Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera

2. 1. 2017

82/90

Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera

Jitka Černá

33550980Publikace, kterou bych vám ráda představila prostřednictvím této recenze, vznikla coby vzpomínková kniha na hroznou dobu druhé světové války. Je sestavena ze vzpomínek Františka Lederera, který strávil své dětství ve dvou koncentračních táborech. Před smrtí jej zachránili hned dva čeští lékaři v Osvětimi. První jej zachránil na rampě, kde byli prováděny selekce židů. Rozhodovalo se, kdo skončí v plynové komoře a kdo má dostatek sil, aby mohl pracovat. Druhý se o jeho záchranu zasloužil ve chvíli, kdy se v Osvětimi prováděla třetí selekce. Mladého Františka odeslal do pracovního tábora.

Kniha je plná smutných okamžiků, ale o to větší má vypovídající hodnotu o druhé světové válce a životní situaci židů. V určitých pasážích mi až běhal mráz po zádech. Byl to pro mě neskutečný zážitek. Opět jsem se na problematiku koncentračních a vyhlazovacích táborů podívala z jiného úhlu, tentokrát byl však mnohem děsivější než kdy předtím.

Celá publikace je doprovázena fotografiemi a ilustracemi zpracovaných několika žáky Střední školy obchodu a služeb v Teplicích. Tyto fotografie a kresby jsou velice realistické. Na fotografiích je nejčastěji zaznamenán sám František Lederer, kresby většinou znázorňují přelomové body. Vidět zde můžeme vlak, kterým byli židé transportováni, pak rampu v Osvětimi a dokonce i velmi věrný portrét Františka Lederera.

Musím říci, že publikace se velice povedla. Na 41 stranách se dozvíte vše o osudu Františka Lederera, o životě v Lodži a Osvětimi a o jeho dalším životě v Teplicích a posléze v Krupce. František Lederer je silný muž, který přežil útrapy druhé světové války, přežil i období vlády komunistů, kteří jej označili za nespolehlivého. Mnohem více o jeho životě se však dozvíte právě v této knize, kterou mohu vřele doporučit všem milovníkům historie a židovské otázky, ale i těm, kteří rádi čtou dojemné příběhy plné strachu.

Knihu hodnotím velice pozitivně, vysloužila si ode mě krásných 100 %. Smekám před všemi, kteří se na vzniku této publikace podíleli, protože je to věrný pramen, který hodně pomůže k pochopení.

Bibliografické údaje:

Text:                                                Jitka Černá

Fotografie:                                    Zdeněk Pešek

Ilustrace žáků:                             Markéta Štindlová, Tereza Bezegová, Arina Krenděleva

Grafická úprava:                         Marie Adamová, Aneta Bendáková

Obsah popisné jednotky:         41 str.

Vydání:                                           První, Teplice, 2015

Náklad:                                           500 kusů

ISBN:                                               978-80-260-8920-9

štítky
podobné články
2 komentáře
 1. Odpovědět

  Tlustjoch

  3. 1. 2017

  Na tyto události by se nemělo zapomínat…

  • Odpovědět

   iwikovaknihovna

   3. 1. 2017

   To by se nemělo, je to sice velice smutná epocha lidské historie, ale o to důležitější je mít o tom povědomí, aby se lidské chyby neopakovaly.

Zanechat komentář