Knihoměsíc

Knihoměsíc – červenec 2020

9. 8. 2020
Knihoměsíc Iwíkovy knihovny - náhled

měsíc červenec je za námi a já vám přináším souhrn všeho, co jsem v tomto měsíci přečetla a slyšela. Snažím se vám zprostředkovat všechny recenze, a to včetně těch, které vycházejí mimo stránky Iwíkovy knihovny. Ke všem recenzím vám vložím odkazy, abyste si mohli o mnou přečtených knihách zjistit více.

Přečtené knihy:

1. Přísná (a občas tak trochu nymfomanka) – Johanka Jančová (Autorka sepsala zajímavý a trošku kontroverzní román, který potěší nejen milovníky romantiky, ale i příznivce sociálních románů. Ač se to může jevit jako vyloženě ženské čtení, na své si překvapivě přijdou i muži.)
  2. Ženy z rodu Přemyslovců – Jan Bauer (Autor v knize zpracoval nejen osud všech žen, jež stály po boku slavných přemyslovských knížat a následně i králů, ale také oněch panovníků samotných. Jedná se o populárně naučnou publikaci, kterou si může přečíst každý čtenář, a to i bez nějaké horentní znalosti české historie. Jan Bauer má zajímavý styl, jenž je blízký i laikům a dějiny se tak stávají čtivými a zajímavými zároveň.)
  3. V šedých tónech – Ruta Sepetysová (Autorka ve své knize zpracovala velmi silný příběh, jenž reálně vypráví o životě nejen litevských občanů za druhé světové války. Vyobrazuje Stalinovu krutovládu, jež se dá velmi dobře srovnat s vládou Hitlera v Německu. Příběh je odvyprávěn z pohledu dospívající Liny, o to silněji to všechno působí. Mohu vřele doporučit všem milovníkům historických románů.)

Poslechnuté audioknihy:

1. Jiří Anderle v Pavlíkově – Tomáš Černý (Zajímavá audiokniha zpracovaná na bázi osobitého rozhovoru Tomáše Černého s významným a světoznámým českým malířem a výtvarníkem Jiřím Anderlem. Poslech byl zajímavý a v mnoha pasážích vtipný. Líbilo se mi zpracování a pojetí způsobu, jakým autor osobu této české osobnosti vykresluje a jaké otázky volí.)
  2. Venkovské sídlo: Zlaté časy – Anne Jacobs (Krásná audiokniha, která mi zpříjemnila cestu na dovolenou do rakouských Alp. Příběh je plný nečekaných zvratů. Líbí se mi, jakým způsobem autorka zpracovala život několika generací jedné rodiny. Dokázala v něm nastínit i nejrůznější historické události, jež ovlivnily život této rodiny. To všechno dokresluje jímavý hudební doprovod. Dále bych vyzdvihla to, jakým způsobem dokázala autorka prolnout minulost s přítomností. Vypravěčkou se stala Kamila Špráchalová, která příběh oživila naprosto luxusním způsobem. Poslech audioknihy mohu vřele doporučit.)

Četli jste, nebo jste slyšeli některý z titulů? Jaký je váš názor? Budu ráda za každý příspěvek a případná doporučení, co bych si mohla přečíst příště.