Voltaire – Candide neboli optimismus

Candide - náhled

Příběh, který baví i nutí k zamyšlení

Kniha Candide neboli optimismus od Voltaira představuje jedinečné propojení dobrodružného příběhu a hlubokých filozofických otázek. Hlavní hrdina Candide, naivní mladík vychovávaný v duchu nepřekonatelného optimismu, se vydává na cestu světem, během níž se setkává s množstvím utrpení, nespravedlnosti a absurdností lidského jednání. Přestože se děj občas zdá být až přehnaně absurdní, jeho cílem není pobavit za každou cenu, ale nabídnout prostor k přemýšlení o lidské přirozenosti, smyslu života a o tom, jakou roli v našich životech hraje náhoda, víra a rozum.

Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

Filozoficky orientovaná novela, jež podává všestranný obraz 18. století, všímá si zejména společenského uspořádání tehdejšího světa, podrobuje kritickému pohledu jeho mravní hodnoty,přičemž zesměšňuje především filozofii přehnaného optimismu.

Filozofie pod pokličkou satiry

Voltaire velmi nenápadně, avšak důsledně proplétá do svého textu filozofické úvahy, především kritiku Leibnizova přesvědčení, že „žijeme v nejlepším z možných světů“. Skrze postavu Candideova učitele Panglosse ironicky zesměšňuje slepý optimismus, který ignoruje realitu utrpení. Nejedná se však o těžkopádný filozofický traktát – naopak, filozofie je zde podána nenásilně a přístupně, čímž čtenáře neodrazuje, ale naopak ho nenápadně vtahuje do hlubších úvah o světě a společnosti.

Paralela s Gulliverovými cestami

Při čtení Candida mi v mnohém vytanuly na mysl Swiftovy Gulliverovy cesty. Obě díla využívají dobrodružný rámec, aby mohla předkládat ostrou společenskou kritiku. Stejně jako Gulliver, i Candide se ocitá v různých, často bizarních prostředích, kde zažívá nepravděpodobné situace – a právě skrze jejich přehnanost autoři odhalují absurditu tehdejších (a v mnohém i dnešních) společenských zvyklostí. Tato podobnost však nijak nesnižuje originalitu Voltairova díla – spíše ukazuje, jak nadčasová a univerzální může být satira, když je podána s důvtipem a nadhledem.

Voltaire – mistr ironie a kritického myšlení

Voltaire byl nejen spisovatel, ale i filozof a aktivní kritik své doby. Jeho ostrý, inteligentní humor a odvaha zpochybňovat společenské, náboženské i filozofické autority z něj činí výraznou osobnost osvícenství. V Candidovi se ukazuje jako mistr slova, který dokáže spojit vtip, kritiku a hlubokou myšlenku do poutavého celku. Přestože jeho jazyk může někdy působit archaicky, myšlenky, které předkládá, zůstávají aktuální i po staletích.

Závěrečné zhodnocení

Candide neboli optimismus pro mě byl milým překvapením. Očekávala jsem spíše náročnější čtení, ale byla jsem potěšena svižným tempem a čtivým stylem, který přesto dokázal nabídnout mnoho podnětů k zamyšlení. Knihu doporučuji nejen milovníkům klasiky, ale i těm, kteří se chtějí nenásilnou cestou seznámit s filozofickými otázkami, jež si lidé kladou po staletí. Rozhodně nelituji, že jsem si tuto knihu přečetla, a vnímám ji jako cenný příspěvek do své čtenářské zkušenosti.


Grafické hodnocení:

Hodnocení 5

Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

Vydáno:2010, XYZ
Originální název:Candide, 1759
Překlad:Radovan Krátký
Počet stran:184
Jazyk vydání:český
Ilustrace/foto:Milan Jaroš
Autor obálky:Milan Jaroš
Forma:klasická kniha
Vazba knihy:pevná/vázaná
ISBN:978-80-7388-164-1

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *