Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Vražda na rozlučce

25. 5. 2016

20/20

Všude kolem černý les

Ruth Ware

Obálka k Všude kolem černý les
Obálka knihy
Luxusní záležitost pro volné chvíle. Napínavá a občas až strašidelná. Čtivá, strhující a plná skvělého vyprávění. Přesně tak bych pro začátek charakterizovala tento literární skvost. Je to naprosto úžasná kniha, kterou si zákonitě oblíbí téměř každý čtenář. Jsem hrdá, že se k těmto fanouškům mohu hlásit.
Oficiální anotace (zdroj: databazeknih.cz): 
„Leonoře je šestadvacet a píše docela úspěšné detektivky. I když žije osaměle, je se svým způsobem života spokojená – až do dne, kdy dostane nečekané pozvání na předsvatební rozlučkový víkend své bývalé přítelkyně Clare, kterou deset let neviděla. Leonora po dlouhém váhání pozvání přijme a ocitá se s hrstkou dalších lidí – s nimiž má společné hlavně to, že se všichni znají s Clare – v extravagantním skleněném domě kdesi na anglickém venkově. A zanedlouho se začnou dít podivné věci. V Leonoře vzrůstá napětí, až se druhého večera rozhodne, že se hned ráno vrátí do Londýna. Jenže v noci dojde k osudné události…
…NAVŠTÍVÍ SMRT
Lenora se probudí s těžkým zraněním v nemocnici – a dozvídá se o  vraždě. Její pokoj hlídá policie: chrání ji před někým, nebo ji hlídají jako vězně? Aby mohla odpovědět, musí si vzpomenout, co se vlastně během víkendu přihodilo. Dokáže se oprostit od pocitu viny a odhalit skutečné motivy a skutečného vraha? Najde odvahu, aby se svěřila s tajemstvím, které dosud nechala pohřbeno v minulosti?“
Tato úžasná kniha vyšla v originále (In a Dark, Darkwood) v roce 2015. U nás vychází v roce 2016 a vydává jej nakladatelství LEDA. V současnosti autorka připravuje k vydání svou druhou knihu s titulem The Woman in Cabin Ten.
Při výběru knihy mě hned na první pohled zaujal jak přebal knihy, tak i její název. Obálka je vyvedena do šedých barev, působí až ponuře, ale název je barevný a postava stojící na cestě zády je také krásně barevná. Z názvu prýští temná energie a slibuje tak nevšední počtení plné napětí, možná i strachu. Ani byste neřekli, jak moc autor obálky vystihl celkovou atmosféru celého díla a název je více než výstižný, nejen že popisuje prostředí, v němž se budeme téměř celou dobu čtení pohybovat, ale v podtitulu: „někdo chystá svatbu, někdo vraždu“ tak objevujeme i situaci, o níž v celé knize půjde. Jedním z kritérií, jež bych dále ráda ohodnotila je skvělý formát A5, jenž je tak akorát do kabelky. Kniha má krásných 352 stran, ale budou vám tak rychle utíkat před očima, že ani nemrknete a budete na konci.
Příběh je podle mě zpracován nejlépe, jak jen mohl být. Jak jsem již zmínila v prvním odstavci, tuto knihu považuji za jednu z nejlepších, co jsem kdy četla. Je napínavá, částečně dobrodružná a plná zvratů. Celé vyprávění na mě působilo velice autenticky, protože je coby vyprávěcí forma zvolena ich-forma, jež je sice velice subjektivní, ale dalo by se říci, že je čtenáři nejbližší. Celý příběh otevírá otázku starých šrámů na duši a nastoluje takové řešení, které by si nikdo na vlastní kůži nepřál zažít.
Jazyková oblast může působit na čtenáře trošku strojeně, protože mezi sebou postavy komunikují spisovným jazykem a nespisovná slůvka se objevují málokdy. Toto však není nijak velkým problémem v textu. Co se týče pravopisných a stylistických záležitostí, nějaké chybky se objevují, ale běžný čtenář si jich nepovšimne.
Ač je celý příběh vyprávěn ich-formou, je zde použito vcelku velké množství dialogů, které pomáhají celý děj a interpretaci usměrňovat. Kompozičně je děj vystavěný na chronologii, retrospektivě (vzpomínkách) a paralelitě. V rámci celého děje dochází k častým zamyšlením hlavní postavy, avšak nutnost vzpomenout si spíše tento proces potlačuje.
Témat můžeme v knize objevit hned několik, vybrala jsem pro tuto recenzi jen několik z nich, zbytek ponechám na vaši interpretaci. Hlavním tématem je rozlučka a dámská jízda – v závěrečném poděkování se můžete dočíst o tom, jak vůbec k tomuto tématu autorka došla. K vedlejším patří například pobyt v nemocnici a policejní vyšetřování. Vy však jistě najdete i spoustu dalších, nepochybuji o tom.
Tato kniha se mi moc líbila a doporučila bych ji všem milovníkům čtivých thrillerů a detektivních románů, které jsou naplněné napětím. Moje subjektivní hodnocení činí krásných 100 %. Kdybych mohla hodnotit výše, kniha by ode mě obdržela 2x vyšší hodnocení, až tak jsem s ní byla spokojená.
Za recenzní výtisk bych chtěla poděkovat nakladatelství LEDA. Pokud vás tato recenze zaujala, knihu můžete pořídit zde.
Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):
Originální název:     In a Dark, Dark Wood
Žánr:                        Literatura světová, Thrillery
Rok vydání:             2016, 1. vydání originálu: 2015
Počet stran:              352
Nakladatelství:        Leda
Překlad:                  Vlasta Hesounová
Autor obálky:         Ondřej Červenka
Vazba knihy:          vázaná s přeba
lem

