Štítek: Martin Koláček – E-knihy jedou

  • Miroslav Zacpal – Čarodějnice z černého lesa a jiné příběhy

    Miroslav Zacpal – Čarodějnice z černého lesa a jiné příběhy

    Čarodějnice z černého lesa - náhled


    Temnota ve třinácti podobách

    Kniha Čarodějnice z černého lesa od Miroslava Zacpala přináší třináct temných příběhů, které čtenáře vtáhnou do světa záhad, děsu a nadpřirozena. Autor pracuje s různými prostředími i časovými obdobími – některé povídky se odehrávají v současnosti či nedávné minulosti, jiné nás zavedou hluboko do historie. Společným jmenovatelem všech příběhů je atmosféra napětí a tajemství, která dokáže udržet čtenářovu pozornost až do poslední stránky.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    Sbírka třinácti temně laděných příběhů spisovatele a kreslíře Miroslava Zacpala, odehrávajících se jak v cizině, tak v českých zemích. Nemají za cíl ani tak šokovat nebo vystrašit, jako spíš převyprávět příběhy, které se v našem rozmanitém a leckdy tajemném světě s trochou fantasie mohly odehrát.

    Čtivý styl s hororovým nádechem

    Miroslav Zacpal píše čtivým a poutavým způsobem. Jeho vyprávění má spád a dokáže efektivně budovat napětí. Náměty povídek jsou rozmanité, což pomáhá udržet čtenářovu zvědavost – některé příběhy čerpají inspiraci z folklóru, jiné se opírají o moderní hororové prvky. Tím kniha oslovuje široké spektrum čtenářů, kteří mají rádi temné a mysteriózní příběhy.

    Čarodějnice z černého lesa - obálkaMiroslav Zacpal – autor temných příběhů

    Miroslav Zacpal se ve své tvorbě zaměřuje na hororovou a temnou literaturu. Čarodějnice z černého lesa je jedním z jeho děl, ve kterém ukazuje svůj cit pro atmosféru a práci s napětím. Autor se nebojí experimentovat s různými časovými obdobími ani náměty, což dává jeho povídkám osobitý ráz. I když se jeho jméno zatím neobjevuje mezi nejznámějšími autory české hororové literatury (dlouho tvořil pod pseudonymem), jeho tvorba by mohla oslovit fanoušky temných příběhů.

    Kvalita textu a jeho nedostatky

    Přestože je kniha čtivá a její příběhy jsou zajímavé, nelze si nevšimnout jazykových chyb, které kazí celkový dojem. Tyto nedostatky mohou působit rušivě, zvláště pro čtenáře, kteří si potrpí na pečlivě upravený text. Přesto je však kniha dostatečně poutavá na to, aby tyto drobné nedokonalosti dokázala alespoň částečně vyvážit svým obsahem a atmosférou.

    Hodnocení

    Čarodějnice z černého lesa je zajímavou sbírkou hororových povídek, která má potenciál oslovit především milovníky temné literatury. Autorův styl je čtivý a příběhy nabízejí rozmanité zážitky – od historických kulis až po moderní hororové prvky. I když knihu částečně srážejí jazykové chyby, stále může být dobrou volbou pro ty, kteří hledají napínavé a děsivé čtení.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 4


    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 2020, Martin Koláček – E-knihy jedou
    Počet stran: 372
    Jazyk vydání: český
    Forma: e-kniha
    ISBN: 999-00-020-7981-8
  • Daniel Pelikán – Vetřelci v našich hlavách

    Daniel Pelikán – Vetřelci v našich hlavách

    Vetřelci v našich hlavách - náhled


    Příběh života učitele s obsedantně-kompulzivní poruchou

    Kniha Vetřelci v našich hlavách od Daniela Pelikána nabízí čtenářům možnost nahlédnout do každodenní reality učitele, který žije s obsedantně-kompulzivní poruchou. Na pouhých 80 stranách (27 stran na čtečce PocketBook) autor přináší niterný a intenzivní pohled na svět plný neviditelných bojů. Zároveň se mu daří přiblížit pocity a myšlenkové procesy, které jsou pro mnohé z nás těžko pochopitelné.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    Vyčisti si zuby! Ještě jednou! To je málo! Ty bakterie se množí každou vteřinu! Učitel Petr žije s obsedantně-kompulzivní poruchou, vetřelcem v jeho hlavě. Chvilková úleva je střídána nesnesitelnou úzkostí a frustrací. Trpí nejen Petr, ale i jeho okolí, které mnohdy netuší, co prožívá. Těm z vás, kteří tento hlas znáte, chci říct: Netrpíte sami. Někde na světě existuje minimálně jeden další člověk, který si také myje ruce pětkrát za sebou, který se také bojí Slunce, bakterií, kouře nebo třeba aspartamu.

