Štítek: XYZ

  • Voltaire – Candide neboli optimismus

    Voltaire – Candide neboli optimismus

    Příběh, který baví i nutí k zamyšlení

    Kniha Candide neboli optimismus od Voltaira představuje jedinečné propojení dobrodružného příběhu a hlubokých filozofických otázek. Hlavní hrdina Candide, naivní mladík vychovávaný v duchu nepřekonatelného optimismu, se vydává na cestu světem, během níž se setkává s množstvím utrpení, nespravedlnosti a absurdností lidského jednání. Přestože se děj občas zdá být až přehnaně absurdní, jeho cílem není pobavit za každou cenu, ale nabídnout prostor k přemýšlení o lidské přirozenosti, smyslu života a o tom, jakou roli v našich životech hraje náhoda, víra a rozum.

    (Pokračování textu…)
  • Niccolo Machiavelli – Vladař

    Niccolo Machiavelli – Vladař

    Vladař - náhled


    Kniha, která překvapí

    Na začátku loňského roku jsem se pustila do Čtenářské výzvy Databáze knih, kde jedním z bodů bylo přečíst knihu odehrávající se v 16. století. Nikdy by mě nenapadlo, že sáhnu právě po Vladaři od Niccola Machiavelliho, ale nakonec to byla volba z navrhovaného seznamu, která mě zaujala a následně i příjemně překvapila. Ačkoli jsem očekávala především popis ctností a neřestí panovníků, kniha nabízí mnohem více – umožňuje nahlédnout do historie renesanční Itálie a pochopit politické intriky, které utvářely tehdejší svět.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    Vladař je nejvýznamnějším Machiavelliho dílem, které napsal již v roce 1513, ale vyšlo až po jeho smrti, roku 1532. Věnováno bylo rodu Medicejských (konkrétně „vznešenému Lorenzovi Medicejskému“). Autorovi šlo především o sjednocení Itálie, o jednotný stát, který by byl spravován moudrým vládcem, jenž by neměl váhat použít jakékoli prostředky, aby zajistil blaho země, a v zájmu této věci bylo Machiavellimu jedno, stane-li se tak formou republiky, nebo autokracie.
    Jako vzor vladaře Machiavellimu posloužil neúprosně vládychtivý Cesaro Borgia. Koncepce dvojí morálky – morálky soukromé a morálky moci – vedla k tomu, že byl Machiavelli označen za cynika, jde ale spíše o zlom v pojetí vládnutí: vládce už není služebníkem Božím, je služebníkem státu (termín, který prvně použil právě Machiavelli).

    Útlý spis o 26 kapitolách je klíčovým dílem, které obsahuje politické úvahy odhalující a popisující mechanismy fungování moci, a stal se základem děl dalších teoretiků moci. Přestože se Machiavelli věnuje hospodářské stránce vládnutí málo, jeho poučení, že dobrý vládce má zajistit, „aby se nikdo nebál zvelebovati majetek z obavy, že mu bude odňat, nebo si otevřít dílnu ze strachu před daněmi“, není zřejmě „vládci“ doceněno dodnes, patrně na rozdíl od myšlenky, že „lidé jsou tak prostomyslní a tolik se pachtí za tím, co právě potřebují, že kdo chce klamat, vždycky najde někoho, kdo se oklamat dá“. Celým dílem se pak vine základní myšlenka: totiž že by člověk měl spoléhat pouze na své síly.

    Machiavelli a jeho nekompromisní pohled na moc

    Jedním z nejzajímavějších aspektů knihy je autorova bezprostřednost a otevřenost. Machiavelli si nebere servítky a popisuje politickou realitu takovou, jaká je – bez idealismu, bez přikrášlování. V jeho pojetí je politika arénou, kde vítězí především ti, kdo jsou schopní, rozhodní a nebojí se přijmout i nepopulární opatření. Některé jeho myšlenky mohou na moderního čtenáře působit kontroverzně, ale nelze jim upřít logiku a nadčasovost.

    Vladař - obálkaHistorický kontext a nadčasový přesah

    Na Vladaři oceňuji nejen jeho obsah, ale i způsob, jakým dokáže propojit tehdejší realitu s otázkami, které jsou aktuální i dnes. Kniha čtenáři umožňuje nahlédnout do politického dění renesanční Itálie a pochopit, jak byla moc získávána a udržována. Zároveň si však nelze nevšimnout paralel s moderní politikou – Machiavelliho rady o tom, jak si panovník má udržet přízeň lidu, jak zvládat nepřátele nebo kdy je lepší být obávaný než milovaný, se dají aplikovat i na současné lídry. Dílo se dá tedy do jisté míry považovat za nadčasové.

    Niccolò Machiavelli – pragmatik své doby

    Niccolò Machiavelli (1469–1527) byl italský diplomat, historik, politický myslitel a spisovatel. Žil v době plné konfliktů mezi městskými státy, papežstvím a cizími mocnostmi, což se výrazně odrazilo v jeho dílech. Ačkoli byl dlouho vnímán jako cynický obhájce politické bezohlednosti, jeho Vladař nebyl zamýšlen jako návod ke krutovládě, ale spíše jako realistická analýza moci. Machiavelliho zkušenosti z diplomatických služeb i jeho politický pád ho přivedly k závěru, že úspěšný vládce musí být především praktický a přizpůsobivý.

    Hodnocení knihy

    Kniha mě mile překvapila svou srozumitelností i čtivostí. Přestože se nejedná o román, její kvalitní český překlad činí text přístupným a zajímavým. Jde o dílo, které podněcuje k zamyšlení nad mocí, politikou a jejich dopadem na společnost. Pokud hledáte literaturu, která se vymyká beletristickým příběhům a zároveň má co říct i dnešnímu čtenáři, Vladař určitě stojí za přečtení.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5


    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 2007, XYZ
    Originální název: Il Principe, 1532
    Překlad: Josef Hajný
    Počet stran: 204
    Jazyk vydání: český
    Forma: klasická kniha
    Vazba knihy: pevná/vázaná s přebalem
    ISBN: 978-80-87021-73-6