ISBN:                     978-80-7335-424-4 

Ellsina knižní výzva

štítky
podobné články
bez komentářů
 1. Odpovědět

  Veronika Vaňková

  25. 5. 2016

  Všichni už jí četli, všichni o ní píšou, jenom mě se nějakým vzácným obloukem vyhýbá. 😀 Líbí se mi, chtěla bych si jí také přečíst. 😀

 2. Odpovědět

  Iwik Pásková

  25. 5. 2016

  Ahoj, děkuji za Tvůj komentář. Je škoda, že ses k ní ještě nedostala, ale věřím tomu, že se to v brzké době změní a dostaneš se k ní. Rozhodně stojí za přečtení. Byla jsem z ní opravdu nadšená.

 3. Odpovědět

  Kristýna , The Book Talk Blog

  25. 5. 2016

  Moc povedená recenze, na knihu se také (snad brzy) chystám 🙂 Mám velká očekávání, všichni jsou nadšení, tak doufám, že se mi bude taky líbit 🙂 Přeji krásný večer 🙂

 4. Odpovědět

  Iwik Pásková

  25. 5. 2016

  Týnko, děkuji za Tvůj komentář. Věřím tomu, že Tvá očekávání zklamaná nebudou. Já jsem od jisté doby trošku skeptická k takto vychvalovaným knihám, ale sama za sebe musím říci, že to bylo skvělé, luxusní a prostě v tuto chvíli nej.

 5. Odpovědět

  Můj svět / Bilbovy knihy

  26. 5. 2016

  Jak koukám, tak si knihu všichni chválí a chválí. Asi si ji tedy budu muset taky přečíst :))
  bilbovy-knihy.blogspot.cz

 6. Odpovědět

  Iwik Pásková

  26. 5. 2016

  Ahoj, děkuji za Tvůj komentář, myslím si, že zklamání se u Tebe nedostaví :), osobně jsem byla velice spokojená, což si myslím, že z recenze vyplývá.

 7. Odpovědět

  Eliška - Věnováno knihám

  26. 5. 2016

  Teď jsi mě úplně nalákala, asi se po ní mrknu, thrillery mám moc ráda. Většinou když spousta lidí chválí román, tak se mi zpravidla nelíbí, ale když chválí detektivky nebo thrillery tak jo:) Tak uvidíme, díky za recenzi!

 8. Odpovědět

  Šárka Fofoňková

  27. 5. 2016

  Na knihu jsem četla samé skvělé recenze včetně té tvé, takže ji určitě chci 😀

 9. Odpovědět

  Emma J.

  27. 5. 2016

  Zrovna nedávno jsem tuhle knihy taky dočetla. Snad jsem ještě nepotkala nikoho, komu by se nelíbila.:)

 10. Odpovědět

  Iwik Pásková

  27. 5. 2016

  Ahoj, děkuji za milý komentář, který mi udělal radost. Určitě stojí za přečtení, jen pozor, nečíst jej za bouřlivých temných večerů :).

 11. Odpovědět

  Iwik Pásková

  27. 5. 2016

  Děkuji za Tvůj milý komentář a musím říci, že jsem na tom stejně. Na to, že je to autorčina prvotina, tak je to vážně naprosto bomba počtení.

 12. Odpovědět

  Iwik Pásková

  31. 5. 2016

  Eliško, určitě do ní běž, myslím si, že zklamaná nebudeš. Je to hodně o akci a reakci. Naprosto super počteníčko 😉

 13. Odpovědět

  Wish Sue

  7. 6. 2016

  Kromě jednoho názoru, že se do půlky knihy pořád nic neděje, jsem na knížku slyšela samou chválu. Už si ji musím taky přečíst. 🙂

 14. Odpovědět

  Iwik Pásková

  7. 6. 2016

  Děkuji za Tvůj komentář. Nějak nevím, co si myslet, protože v té knize se něco děje od samého počátku až do úplného konce… Líbila se mi a věřím, že se bude líbit i Tobě :-).

Zanechat komentář