George Orwell – Farma zvířat

Farma zvířat - náhled

Alegorický příběh se zvířaty v hlavní roli

Kniha Farma zvířat od George Orwella je krátký, ale velmi silný alegorický román s prvky bajky, který jsem četla v rámci výzvy čtenářského koutku Čtenářské klubko. Děj je psán v er-formě a odehrává se na farmě, kde se zvířata rozhodnou svrhnout lidskou nadvládu a začít si vládnout sama. Hlavními postavami jsou právě zvířata, jejichž jednání a charaktery mají silně symbolický význam. Nejchytřejšími tvory na farmě jsou prasata, která se velmi rychle ujmou vedení a postupně začnou měnit původní ideály revoluce k obrazu svému.

Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

Vyšlo také pod názvem Zvířecí statek.

Z politické bajky a alegorie se brzy po vydání stal bestseller. Důvodů obrovského úspěchu knihy je hned několik: vedle nezpochybnitelných literárních kvalit a estetické působivosti to byla kritika stalinského režimu, ve své době velmi řídká. Navíc realitu tehdejšího Sovětského svazu představila způsobem veskrze komickým a důvěrně známým, takže banalita zla vyvstala v celé své hrozivosti. Alegorie Farmy zvířat je zřejmá na první pohled – na velice malém prostoru tu Orwell ve vynikající zkratce zachytil dějiny Sovětského svazu, a to od šíření leninské ideologie (vystavená lebka „prasečího Lenina“ Majora jako parodie mauzolea), přes říjnovou revoluci až po střet Stalina s Trockým (Kuliš) a následné vyštvání Trockého.

Zrcadlo totalitního režimu

Dílo představuje krutou kritiku totalitních režimů, zejména komunismu a leninismu. Orwell prostřednictvím zdánlivě jednoduchého příběhu vykresluje mechanismy moci, propagandy a manipulace. Prvotní ideály rovnosti, spravedlnosti a svobody se pod rukama vládnoucí vrstvy rychle mění v režim, který je ještě tvrdší a nelítostnější než ten, proti kterému původně povstali. Vývoj událostí na farmě tak velmi přesně odráží historické události Sovětského svazu.

Drsné motivy a znepokojivá atmosféra

Ačkoli se může zdát, že kniha o mluvících zvířatech je určena mladším čtenářům, opak je pravdou. Témata, která Orwell zpracovává, jsou velmi náročná. Z farmy se stává místo plné otrocké práce, strachu a smrti. Kdo se vzepře vládnoucí elitě, bývá nemilosrdně odstraněn. Atmosféra knihy postupně temní a čtenář si s rostoucí tísní uvědomuje, že odpor vůči systému je marný a že i ti, kteří měli nejčistší úmysly, končí zlomení a bezmocní.

George Orwell – hlas svědomí 20. století

George Orwell byl nejen talentovaným spisovatelem, ale také mimořádným pozorovatelem doby. Jeho schopnost předvídat vývoj společensko-politických událostí je až zarážející. Farma zvířat vznikla v roce 1945, a přesto její poselství zůstává aktuální dodnes. Orwell byl vizionářem, který pomocí literatury burcoval svědomí čtenářů a varoval před slepou vírou v jakoukoli ideologii. Jeho dílo patří k základům moderní světové literatury.

Hodnocení a dojem z knihy

Farma zvířat je sice rozsahem krátké dílo, ale svým obsahem a sdělením působí jako těžká váha. Četba není jednoduchá, ale přesto je nesmírně důležitá a podnětná. Orwell velmi poutavě a přitom mrazivě ukazuje, jak snadno mohou být ideály zneužity a jak tenká je hranice mezi svobodou a útlakem. Doporučuji ji všem, kteří se nebojí zamyslet nad fungováním společnosti a chtějí pochopit skryté významy politických událostí. Tato kniha ve mně zanechala silný dojem a považuji ji za nadčasové dílo, které by si měl přečíst každý.


Grafické hodnocení:

Hodnocení 5

Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

Vydáno:1991, Práce
Originální název:Animal Farm, 1945
Překlad:Miloš Holub, Gabriel Gössel
Počet stran:80
Jazyk vydání:český
Edice:Erb
Autor obálky:Ivan Kincl
Forma:klasická kniha
Vazba knihy:pevná/vázaná s přebalem
ISBN:80-208-0159-6
Možnost nákupu:Palmknihy

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *