Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Chrudimka

Zikmund Lucemburský: Tajné vzpomínky – Josef Bernard Prokop

30. 1. 2018

Audiokniha Zikmund LucemburskýZamilovali jste si audioknihy věnované Karlu IV. a jeho synovi Václavovi IV.? Celou sérii uzavírá titul Zikmund Lucemburský: Tajné vzpomínky. I tentokrát se seznámíte s životem a vládou Zikmunda, mladšího syna Karla IV. a nevlastního bratra Václava IV. Opět na vás naplno zaútočí středověká atmosféra, která vás strhne, pobaví a určitě nadchne. Vše, co se můžete v rámci vyprávění pana Cetenského dozvědět, odpovídá tomu, co o panovníkovi přezdívaném Liška ryšavá víme. Nicméně musíme počítat s určitou mírou beletrizace, což však oceníte, protože se při poslechu nebudete nudit. I v tomto dílu série si můžeme povšimnout nesvárů mezi Václavem IV. a Zikmundem. Audiokniha má krásných třicet stop, v nichž je zachyceno 21 poutavých kapitol, a to včetně epilogu. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí, které jste třeba ani nevěděli, nebo si aspoň zopakujete to, o čem jste již povědomí měli. Poslechněte si toto dílo a uzavřete epochu vlády lucemburské dynastie na českém trůnu.

 

Když jsem našla v nabídce vydavatelství přebal Zikmunda, měla jsem o výběru hned jasno. V minulém roce jsem měla tu čest si poslechnout všechny předchozí díly, které mě nadchly, a na Zikmunda Lucemburského jsem se nemohla dočkat. Lucemburská série se díky předchozím epizodám stala mou oblíbenou. Opět mě zaujaly přebal, na němž vidíme vyobrazení Zikmunda, a anotace příběhu. Obálka je laděna do oranžové barvy. Všemu vévodí název audioknihy, který je vyveden vcelku velkými písmeny. Pod ústředním obrázkem pak objevíme jméno autora a vypravěče příběhu. Anotace je vcelku rozsáhlá a vy se tak můžete o tomto díle dozvědět neočekávaně mnoho. Popisek dodává příběhu určitý rámec a kontext.

 

Tento díl byl oproti ostatním výjimečný. Celý je vyprávěn pouze z úhlu pohledu pana Cetenského. Celý příběh proto převyprávěl Marek Holý, kterého známe již z předchozích dílů. Jeho hlas jsem si zamilovala, lahodí uchu posluchače a dodává patřičnou atmosféru. Při poslechu jsem si mohla plnými doušky užívat spoustu emocí, a to od smutku, radosti, lásky až po nenávist. S čistým svědomím mohu říci, že se audiokniha povedla. Tentokrát si užijete při poslechu mnoho akce a napětí, vše odpovídá Zikmundově nátuře. Vypravěč dokázal dát všem postavám jedinečný charakter, a to hlavně díky práci s hlasem. Jak jsem již poznamenala výše, poslech vás bude bavit, protože se velice snadno do příběhu vžijete. Marek Holý vás přenese přímo do středu dění.

 

Vypravěčova rétorika byla naprosto bezchybná. Příběh se velice dobře poslouchá. Výslovnost je vypilovaná, a proto porozumíte všemu, co je řečeno. Marek Holý čte pomalu, z toho důvodu si budete připadat, jak kdyby vám příběh vyprávěl nad šálkem kávy. Při poslechu jsem se nemusela nijak vracet či se soustředit na rychlý proud řeči. Mohla jsem si tak vyprávění užít plnými doušky.

 

Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2016 v nakladatelství Fortuna Libri. V roce 2017 se postaralo vydavatelství OneHotBook o audio podobu tohoto titulu. Pokud vás recenze zaujme a budete si chtít toto historické dílo poslechnout, můžete si audio pořídit zde. Vypravěčem, jak už víme, se stal Marek Holý, s nímž jsme se již setkali dříve při poslechu jiných audioknih. Ty, které namluvil, jsou zpracovány precizně.

 

Audiokniha vás okouzlí hned při poslechu prvních několika vteřin. Učaruje vám neodolatelný středověký hudební podkres. Ten se postaral o dobarvení atmosféry příběhu. Hudba je dobová. Písně jsou velice melodické a hned při prvních tónech máte chuť se pustit do tance, protože z hudby srší mnoho energie. Při poslechu si užijete dokonce i kvalitu zvuku středověkých hudebních nástrojů. I na této audioknize se můžeme setkat s oblíbenými chorály, které se velice dobře poslouchají. Nicméně tentokrát byly téměř všechny nazpívány v latině.

 

Děj audioknihy vám strašně rychle uteče, protože je svižný a nikde se nezadrhává. Myšlenkový proud je přerušen jen v případě přechodu jednotlivých kapitol. V těchto místech je vhodně vložen hudební podkres. Při poslechu jsem si užívala všech Zikmundových úskoků a kroutila jsem hlavou nad tím, co vše je jeden člověk schopen udělat pro to, aby se dostal k moci. Audio poskytuje posluchači jedinečnou příležitost nahlédnout do myšlenek jednotlivých postav. To činí příběh strhujícím a posluchače to upoutá mnohem více než nezáživný výklad ve škole. Vyprávění vás možná překvapí přímočarostí, jedná se o zajímavý počin, který monitoruje Zikmundův osud. Občas dojde k prolnutí osudu hlavního aktéra s ostatními postavami, ale tyto informace většinou jen dokresluje to, co se máme o vládě tohoto panovníka dozvědět. Rozhodně vás to nebude nijak rušit. Délka jednotlivých kapitol mě nijak nepřekvapila, pohybuje se kolem 20 minut stejně, jako tomu bylo v případě předchozích dílů. Všechny kapitoly jsou od sebe odděleny hudební znělkou či chorálem. Celkově se můžete těšit na krásných 7 hodin a 35 minut kvalitního poslechu.

 

Moje celkové hodnocení Zikmunda Lucemburského je opět nad míru pozitivní. Nenásilnou formou mi byly naservírovány na zlatém podnose zajímavé informace z historie české království. Celkově je příběh důvěryhodný, dokonce až tak, že téměř nelze rozeznat beletrizující prvky. Na kolena mě dostala audiokniha hned na začátku, a to svým působivým hudebním podkresem, který se i tentokrát povedl. Marka Holého jsem si oblíbila již dříve, a proto jsem byla ráda, že mu bylo svěřeno i načtení posledního dílu lucemburské série. Poslech jsem si užívala od prvního tónu až do toho posledního, byl to pro mě skvělý a nevšední zážitek. Ráda jsem si tento skvost poslechla. Myslím si, že by si všechny audioknihy z této série měli poslechnout všichni, kteří se zajímají o historii své vlasti. Za výborné a bezchybné zpracování patří tomuto skvostu zasloužených 100 %.

 

Audioknihu bych ráda doporučila milovníkům historických románů. Celá série by pak neměla chybět ani ve školách, protože může učitelům pomoci ilustrovat vcelku zábavnou formou události, které se odehrávaly za vlády Lucemburků. Audioknihu si zajisté zamilujete a užijete si ji, stejně jako tomu bylo v mém případě.

 

Název audioknihy Zikmund Lucemburský: Tajné vzpomínky
Autor Josef Bernard Prokop
Interpreti Marek Holý
Nakladatelství OneHotBook
Délka 7 hodin a 35 minut
EAN 8594169481487

 

Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

štítky
podobné články

Zanechat komentář