvořil dílo, které se svým stylem a hloubkou vymyká běžné produkci. Tento krátký, ale intenzivní příběh zanechá v čtenáři nejen příjemný dojem, ale i touhu vrátit se zpět a objevit v něm další vrstvy. Hodnotím ji velmi kladně a vřele doporučuji.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5

    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 2011, Druhé město
    1. vydání originálu: 2011
    Počet stran: 176
    Jazyk vydání: český
    Autor obálky: Bedřich Vémola
    Forma: klasická kniha
    Vazba knihy: pevná/vázaná s přebalem
    ISBN: 978-80-7227-312-6