    Vnitřní rozpor jako hlavní téma

    Jedním z ústředních motivů knihy je neustálý konflikt mezi tím, co člověk chce udělat, a tím, co mu jeho vnitřní hlas diktuje. Autor ukazuje, jak těžké je s touto poruchou nejen pracovat, ale i vést běžný život. Čtenář tak získává možnost nahlédnout do hloubky lidské mysli, která musí neustále překonávat své vlastní bariéry.

    Vetřelci v našich hlavách - obálkaAutorovo originální zpracování tématu

    Daniel Pelikán přistupuje k tématu velmi neotřele a kreativně. Jeho jazykové zpracování je přístupné, avšak zároveň hluboké. Originální forma předání informací o poruše zaujme nejen ty, kteří o problematice něco vědí, ale také úplné laiky. Pelikánova schopnost přiblížit těžko uchopitelné pocity svědčí o jeho citlivém přístupu k lidské psychice.

    Komu je kniha určena?

    Vetřelci v našich hlavách je kniha, která má potenciál najít si široké spektrum čtenářů. Zaujme nejen milovníky příběhů ze života, ale také pedagogy, psychology a další profese, které přicházejí do kontaktu s lidmi a chtějí lépe pochopit jejich vnitřní rozpoložení.

    Hodnocení a doporučení

    Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří mají zájem o příběhy s hlubokým emocionálním nábojem. Pelikánovo dílo je příkladem toho, že i na omezeném prostoru lze vytvořit čtenářsky hodnotný a poutavý text. Svou citlivostí a originálním přístupem k tématu si zaslouží pozornost nejen odborníků, ale i běžných čtenářů.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5


    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 2023, Martin Koláček – E-knihy jedou
    1. vydání originálu: 2023
    Formáty: EPUB, MOBI, PDF
    Počet stran: 80
    Jazyk vydání: český
    Forma: e-kniha
    ISBN: 999-00-038-8298-1
    • Zrcadlo Věčnosti – Pavel Sebastian Huška

      Zrcadlo Věčnosti – Pavel Sebastian Huška

      Zrcadlo Věčnosti - náhled

      V současnosti vychází spousta titulů v rámci prózy, avšak poezie je poněkud upozaděna. Naštěstí ale stále existují tvůrci, kteří si oblíbili formu vázanou rytmem, metrem, verši a rýmy. Jedním takovým je český básník Pavel Sebastian Huška, jehož sbírku Zrcadlo Věčnosti bych vám ráda představila prostřednictvím této recenze. Pokud máte rádi básnickou tvorbu, věřím, že budete mít z této sbírky radost a že splní veškeré vaše požadavky a očekávání. S autorem jsem se seznámila již před pár lety prostřednictvím jeho sbírek VlnyV Pekle, jež jsem recenzovala pro potřeby projektu Čteme české autory. Nicméně Zrcadlo Věčnosti je chronologicky autorovou prvotinou, a to i přes fakt, že vyšlo společně s Karmatikonem, jenž vám představím v některé z dalších recenzí, až v loňském roce. Autor do své sbírky zakomponoval mnoho smutku a melancholie, které jsou zakomponované do veršů prostřednictvím poměrně snadno interpretovatelných metafor. Máte se tedy na co těšit.

      Něco málo o autorovi (zdroj: cbdb.cz):

      Pavel Sebastian Huška je básník zabývající se tvorbou lyrické, ale i epické poezie. Jeho básnické pojetí je specifické, protože se snaží přiblížit starému pojetí tvorby básní. Do svých textů nechce promítat současné trendy, jelikož jsou mu vzdálené. Od jeho textů tedy neočekávejte ani moderní tematiku. Za vyzdvihnutí stojí to, že básně jsou přímočaré, bez básnického patosu a množství matoucích metafor. Jak už jsem uvedla výše, na svém kontě má celkem čtyři básnické sbírky.

      Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

      „Sbírka autorovy rané poezie. Výběr ze dvou starších sbírek, které dosud nikdy oficiálně nevyšly. Strach, hrůzu, temnotu, smutek, vzpomínky, ale i malý kousíček světla a naděje naleznete v této lyricko-epické sbírce, mapující první etapu autorovy tvorby…“

      Základní informace o knize:

      Básnická sbírka s melancholickým nádechem obsahující převážně lyrické texty, jež jsou chvilkami prolnuty epikou, vyšla na počátku roku 2019, avšak autor na textech v ní obsažených pracoval v letech 1989–1998. Kniha byla vydána pouze v elektronické podobě, pokud vás recenze zaujala, titul můžete najít v nabídce e-shopu nakladatelství Martin Koláček – E-knihy jedou.

      Recenze knihy:

      Básnická sbírka Zrcadlo Věčnosti má dle mého názoru potenciál oslovit nejen milovníky poezie, ale i ty, jež odrazují od četby veršovaných děl mnohé metafory a další básnické figury a tropy, které básníci často používají pro oživení a zatraktivnění svých textů. Pavel Sebastian Huška vás svou tvorbou zajisté překvapí, protože v jeho knihách se setkáte s básněmi, jež se intepretují bez potíží. V publikaci, jež je rozepsána do 67 stran, najdete pouhých dvacet dva vcelku krátkých básní, které se pyšní nečekanou přímočarostí. Setkáte se tu s díly výrazně lyrickými (citová), jež jsou občas protknuta epickou linií (příběhová). Autor vcelku často používá personifikaci, jejímž prostřednictvím oživuje neživé věci. Příkladem může být již věčnost v názvu sbírky, ale v textech jich najdete mnohem více. Proces oživení je zachycen velkým písmenem na počátku slova.

      Co se týká tematiky, musím konstatovat, že básně jsou výrazně melancholické a smutné. Setkáte se v nich s motivy strachu, temnoty, hrůzy, smrti, ale i se vzpomínkami. To vše je protknuto chvilkami, v nichž svítí světlo naděje. Přiznám se, že jsem sbírku četla několikrát, a to nejen z toho důvodu, že se mi líbila, ale i proto, že jsem chtěla mít srovnání s předchozími díly, kdy jsem při vícečetném čtení odhalila to, jak se vyznění každé z básní mění podle čtenářova aktuálního rozpoložení. Potvrdilo se mi, že to stejně funguje i v případě Zrcadla Věčnosti. Ona rozmanitost porozumění je kouzelná.

      Důvodem vícečetného čtení bylo také to, abych pro vás kvalitně zmonitorovala oblast rýmů, ale i rytmiky. Při intepretaci básní se nevyplácí spěchat. Důvodem je to, že vám může spousta věcí ukrytých mezi řádky uniknout. Když se na texty podíváte jen tak zběžně, může se vám zdát, že jsou nepravidelné, není to však úplně pravdou. Autor použil při psaní pravidelného trochejského verše, čímž vytvořil celistvý, ničím nenarušovaný rytmický celek. Valná většina básní je vepsána do čtyř veršů, objevují se ale i básně osmi-, šesti- a dvouveršové. Rým přichází obvykle na konci každého čtvrtého řádku, v případě šestiveršové sloky je tomu tak na konci každého třetího řádku.

      Zrcadlo věčnosti - obálkaČtenář by si měl Zrcadlo Věčnosti přečíst vícekrát, protože se texty obsažené ve sbírce dají interpretovat různě, a to právě na základě jeho aktuálního rozpoložení. Z vícečetného čtení si odnesete lepší čtenářský požitek. Při prvním čtení na vás mohou básně působit poměrně depresivně a smutně, ale po vícerém přečtení dojdete k poznání, že autor mezi řádky uschoval i jiné poslání, jež je mnohdy silnější než ono povrchní, jež postřehnete při prvním čtení. Jakmile se naladíte při četbě na stejnou vlnu jako autor sbírky, pochopíte vše, co chtěl básník svým dílem říct.

      Dílo Pavla Sebastiana Hušky je specifické čistotou verše a melodičností. Kromě toho si vás získá i krásně barevná obálka, jíž se titul pyšní. Co stojí za vyzdvihnutí, to je rozhodně fakt, že jsou básně čtivé, jelikož neobsahují přehnané množství metafor. Mohu ji vřele doporučit všem, kteří si oblíbili tvorbu klasických básníků, kteří vyobrazovali ve své tvorbě běžné pocity a situace. Přesně to v Zrcadle Věčnosti naleznete.

      Lyricko-epickou básnickou sbírku Zrcadlo Věčnosti hodnotím zaslouženými 100 %. Líbí se mi styl, jakým autor píše. Oblíbila jsem si jej již od prvního setkání s jeho tvorbou. Jelikož jsem se o osobnost autora zajímala hlouběji, tak jsem se seznámila se skutečnostmi, jež ovlivňovaly jeho tvorbu a pochopila jsem také to, proč jsou texty básní naladěné melancholicky. Interpretace pro mě byla poměrně snadná a užila jsem si ji.

      Sbírku mohu vřele doporučit všem, kteří rádi interpretují básně, ale i těm, kteří rádi čtou klasickou literaturu a jimž nevadí smutná témata.

      Bibliografické údaje:

      Žánr lyricko-epická báseň
      Nakladatelství Martin Koláček – E-knihy jedou
      Rok vydání 2019
      Počet stran 67
      ISBN ISBN: 978-80-7589-753-4
      Jazyk český