Štítek: Portál

  • Michael Carr-Gregg – Psychické problémy v dospívání

    Michael Carr-Gregg – Psychické problémy v dospívání

    Psychické problémy v dospívání - náhled


    Téma, které nelze přehlížet

    Psychické problémy u dospívajících jsou stále aktuálnějším tématem, které si zaslouží pozornost nejen odborníků, ale i rodičů a učitelů. Kniha Psychické problémy v dospívání od australského autora Michaela Carr-Gregga nabízí cenné rady a informace o tom, jak rozpoznat varovné signály a jak správně reagovat na potíže mladých lidí. Autor se věnuje různým typům psychických onemocnění a přistupuje k tématu s hlubokým porozuměním a respektem.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    Dospívání – raná puberta a adolescence – je období, když už se mladý člověk necítí jako dítě, a přitom ještě není dospělý. Je to období plné emocí, které někdy zaplaví nejen dospívajícího člověka, ale i jeho okolí, a většinou samy odezní. Pokud se ale u dospívajícího projeví deprese či porucha příjmu potravy, problém s přijetím vlastního těla, úzkosti nebo úvahy o sebevraždě, měli bychom mu bez váhání podat pomocnou ruku. Psychické problémy však mohou zůstat skryty, nemusíme o nich vědět a naše dítě se pak trápí. Kniha nabízí rady, jak poznat, že se s dospívajícím „něco děje“ a že to „něco“ není běžným projevem dospívání, ale že se jedná o vážné obtíže. Autor v knize vysvětluje, jak vypadají běžné projevy dospívajících, a velmi přístupnou formou objasňuje psychické obtíže, s nimiž se dospívající mohou potýkat. Publikaci doprovodila předmluvou Jana Kocourková. Kniha je určena pro rodiče, učitele a vychovatele dospívajících, psychology, kteří pracují s dospívajícími dětmi a mládeží.

    Průvodce pro rodiče i pedagogy

    Tato útlá kniha je psána s cílem pomoci rodičům i učitelům lépe pochopit psychické obtíže dospívajících a přiblížit jim možnosti, jak nemocným efektivně pomoci. Nejde jen o teoretický přehled problémů, ale o praktický návod, jak s nimi pracovat a jak podpořit dítě v jeho boji s nemocí. Důležitým aspektem je také prevence a včasné rozpoznání příznaků, což může mnohdy předejít tragickým následkům, jako je například sebevražda.

    Psychické problémy v dospívání - obálkaJazyk a přístupnost knihy

    Jedním z hlavních kladů této knihy je její srozumitelnost. Autor píše citlivě, ale zároveň věcně a bez zbytečného dramatizování. Díky tomu je kniha přístupná široké veřejnosti a může pomoci i těm, kteří se s problematikou duševních nemocí dosud nesetkali. Přestože se jedná o poměrně krátké dílo, obsahuje všechny klíčové informace a otevírá oči těm, kdo chtějí porozumět chování a jednání nemocných.

    Michael Carr-Gregg – odborník na duševní zdraví mladých

    Michael Carr-Gregg je renomovaný australský psycholog, který se dlouhodobě zaměřuje na problematiku duševního zdraví dětí a dospívajících. V průběhu své kariéry pracoval s mladými lidmi, kteří se potýkali s různými psychickými obtížemi, a své poznatky se snaží předávat dál prostřednictvím knih a přednášek. Jeho přístup je založen na vědeckých poznatcích, ale zároveň je lidský a empatický, což se v této knize jasně odráží.

    Závěrečné hodnocení

    Psychické problémy v dospívání je kniha, která by neměla chybět v knihovně žádného rodiče ani pedagoga. Nabízí důležité informace, které mohou pomoci zachránit životy, a přitom je napsána tak, že se čte velmi snadno. Autor přistupuje k tématu s citem, ale zároveň věcně a prakticky. Doporučuji ji všem, kteří chtějí lépe porozumět psychickým nemocem a naučit se, jak v krizových situacích správně reagovat.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5


    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 2012, Portál
    Originální název: When to really Worry, 2010
    Počet stran: 144
    Jazyk vydání: český
    Forma: klasická kniha
    Vazba knihy: měkká/brožovaná
    ISBN: 978-80-262-0062-8
  • Pavel Říčan – Agresivita a šikana mezi dětmi: Jak dát dětem ve škole pocit bezpečí

    Pavel Říčan – Agresivita a šikana mezi dětmi: Jak dát dětem ve škole pocit bezpečí

    Agresivita a šikana mezi dětmi - náhled


    Pohled do minulosti školní šikany

    Kniha Agresivita a šikana mezi dětmi: Jak dát dětem ve škole pocit bezpečí od Pavla Říčana představuje důležitý pramen pro každého, kdo se zajímá o problematiku šikany ve školách. Ačkoliv byla vydána v roce 1995, její obsah je stále cenný, protože zachycuje historický vývoj vnímání a řešení šikany v českém školství krátce po sametové revoluci. Autor podrobně analyzuje tehdejší situaci a srovnává ji s přístupy v zahraničí, čímž poskytuje širší kontext a možnosti inspirace.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    Kniha se zabývá agresivitou a šikanou mezi školní mládeží. Je určena zejména pedagogickým pracovníkům. Přináší návody, jak šikanu rozpoznávat, jak jí čelit, jak jí předcházet.

    Srovnání se zahraničím

    Jedním z nejzajímavějších aspektů knihy je autorovo srovnání situace v České republice s přístupy v jiných zemích, jako jsou Norsko, Velká Británie nebo Spojené státy americké. Tato mezinárodní perspektiva umožňuje lépe pochopit, jak různé vzdělávací systémy reagovaly na problematiku šikany a jaké strategie se ukázaly jako efektivní. V době vzniku knihy byly některé z těchto metod v českém prostředí teprve v počátcích, a proto může být zajímavé sledovat, nakolik se školská praxe v následujících desetiletích proměnila.

    Agresivita a šikana mezi dětmi - obálkaVyužití průzkumů a studií

    Říčanova práce je založena na pečlivém studiu dostupných výzkumů, jejichž výsledky v knize shrnuje a analyzuje. Díky tomu nejde jen o teoretický rozbor, ale také o empiricky podložený pohled na problematiku. Autor se opírá o konkrétní data, která pomáhají lépe pochopit, jak rozsáhlým problémem šikana ve školách byla a jak se k němu v devadesátých letech přistupovalo. To z knihy činí cenný zdroj informací nejen pro pedagogy, ale i pro rodiče či další odborníky zabývající se dětskou psychologií.

    Pavel Říčan a jeho přínos

    Pavel Říčan je významným českým psychologem, který se dlouhodobě věnoval tématům jako agrese, šikana a mezilidské vztahy. Jeho práce mají velký vliv na pedagogickou praxi a pomáhají rozvíjet způsoby, jak efektivně pracovat s dětmi a vytvářet bezpečné školní prostředí. Říčanova odborná erudice a zkušenosti jsou patrné i v této knize, která je psána srozumitelným jazykem a zároveň nabízí hluboký vhled do dané problematiky.

    Hodnocení knihy

    I když kniha pochází z devadesátých let, její obsah má stále svou hodnotu. Nabízí zajímavý pohled na to, jak se k šikaně přistupovalo v minulosti a jaké metody byly tehdy považovány za efektivní. Samozřejmě některé informace mohou být zastaralé, protože přístupy k řešení šikany se v průběhu let vyvíjely. Přesto lze knihu doporučit všem, kdo se chtějí seznámit s historickým kontextem tohoto problému a pochopit, jak se české školství v této oblasti proměnilo.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5


    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 1995, Portál
    1. vydání originálu: 1995
    Počet stran: 95
    Jazyk vydání: český
    Edice: Pedagogická praxe
    Autor obálky: Pavel Bosák
    Forma: klasická kniha
    Vazba knihy: měkká/brožovaná
    ISBN: 80-7178-049-9
  • Plátno z Turína: Meditace o historii a spiritualitě – Zdeněk Jančařík

