Štítek: Ikar

  • Skandál století: Václav Hanka a první dějství rukopisné aféry – Vladimír Přibský

    Skandál století: Václav Hanka a první dějství rukopisné aféry – Vladimír Přibský

    Skandál století - úvod

     

    Zimě už odzvonilo a přišlo nám jaro. To však neznamená, že bychom měli přestat číst. Osobně jsem dočetla další knihu, kterou bych vám ráda touto cestou přiblížila. Žánrově se kniha řadí k mým oblíbeným historickým románům. Kromě toho pojednává o další oblíbené oblasti, a to o světě literatury. Jedná se totiž o další beletristické zpracování kauzy kolem falzifikátu Rukopisu královedvorského. Hned na počátku musím přiznat, že Vladimír Přibský pro mě nebyl neznámým autorem, již v minulosti jsem od něj četla román Záhadný úsměv Polyxeny z Lobkovic, tehdy se mi kniha moc líbila, a proto jsem se rozhodla si přečíst i tento autorův počin. Jak se mi titul líbil? Odpověď na tuto otázku získáte níže.
     

    Něco málo o autorovi (zdroj: obálka knihy):

    Vladimír Přibský je autorský pseudonym Vladimíra Řezáče, jenž pochází z Přibyslavi, kde se narodil v roce 1932. Na svém kontě má téměř padesát knih, které se dočkaly celkového nákladu přes jeden a půl milionu výtisků. Autor se proslavil díky svým detektivním románům a novelám ze současnosti. Úspěch u čtenářů slavila i románová reportáž o požáru pražského Veletržního paláce Nejžhavější noc. Oblíbená byla i volná románová biografická trilogie o trojhvězdí předválečného českého filmu Adina (Adina Mandlová), Krása je můj hřích (Lída Baarová) a  Roztomilé děvče (Nataša Gollová). Dále napsal řadu historických románů, kde můžeme jmenovat Vzplanutí, Bratři ohnivého srdce, husitskou fresku Meč a pravda, Můj muž král Karel IV., Její počestné Veličenstvo císařovna, Má čtvrtá žena Alžběta, Valdštejn a Eleonora, Záhadný úsměv Polyxeny z Lobkovic, Milenec královny vdovy, Vraždění lazebnicMěsto hříšníků.
     

    Oficiální anotace (zdroj: www.cbdb.cz):

    „Příběh Václava Hanky, bibliotekáře Českého vlasteneckého muzea, a jeho přátel kaplana borče, justiciára Sklenčky, básníka Lindy a malíře-restaurátora Horčičky, kteří na podzim roku 1817 obeznámili českou veřejnost s rukopisem královédvorským a zelenohorským. Kniha přináší nové překvapivé okolnosti nálezů Rukopisů a zpochybňuje možnost, že by šlo o padělky.“
     

    Základní informace o knize:

    Román Skandál století: Václav Hanka a první dějství rukopisné aféry byl vydán v roce 2016. Kniha vyšla pod značkou Ikar nakladatelství Euromedia Group. Titul je k dostání jak ve fyzické, tak i v elektronické podobě. Pokud vás recenze zaujme, můžete si publikaci zakoupit na stránkách e-shopu obchodu Kosmas nebo v e-shopu Knihy Dobrovský. Jste-li příznivci e-knih, titul je k dostání na stránkách e-shopu Palmknihy.
     

    Recenze knihy:

    Román Skandál století v sobě uzavírá zajímavý a čtivý příběh, jenž pojednává o tom, jak byl objeven Rukopis královédvorský. V době svého nálezu bylo toto dílo pilířem českého národního obrození, protože podpíralo jeho základní myšlenku. Děj začíná nálezem naprosto bezpředmětného štůsku divného papíru popsaného zvláštními hieroglyfy, jež nikdo nedokázal rozluštit. Pak už onen příběh začínáme poznávat. Do světla vypravěčského reflektoru se dostává Václav Hanka, bibliotekář Českého vlasteneckého muzea v Praze, se svým spolubydlícím básníkem Josefem Lindou. Do vyprávění však zasáhne ještě věhlasný malíř a restaurátor František Horčička, či advokát ve Dvoře Králové Jan Sklenčka se zdejším kaplanem Pankrácem Borčem. Jak tomu většinou bývá, podobný nález s sebou může nést ušlechtilé myšlenky, proti kterým stojí chamtivost. To všechno se podepsalo na domněle nejstarších českých literárních památkách. Ale román tento příběh vypráví trošku jinak, avšak neméně zajímavě. Dokáží hlavní aktéři zabojovat za Rukopis královédvorský? To je otázka, na niž najdete odpověď právě v tomto čtivém románu.
     
    Jakmile knihu otevřete a začtete se, ocitnete se ve víru dění. Autor svůj titul otevírá situací, kdy je jistý mladý muž poslán na půdu do sena pro čerstvá vajíčka. Kromě vajíček však učiní nečekaný nález. Autor nás v tu chvíli má tam, kde potřebuje a otevírá cestu fantazii a kladení si otázek, jež jsou při interpretaci naprosto normální a běžné. Vypravěč vše sleduje zpovzdálí, ale i přesto můžete mít pocit, jako byste byli přímo účastni všeho dění. Od samého začátku tak můžeme pozorně pozorovat, co se kolem nálezu děje a jaké vyvolá emoce. Vyprávění není uvedeno předmluvou, ani není zakončeno epilogem či doslovem.
     
    Skandál století - obálkaKniha se mi dostala do rukou náhodou, když jsem v naší městské knihovně sháněla tituly zabývající se tematikou Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského. Jakmile se mi však kniha dostala do ruky, musím říci, že si mě získala pro svou poutavou obálku, která je barevná a je na ní vyobrazeno několik relikvií spojených s badatelskou činností 19. století. Dominují zde svitky pergamenů popsané staročeským písmem, zapálená svíčka ve svícnu a lupa. Když jsem s knihou přišla domů, teprve tehdy jsem si přečetla anotaci, která byla dalším faktorem pro to, že jsem si řekla, že by mě román mohl bavit.
     
    Román je sestaven logicky a chronologicky. Skládá se z patnácti kapitol, jež se dále dělí na dílčí části, které poznáme tím, že autor mezi oběma texty vynechal řádek. Tímto způsobem je utvořen logický předěl, v rámci něhož se posouváme ve vyprávění dále. Kompozičně je text vystaven na chronologii, občas se objeví retrospektiva, ale těchto odboček moc není. Kapitoly jsou číslovány a nedá se tedy předvídat, o čem daná kapitola bude. Román není příliš obsáhlý, autor jej vepsal do pouhých 173 stran.
     
    Po tematické stránce se titul zabývá otázkami národního obrození, rodinných, ale i sociálních vztahů ve společnosti, konfliktem mezi Čechy a habsburskou monarchií. Není to tedy dílo pouze jednostranné, zaobírá se tématem poměrně do hloubky. Tento román má na základě zmíněné tematiky potenciál zaujmout milovníky historických románů, ale i ty, kteří si rádi přečtou díla o lásce k českému jazyku a národu.
     
    Text knihy je sepsán v objektivní er-formě v minulém čase. Při interpretaci budete ihned od samého začátku vtaženi do děje. Pocítíte veškeré emoce, které autor do svého textu zachytil, ať už se jedná o lásku, nenávist, závist či smutek. Ač se jedná o beletristické dílo, když je čtete, máte pocit, jako byste si četli ve skutečných životech Hanky a Lindy. Vše působí realisticky, avšak je nutné rozlišit historii od fantazie. Mnohé okolnosti děje vznikly pouze ve fantazii Vladimíra Přibského. I přesto je ale vše v románu snadno uvěřitelné.
     
    Dílo je naplněno optimismem a euforií, což asi museli lidé v roce 1817, kdy byl Václavem Hankou náhodně objeven Rukopis královédvorský, opravdu prožívat. Všichni kolem Hanky a Lindy věřili v to, že mají v rukou dokumenty, jež mohou pomoci pozdvihnout a podpořit boj za český jazyk. Autor ve svém vyprávění používá vyprávěcí a popisný slohový postup. Z textu je zřejmé, že se Vladimír Přibský zabýval daným tématem poměrně hluboce a snažil se do svého díla zachytit i trochu historické pravdy. Postavy jsou popisovány poměrně ploše, výjimku však tvoří hlavní postavy, které jsou vykresleny plasticky, jsou dobře uchopitelné a důvěryhodné. Společně s hrdiny prožijete všechny emoce, ať už se jedná o smutek, vztek, lásku či radost a pochopitelně spousty dalších.
     
    Vyprávění je stylizováno živým a velmi čtivým způsobem, a proto si troufnu tvrdit, že jej zdatný čtenář přečte během pár hodin. Po jazykové stránce bylo dílo zpracováno velmi dobře. Pochvalu si zaslouží i grafické zpracování, kdy je použito poměrně velkého patkového písma, jež vede oči krásně po jednotlivých řádcích a text se tak čte opravdu dobře.
     
    Celkově hodnotím román Skandál století: Václav Hanka a první dějství rukopisné aféry velmi pozitivně. Příběh mě potěšil a musím říci, že mě nezklamal. Jak jsem již psala výše, s autorovým dílem jsem se setkala již v minulosti a bylo tak naplněno vše, co jsem od díla očekávala. Kniha si mě získala již svou poutavou obálkou i anotací. Dále musím vyzdvihnout logickou strukturu příběhu, kdy jsem se v textu neztrácela a přímočarost vyprávění je velkým kladem. Jednotlivé kapitoly jsou poměrně krátké a vyprávění plyne poměrně rychle. Při čtení románu si zarelaxujete, odpočinete a zároveň si můžete alespoň okrajově udělat obrázek o tom, jak to na počátku 19. století v Čechách vypadalo a co bylo stěžejním tématem té doby. Titul si mě získal pro svou plynulost vyprávění, čtivost, ale i poutavý děj.
     
    Publikaci mohu vřele doporučit všem milovníkům historických románů, které řeší nejen sociální problémy, ale i otázky rodiny, emocí či národní otázky. Dále budou potěšeni i ti, již mají rádi tituly o jiných literárních dílech a jejich autorech.
     
    Hodnocení 5
     

    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Žánr
    Literatura faktu, Literatura česká
    Nakladatelství
    Ikar
    Rok vydání
    2016
    Počet stran
    176
    ISBN
    978-80-249-3062-6
    Jazyk vydání
    český
    Vazba knihy
    pevná/vázaná
  • Meč a koruna 3: Čas zrady – Sabine Ebertová

    Meč a koruna 3: Čas zrady – Sabine Ebertová

    cas-zrady-nahled

    Úryvek recenze

    S odstupem několika měsíců si můžeme znovu vychutnat další díl (tentokrát už poslední) série německé autorky Sabiny Ebertové, jež se nám před několika lety představila prostřednictvím velmi oblíbené pentalogie o porodní bábě Martě. Již teď můžeme říci, že i její druhá sága s názvem Meč a Koruna si získala své čtenáře, kteří s napětím očekávaly vydání dalších dílů. Titul Čas zrady je již třetím příspěvkem do této série a i tentokrát v sobě ukrývá zajímavý, čtivý a strhující historický příběh plný napětí, lásky, ale i nenávisti a intrik. Dílo si vás získá nejen pro syrovost námětu, ale také zvolenou tematikou. S hlavními hrdiny se podíváme do období první poloviny 12. století a opět budeme svědky problematických vztahů mezi jednotlivými germánskými rody. Nechybí tu ale ani slovanský element. Podaří se vyřešit spory mezi příslušníky rodů? Začtěte se do této publikace a odpovědi na své otázky jistě v této knize, která působí coby učebnice dějepisu, najdete.

    Děj je stejně jako v případě předchozích dílů bohatý na nepřeberné množství emocí, nenávisti, strachu, intrik, zklamání, ale i lásky a radosti. Autorka v textu plynule navazuje na to, kde jsme skončili v díle předchozím. Pod jejím dohledem se podíváte na korunovaci nového panovníka, zažijete další středověkou svatbu, dostanete se do centra bitevní vřavy a prožijete ještě spoustu dalších situací, jež jsou typické pro toto historické období. Knihy Sabine Ebertové jsou charakteristické tím, že vyobrazují danou dobu až do nejmenších detailů, dalo by se říci, že vše, co se odehrává v této fiktivní sérii, se klidně mohlo stát i ve skutečnosti. Celý román je velmi napínavý a strhne vás do víru dění tak, že nebudete moci přestat číst dříve, dokud se nepročtete k úplnému konci a nezjistíte, jak vše dopadne.

    Kompletní recenze na stránkách Chrudimka.cz

  • Hodina po půlnoci – Hana Marie Körnerová

    Čtivá, strhující, zajímavá a historicky vypovídající kniha. Přesně tak bych mohla charakterizovat titul Hodina po půlnoci od české autorky, jež je známá svými historickými knihami s romantickou zápletkou. Musím říci, že jsem se dlouho těšila, až se do tohoto díla budu moci začíst. Jedná se totiž o první nezkrácené vydání a já byla zvědavá, jak na mě bude působit, jestli nebudu mít pocit, že je kniha zbytečně obsáhlá, že by mohla být zkrácena. Jak to nakonec všechno dopadlo? Byla jsem nadšená, nebo jsem naopak zažila zklamání? O tom se dočtete v následujících řádcích.

     

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    „Píše se rok 1811 a dcera pařížského notáře Fabiena Maréchalová se vrací z kláštera, kam ji otec na naléhání macechy poslal na vychování. Teď dostala zprávu, že je těžce nemocný. Co se mohlo stát? Vždyť ještě před nedávnem byl plný síly a plánů.
    Cestou do Paříže je její kočár ve vánici přepaden najatými vrahy. Fabiena vyvázne jen o vlásek. Po návratu domů se záhy přesvědčí, že rodný dům, v němž strávila šťastné dětství a kde teď na ni čeká milující tetička Honorie, ale i nenáviděná macecha Mathilda, už dávno není místem pro klidný a šťastný život. A vůbec netuší, že navíc skrývá stará tajemství, motivovaná nenávistí a zradou, jejichž prozrazení vyvolá sérii zločinů.
    Fabiena je mladá a chce se bavit. Přestože Napoleon chystá válku s Ruskem, v Paříži vládne bezstarostná atmosféra – pořádají se divadelní představení, plesy, večírky, ale i souboje. Na jednom z večírků pozná toho, kdo jí tehdy v oné mrazivé noci zachránil život – poručíka husarů Juliena Leblanca. Netuší, že je milencem její macechy. Pohnuté události poté zamíchají osudy všech zúčastněných: Fabieny, krásné macechy, laskavé tety Honorie i Juliena, do něhož se Fabiena zamiluje… “

    (Pokračování textu…)

  • Moji oblíbenci z nakladatelství Ikar a Knižní klub

    Vážení čtenáři,

    v poslední době jsem se kromě recenzí na svých stránkách věnovala i shrnutí vycházejících edic a sérií. Od této chvíle, bych vám chtěla představovat i své oblíbence z nově vycházejících knih u některých nakladatelství. Jedním z mých nejoblíbenějších je nakladatelství Ikar, a proto jsem se rozhodla začít právě s jeho novinkami. Tento seznam budu postupně rozšiřovat a případně doplňovat odkazy k recenzím zmíněných knih. Věřím, že vás osloví i další z mých seznamů knih, které mě zaujaly a jednou bych si je ráda přečetla. Knihy budou rozřazeny do několika bloků a teď už je na čase pustit se do představení prvního z nich.

     

    Romány a romance

    1. Anne Tylerová – Špulka modré nitě (recenze)
    2. Sandra Brown – Skryté zlo (recenze)
    3. Emma Riedová – Pařížské rekviem (recenze)
    4. Danielle Steel – V utajení
    5. Danielle Steel – Country
    6. Jasinda Wilderová – Alfa
    7. Samantha Youngová – Hrdina
    8. Carrie Elksová – Jednou tě najdu
    9. Stephanie Laurensová – Pravda o lásce
    10. Ellen Marie Wisemanová – Tmavé stěny Willardu
    11. Susanna Kubelka – V rytmu valčíku
    12. Garth Stein – Záblesk světla
    13. Emma Healeyová – Kam se poděla Elizabeth
    14. Kate Mortonová – Šepot vzdálených chvil (recenze)
    15. Sophie Hannah – Pusinka
    16. Sophie Hannah – Ztráty a lži
    17. Joy Fieldingová – Povídej, co vidíš
    18. Michelle Millerová – Úpis
    19. Paullina Simonsová – Bellagrand
    20. Roberta Richová – Porodní bába z Benátek
    21. Samantha Youngová – India Place
    22. Jasinda Wilderová – Topíme se v sobě
    23. Lucy Foleyová – Kniha ztrát a nálezů
    24. Sharon Guskinová – Čas zapomnění
    25. Joy Fieldingová – Zmizení Samanthy Shipleyové
    26. Kimberly McCreight – Tam, kde ji našli
    27. Nicholas Sparks – Ve tvých očích
    28. Danielle Steel – Vzácné dary
    29. Elizabeth Chadwicková – Podzimní trůn
    30. Sabine Ebertová – 1815 Krvavý mír
    31. Soňa Štroblová – Hra o holčičku
    32. Randy Susan Meyersová – Manželské nehody
    33. Charles Dubow – Dívka v měsíčním světle
    34. Kristan Higginsová – Návrat na vinici
    35. Samantha Youngová – Scotland Street
    36. Liane Moriarty – Poslední výročí (recenze)
    37. Donna Douglasová – Sestřičky
    38. Laura Lane McNealová – Cukrová panenka
    39. Amy Gentryová – Dcera někoho jiného
    40. Barbara Woodová – Modrý kámen
    41. Emma Donoghue – Zázrak
    42. Patricia Harmanová – Porodní bábou proti své vůli (recenze)
    43. Debbie Macomberová – Návraty domů
    44. Frances Whitingová  Život na trampolíně
    45. Tracy Reesová – Jdi za štěstím (recenze)
    46. Corina Bomannová – Vůně jasmínu
    47. Audrey Carlanová – Calendar Girl 1
    48. Audrey Carlanová – Calendar Girl 2

     

    Pokud jste již některé knihy ze seznamu četli. Můžete se se mnou v komentářích pod tímto článkem podělit o své názory. Už se těším i na případná doporučení. Budu ráda za každou reakci.