Štítek: Zdeněk Svěrák

  • Zdeněk Svěrák – Povídky a jedna báseň

    Zdeněk Svěrák – Povídky a jedna báseň

    Povídky a jedna báseň - náhled


    Hravost jazyka a nevšední témata

    Kniha Povídky a jedna báseň od Zdeňka Svěráka přináší osm příběhů, ve kterých si autor s radostí a lehkostí pohrává s českým jazykem. Každá povídka překvapuje svou originalitou a často obsahuje nečekané pointy, které nutí čtenáře k zamyšlení i úsměvu. Autor se nevyhýbá nevšedním tématům a dokáže s lehkostí propojit humor s hlubšími myšlenkami.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    Moje třetí knížka povídek vás má svým názvem oklamat, že se jedná o skvělé čtení. Proto jsem jejího grafika ponoukl, aby spojka „a“ byla na obálce nenápadná. Pravda je, že obsahuje povídky různého ladění. Nejveselejší je asi Ruina (1963), nejsmutnější je možná Generál (2020). Některé jsou ze života, jiné jsou vymyšlené, ale tak věrohodně, že to nemůžete odhalit.

    Byl bych rád, kdybyste ve všech našli dávku humoru. Je tam různě poschovávaný, ale doufám, že tam je, protože jinak by mě psaní ani nebavilo.

    Zdeněk Svěrák jako mistr vyprávění

    Zdeněk Svěrák je známý nejen jako herec a scenárista, ale také jako výborný spisovatel. Jeho schopnost hrát si s jazykem, vytvářet poutavé postavy a budovat příběhy s výrazným českým rukopisem se projevuje i v této knize. Každá z povídek nese jeho typický rukopis plný inteligentního humoru a lidskosti.

    Povídky a jedna báseň - obálkaStruktura knihy a její obsah

    Kniha obsahuje osm povídek a jednu báseň, která je doplněná předmluvou. Tato skladba dodává sbírce příjemnou dynamiku a čtenáři nabídne nejen příběhové vyprávění, ale i umělecký projev ve verších. Povídky jsou rozmanité, ačkoliv je spojuje Svěrákův osobitý styl.

    Humor a odpočinek pro duši

    Jednou z největších předností knihy je její schopnost rozesmát a současně přinést čtenáři pocit pohody. Povídky jsou příjemně napsané, nenáročné, ale zároveň nejsou povrchní. Autor dokáže bravurně pracovat s absurditou každodenních situací a představit je v novém světle.

    Celkové hodnocení

    Kniha Povídky a jedna báseň je milým, osvěžujícím čtením, které rozhodně stojí za pozornost. Je vhodná pro všechny, kdo si chtějí odpočinout u kvalitní literatury a nechat se unášet autorovou jazykovou hravostí. Doporučuji ji všem, kdo hledají inteligentní humor a příběhy, které zahřejí u srdce.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5


    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 2021, Cosmopolis
    1. vydání originálu: 2021
    Počet stran: 104
    Jazyk vydání: český
    Ilustrace/foto: Michal Weigel
    Autor obálky: Michal Weigel
    Forma: klasická kniha
    Vazba knihy: pevná/vázaná s přebalem
    ISBN: 978-80-271-3015-3
  • Zdeněk Svěrák a kolegové – Půlstoletí s Cimrmanem: Legendární divadlo z odvrácené strany

    Zdeněk Svěrák a kolegové – Půlstoletí s Cimrmanem: Legendární divadlo z odvrácené strany

     

    Půlstoletí s Cimrmanem - náhled


    Půlstoletí humoru a nostalgie

    Kniha Půlstoletí s Cimrmanem: Legendární divadlo z odvrácené strany nabízí čtenářům jedinečný pohled do zákulisí a historie jednoho z nejvýznamnějších českých kulturních fenoménů – Divadla Járy Cimrmana. Publikace není pouhým souhrnem faktů, ale živým svědectvím o tvorbě, přátelství a společných zážitcích těch, kteří stáli za jeho úspěchem. I přes svou útlost přináší bohatý obsah, který je cenným přínosem nejen pro fanoušky divadla, ale i pro širší publikum.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    Unikátní knížka, která vychází při příležitosti padesáti let Divadla Járy Cimrmana, přibližuje obrazem i textem neznámou tvář nejslavnějšího českého divadelního souboru. Zdeněk Svěrák bilancuje jeho historii formou soukromého dopisu Ladislavu Smoljakovi a každý člen divadla přidal svou nejživější vzpomínku. Čtenář se tak dozví, jak se přihodilo, že se Petr Brukner narodil ve dvou městech současně, čeho nejhoršího se dopustil Miloň Čepelka a jaký je největší herecký problém Miroslava Táborského. Pro fanoušky Járy Cimrmana bude překvapením, že souborem prošla řada známých osobností, jako Jiří Menzel, Jiří Stivín nebo Jaroslav Uhlíř, a že v tomto zdánlivě ryze mužském divadle nechybějí ani ženy. Nepřeberné množství fotografií zachycuje herce v jejich výrazných rolích, ale většinou je objektiv namířen do zákulisí, a odkrývá tak dění, které zůstává publiku utajeno.

    Půlstoletí s Cimrmanem - obálkaZdeněk Svěrák a jeho kolegové

    Na vzniku této knihy se podíleli všichni, kdo měli s divadlem co do činění, a úvodním slovem ji ozdobil sám Zdeněk Svěrák. Jeho dopis zesnulému příteli a kolegovi Ladislavu Smoljakovi je jedním z vrcholů celé publikace. Svěrákův jazyk je barvitý, poetický a humorný, což je pro něj i pro Cimrmanovu tvorbu typické. Následující vzpomínky jeho kolegů vynikají přirozeností a osobitým vtipem, které čtenáře snadno vtáhnou. Je zřejmé, že vztahy v tomto divadelním souboru byly plné úcty, porozumění a vzájemného obohacování.

    Zákulisí divadelního života

    Kromě textů nabízí kniha také bohatý fotografický doprovod, jenž čtenáře zavede nejen na pódium, ale i do zákulisí. Právě tyto momenty ze společného života členů divadla dodávají publikaci na autenticitě a hloubce. Fotografie zachycují nevšední okamžiky, zážitky z cest, ale i každodenní radosti a starosti divadelníků, což dává čtenáři možnost nahlédnout za oponu slavného souboru.

    Miloň Čepelka na závěr

    Poslední kapitola knihy patří Miloni Čepelkovi, který svým textem celou publikaci uzavírá. Jeho příspěvek je důstojným zakončením knihy, jež je nejen oslavou divadla, ale také připomínkou uplynulých padesáti let, během nichž Cimrman obohatil českou kulturu. Čepelkův závěrečný text navazuje na poetiku celé knihy a dodává jí potřebnou tečku.

    Hodnocení

    Půlstoletí s Cimrmanem je vydařenou knihou, která potěší všechny milovníky Divadla Járy Cimrmana. Její struktura, obsah i vizuální doprovod vytvářejí harmonický celek, který dokáže zaujmout jak laiky, tak odborníky. Dílo působí nejen jako nostalgické ohlédnutí, ale také jako cenný dokument o výjimečném kulturním fenoménu. Hodnotím ji velmi kladně a doporučuji každému, kdo se zajímá o českou kulturu nebo jen hledá příjemné a inspirativní čtení.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5

     


    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 2016, Paseka
    1. vydání originálu: 2016
    Počet stran: 128
    Jazyk vydání: český
    Forma: klasická kniha
    Vazba knihy: pevná/vázaná
    ISBN: 978-80-7432-724-7