    Plátno z Turína: Meditace o historii a spiritualitě – Zdeněk Jančařík

    plátno-z-turína-2V nedávné době jsme si užívali Velikonoce, smutné období poslední večeře a ukřižování Ježíše Krista, ale i jeho návrat zpět mezi živé. S aktem ukřižování a následným pohřbením je spojena také jedna vzácná relikvie, a to Turínské plátno, do kterého byl po sejmutí z kříže Ježíš zabalen. S tímto plátnem je spojeno mnoho tajemného a autor knihy Plátno z Turína s podtitulem Meditace o historii a spiritualitě se snaží tyto otázky znovu otevřít a najít na ně odpovědi. Zajímá vás tento tajemný relikt a to, na co při svých zamyšleních Zdeněk Jančařík přišel? Otevřete tuto útlou knížku a začtěte se. Třeba naleznete odpovědi i na svoje vlastní otázky.



    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    „Turínské plátno patří mezi nejpodivuhodnější křesťanské relikvie. Ačkoli je jeho pravost stále nejasná, jeho spirituální působnost je nezpochybnitelná. V češtině přesto neexistuje žádná kniha, která by tento duchovní rozměr Turínského plátna rozvíjela a moderně reflektovala. Zdeněk Jančařík, autor úspěšné knihy Přeskočit horu, se chápe tématu jak v jeho faktické, historické rovině, tak té spirituální. Nad plátnem rozvíjí současnou, a přesto nadčasovou meditaci o zásadních aspektech křesťanské víry. Dává tak klíč jak k duchovnímu vnímání plátna v jeho historické perspektivě, tak k rozvoji osobní spirituality každého člověka.
    Zdeněk Jančařík je salesián, překladatel z němčiny (např. sebrané spisy Edity Steinové), autor knihy Přeskočit horu. V současné době vede salesiánskou komunitu v Brně-Žabovřeskách.“


    Spiritualistická kniha Plátno z Turína: Meditace o historii a spiritualitě vyšla v roce 2018 v nakladatelství Portál.


    Tato publikace mě zaujala už ve chvíli, kdy se mi dostal do rukou ediční plán nakladatelství pro první pololetí tohoto roku. Nadchla mě nejen svou obálkou, která zobrazuje detail reliktu, ale i náplní. Anotace slibuje zajímavé počtení. Jelikož už jsem o posvátné relikvii slyšela mnohé názory, ale jen ze zahraničního prostředí, zajímal mě český pohled na věc. Jelikož je nám všem dobře známo, že my Češi jsme spíše ateistickým národem, o to více jsem se na čtení těšila. Musím říci, že dílo splnilo všechna moje očekávání a v mnohém je dokonce předčilo.


    V případě této knížky můžu s klidem konstatovat, že v jednoduchosti tkví krása. Autor píše tak, že všechno krásně pochopíte. Své teze dokonce dokládá příklady ze svého vlastního života. V titulu se ukrývá celkem dvanáct kapitol, které jsou vcelku krátké. Každá se dále skládá z menších celků. Prvních několik se vždy týká přímo plátna a jeho historie, případně výzkumu. Vše je podloženo citacemi z nejrůznějších pramenů a odborné literatury. Nesmí chybět ani citáty z Bible. Poslední částí každé kapitoly je meditace samotného autora, jenž přemýšlí zejména nad tím, jaký vliv má plátno na člověka. V jedné takové podkapitole se setkáváme i s historickým pohledem na násilné vystěhování Němců z pohraničí v roce 1946, ale mohla bych jmenovat i spoustu dalších okamžiků, jež měly vliv nejen na autorův život, ale také na společnost jako celek. Přečtení této knihy vás donutí se zamyslet, a to nejen nad svými činy, ale i nad minulostí.


    Každá z kapitol byla uvedena citátem z Bible nebo z jiných textů, které s křesťanstvím blízce souvisí. Příkladem může být sloka ze Znamení moci Jana Zahradníčka, jež v sobě odráží kauzu Číhošťského zázraku, kvůli níž se stal číhošťský farář Toufar jednou z obětí minulého režimu. Jak jsem již naznačila, epizody i jejich části jsou krátké, avšak i přesto se v některých objevuje další členění na menší celky. Vyprávění je i přes členitost plynulé a výstižné.


    Teoretické části kapitol jsou psány odborným stylem v er-formě. Ve zdrojích, odkud autor čerpal, se krásně vyzná každý čtenář. Důvodem toho je, že je použit poznámkový aparát pod čarou. Nemusíte tak pro zjištění pramenu listovat knihou, stačí se podívat do dolní části stránky, na níž se poznámka nachází. Jakmile se dostanete k poslední podkapitole, styl se mění v osobní vyprávění v ich-formě. Většinou jde o autorovy vlastní vzpomínky. Jedná se o text oproštěný o dialogy, ale nemusíte se bát nudy. Těšit se můžete na zajímavé otázky, při hledání odpovědí na ně se zajisté pobavíte a třeba odhalíte taje svého nitra.


    Jak jsem již poznamenala, celý text je uzavřen do pouhých dvanácti kapitol, je uveden poděkováním a úvodním slovem a završen epilogem. Svazek má pouhých 168 stran textu a 8 stránek s fotografickými přílohami, které vám plátno představí. Myslím si, že obsah je naprosto adekvátní a Zdeněk Jančařík dal do titulu vše, co by čtenář měl o plátnu znát, dokonce nechal vhlédnout i do svého nitra a projevil svůj vlastní názor na tuto cennou relikvii.


    Můj subjektivní názor na tuto publikaci plnou spirituality a dalších zajímavostí nemůže být jiný než pozitivní. Jelikož mě baví dějiny, bylo pro mě přínosné nahlédnout i pod pokličku křesťanství. Jak je v mém případě vidět, tak i ateista si může z podobných titulů mnohé odnést. Nesmí se však bát otevřít oči a brát svět takový, jakým je. Styl Zdeňka Jančaříka, který je salesiánem a knězem, si mě získal. Jelikož mě zaujalo jeho bádání a způsob přemýšlení, rozhodla jsem se, že si přečtu i jeho další titul Přeskočit horu. Při čtení jsem si položila mnoho otázek a snažila jsem se na ně najít odpověď, publikace mi byla oporou a podpořila mě. Vhled do vlastní duše mě překvapil. Nikdy jsem netušila, že čtení podobné knihy pro mě bude mít takový přínos. Co se týče grafického a jazykového zpracování, byla jsem v obou případech nad míru spokojena. Kniha se mi dobře četla a nebyla jsem ničím rušena. Plátno z Turína si ode mě vysloužilo zasloužených 100 % hodnocení. Knížku vřele doporučím všem, kteří rádi přemýšlí a hledají odpovědi na své otázky v meditaci a spiritualitě.


    Za poskytnutí recenzního výtisku patří velké poděkování nakladatelství Portál. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si knihu pořídili, můžete tak učinit právě tady.



    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Žánr:
    Duchovní literatura, Náboženství, Historie
    Vydáno: 2018, Portál
    Počet stran: 176
    Vazba knihy: brožovaná (paperback)
    ISBN: 978-80-262-1325-3

     

  • Tajemství předků: Transgenerační přenos jako výzva a šance – Peter Teuschel

    Tajemství předků: Transgenerační přenos jako výzva a šance – Peter Teuschel

    Také máte občas chvilky, kdy začnete dělat něco, co byste nečekali? Nebo se začnete chovat úplně jinak, než tomu je běžně? Pokud tomu tak je, napadlo vás někdy položit si otázku Proč? Všechna proč mají své proto a je tomu tak i v tomto případě, o čemž vás zajisté přesvědčí tato zajímavá a velice čtivá knížka. Jejím bonusem je, že je i útloučká, takže ji přečtete během pár chvilek. Téma psychických trápení, jež mají kořeny v rodinné minulosti, osloví snad každého čtenáře, který je otevřený inovativním metodám v oboru psychologie a psychoterapie. V některých případech budete hodně překvapeni, co všechno dokáže zapříčinit změny vašeho psychického rozpoložení a chování. I přesto, že zpočátku zajisté budete vůči knize a autorovu zkoumání skeptičtí, pomocí kazuistik pochopíte, že na tom vskutku něco pravdy je.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    „Téma transgeneračního přenosu se v moderní době začalo šířeji řešit v souvislosti s výskytem symptomů traumatu u netraumatizovaných potomků obětí holocaustu. Předci však hráli významnou úlohu už v prastarých či „primitivních“ kulturách. Roli předků v prožívání jednotlivce dosud zpracovala i řada psychoterapeutických škol (Freud, Jung, Boszormenyi-Nagy, koncept genosociogramu atd.). Různé poznatky týkající se vlivu předků na náš život nakonec vedly k jisté rehabilitaci Lamarckovy evoluční teorie a vytvoření konceptu epigenetiky, jež studuje změny ve fungování genů na základě prožitků daného jedince. Tím vším se zabývá autor knihy Tajemství předků a za pomoci mnoha kazuistik z vlastní praxe rozebírá témata jako rodinná tabu, role, legendy, traumata, zdroje, vztahy k riziku, vazby nebo přivlastňování a vylučování některých členů rodiny. Nabízí také způsoby, jak s transgeneračním přenosem pracovat v rámci psychoterapie i vlastního života. Kniha je psána pro všechny, kteří chtějí získat široce pojatý přehled o tomto fascinujícím tématu.
    Dr. med. Peter Teuschel má v Mnichově vlastní praxi jako psychiatr, psychoterapeut a kouč. Je autorem několika knih a známého blogu, v němž se zabývá tématy souvisejícími s rodinou.“

    (Pokračování textu…)

  • Chlapec, kterého chovali jako psa – Bruce D. Perry, Maia Szalavitz

    Útloučká kniha, která je plná bolesti a dalších podobných emocí. Nejhorší na tom všem je, že hlavními aktéry jedenácti příběhů nejsou dospělí lidé, nýbrž děti. Malí bezbranní tvorečkové, kteří si v žádném případě nezasloužili to, čeho se na nich dopouštěli ostatní. Nikomu nic neprovedli a už v dosti nízkém věku okusili trpkou příchuť násilí. V některých případech na vlastní kůži, v jiných pak byli nuceni přihlížet. Takovéto traumatické situace poznamenají hodně dospělého, na malé dítě zapůsobí ale mnohem intenzivněji, ač si to většina z nás nechce připustit. Abychom si uvědomili důsledky chování některých členů společnosti vůči dětem, vznikl tento titul, který vás doslova položí na lopatky. Jednotlivé příběhy jsou sice smutné, ale zajímavé, čtivé a obohacující o zajímavé poznatky z oblasti psychologie a psychoterapie. Během několika hodin je budete mít přečtené.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    „Dětský psychiatr Bruce Perry měl v terapii děti, které zažily nepředstavitelné hrůzy: přežily genocidu, byly svědky násilných činů, dospělí je zavírali do skříní či klecí, byly oběťmi násilí v rodině. Perry vypráví jejich příběhy a mluví o traumatech, která utrpěly, i o tom, jak se z nich dokázaly zotavit. V knize najdeme příběh dětí ze sekty Davidiánů nebo příběh satanské paniky, která zachvátila Spojené státy v 80. letech minulého století a která se řadí k moderním pověstem, do stejné skupiny fenoménů, kam patří například falešné vzpomínky na sexuální zneužívání.
    Bruce D. Perry je americký psychiatr, specializuje se na dětské duševní zdraví a neurovědu. Maia Szalavitz je americká reportérka, autorka specializující se na oblast vědy, politiky a léčby závislostí.“

    (Pokračování textu…)

  • Ztraceni v rudolfinské Praze: gamebook – Renata Šindelářová

    Tento článek by mohl s klidným svědomím nést podnadpis nevšední a velice zábavná kniha pro děti. Věděla jsem o existenci knih, kdy čtenář může rozhodnout o osudu hlavních hrdinů, ale s tímto jsem se snad ještě nesetkala. Je to pro mě nevšední zážitek a shledávám tento druh literatury na knižním trhu za přelomový. Autorka Renata Šindelářová stvořila titul, jenž dokáže nenásilnou formou dítě přivést jak k lásce k literatuře, tak i k našim dějinám. Vyprávění je postaveno nevšedním způsobem. V čem se liší od ostatních knih? Čtěte dále a určitě se to dozvíte. Teď se spolu podíváme na anotaci této knihy.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    „Gamebooková kniha vypráví napínavý příběh dvou současných dětí, Vojty a Klárky, které se nedopatřením dostanou do minulosti a ocitnou v Praze Rudolfa II. Kniha je určena především pro děti mladšího školního věku a kombinuje čtení s logickými úkoly, jejichž splnění posouvá děj dopředu. Děti se přirozenou zábavnou formou dozvídají informace z české historie a poznávají naše hlavní město z trochu jiného úhlu.
    Renata Šindelářová působí jako redaktorka několika webů.“

    (Pokračování textu…)

  • Nejkrásnější židovské pohádky a legendy – Gertrude Landa

    Kniha, již bych vám ráda tentokrát představila, je svou vazbou malá, ale náplní naopak velká. Sledovat v ní můžeme 25 příběhů, jež jsou psány formou pohádek a legend. Pobavení a poučení v této knize najdou jak dětští, tak i dospělí čtenáři. Je však nutné podotknout, že děti, jež jsou zvyklé na pohádkové příběhy s množstvím princezen a princů, budou trošku zklamané, protože se tam takovéto postavy moc neobjevují. Když už se objeví, jsou vyobrazeny spíše na pozadí, takže text nefunguje tak, jak jsme zvyklí u běžných pohádek, jež si večer předčítáme před spaním. Co nám o této knize prozradí její anotace?

     

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    „Půvabná a milá knížka je souborem starých židovských pohádek a legend, krásně převyprávěných pro anglické prostředí spisovatelkou Gertrude Landovou. Její zpracování se v anglosaském světě stalo klasickým a je stále vydáváno. Část tvoří svérázné biblické apokryfy, setkáme se ale i s židovskými variantami známých pohádkových a dobrodružných příběhů, jako je Popelka, Sindibád, příběhy o Alexandru Velikém či o pražském Golemovi.
    Gertrude Landa byla anglická židovská spisovatelka.“

     

    (Pokračování textu…)

  • Páté evangelium – Ian Caldwell

    Zajímají vás knihy plné záhad a mystérií? Pokud ano, právě jste narazili na titul, jenž vám splní veškerá vaše přání a ještě vám naservíruje přidanou hodnotu v podobě průběžného vysvětlování historického kontextu. Ano i Bible a evangelia v sobě ukrývají historické pravdy o lidském pokolení a jeho konání. To vše je popsáno velmi zajímavým způsobem a čtenář tak prožije společně s hlavními hrdiny spoustu napínavých okamžiků. Podívejme se na to, co o této publikaci vypovídá anotace.

     

    (Pokračování textu…)

  • Muž s nádherným hlasem: Příběhy z druhé strany pohovky – Lillian B. Rubin

    Myslíte si, že vaše problémy jsou neřešitelné? Přemýšlíte o tom, jak se s nimi efektivně a bez žádných negativních účinků popasovat? Kniha, kterou bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila, vám ukáže, že žádný problém není neřešitelný a že stále existují lidé, za nimiž se svým trápením můžete přijít. Autorkou této knihy je americká psychoterapeutka a seznamuje v ní své čtenáře se zajímavými případy, s nimiž se setkala ve svojí ordinaci. Většina pacientů se dočkala vyléčení a jejich případy končí dobře, jsou tam však ale i takové, u kterých se bohužel pověstného happy endu nedočkáme. Takový však je život. Co o této skvělé knize, jež vypovídá o lidském utrpení a smutku, říká anotace?

     

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    „Autorka ve svých příbězích z druhé strany pohovky ukazuje, jak terapeutický proces vnímá terapeut, co mu práce s klientem dává, co pro něj znamená. Lilian B. Rubin vybrala ze své praxe několik terapeutických příběhů, které pro ni byly náročné a stály ji hodně sil. Jsou to příběhy, kdy – jak sama říká – „klient očekává více, než by měl, a my slibujeme více, než můžeme poskytnout“. Otevírá komplikované případy, jako například příběh muže, jehož matka užívala v těhotenství Thalidomid a on se narodil bez končetin. Porucha osobnosti, kterou trpěl a jež komplikovala život všem kolem něj, byla důsledkem jeho nepřijetí sebe samého. Příběhy představují humanistickou terapii, často neortodoxní, s velkým osobním zaujetím terapeutky, která bolesti svých klientů nese spolu s nimi, jsou to i její trápení. Terapeuti jsou často vedeni k tomu, aby se drželi striktních pravidel, ale Lilian B. Rubin ví, že pravidla jsou pro lidi, ne lidi pro pravidla, a že někdy nastane chvíle, že musíme pravidla porušit. V příbězích, které nabízí, je patrný „aha moment“, kdy přišla na to, že by měla vystoupit z naučeného scénáře a hledat jinou cestu.

    Lilian B. Rubin byla americká psychoterapeutka a socioložka. Napsala řadu knih, které vesměs pojednávaly o tom, jak genderové a třídní normy poškozují lidský potenciál. Všechny její knihy vycházejí z její vlastní zkušenosti z práce s lidmi.“

     

    (Pokračování textu…)

  • Proč Einstein nenosil ponožky: Jak zdánlivě nepodstatné věci ovlivňují naše myšlení – Christian Ankowitsch

    Každý z nás občas přemýšlí o tom, jak funguje lidský mozek. Klademe si otázky, jaké faktory jeho funkci ovlivňují a proč se jimi naše myšlenky řídí. Kniha s titulem Proč Einstein nenosil ponožky vám na mnohé otázky podá čtivou formou vědeckou odpověď. Autor se snaží veškeré svoje názory podložit různými studiemi týkajícími se dané tematiky. Mohu tedy s čistým svědomím o této knize říci, že přináší osvícený pohled na mozek a jeho funkce, které jsou pro nás zatím velkou neznámou. Je velice dobře, že nám Christian Ankowitsch pomocí své knihy pomáhá otevřít oči a vnímat to, čemu jsme do chvíle, než se nám tato publikace dostala do rukou, nevěnovali pozornost. Co nám o titulu prozradí anotace?

     

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    „Autor v této knize zkoumá mechanismy, jimiž se vzájemně ovlivňuje tělo a mozek, mechanismy, které obvykle buď nevnímáme, nebo podceňujeme: Kdo kupříkladu ví, že když nám někdo něco vysvětluje, porozumíme mu lépe, bude-li svou řeč doprovázet příslušnými gesty? Nebo že máme sklon vnímat své bližní pozitivněji, držíme-li v dlaních šálek s teplým nápojem? Christian Ankowitsch čtenářům názorně, chytře a zábavě předvádí, jak okolní svět a způsob vnímání vlastního těla ovlivňují naše myšlení – a přidává praktické tipy, jak tuto souhru co nejlépe využít k vlastnímu prospěchu. Poutavá kniha pro všechny, kteří chtějí pochopit, co se skutečně odehrává, když přemýšlíme, soudíme, hodnotíme a jednáme.
    Christian Ankowitsch je rakouský novinář a spisovatel., autor řady populárně-naučných knih.“

     

    (Pokračování textu…)