Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Smrt pod sedmým grýnem – Jaroslav Kuťák

28. 3. 2017

Detektivní román, jenž bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila, je naprostou peckou. Na jeho četbu jsem se nesmírně těšila, protože jsem před několika měsíci četla od autora knihu Strašidla z Woodlandu. Již tato kniha se mi líbila a zaujala mě svou lidovostí. Kladla jsem si otázku, zda tomu bude podobně i u ostatních knih, a tak jsem se vydala do knihovny, kde jsem našla právě Smrt pod sedmým grýnem. Musím říci, že mě kniha nadchla. Byla čtivá, plná napětí a měla velice zajímavou zápletku, kterou vyšetřovatelské duo rozlousklo až na samém konci příběhu.

 

Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

„Výstavba golfového hřiště je celá věda, především úprava podloží grýnů je alchymie. Při pracích na rozšíření golfového hřiště, právě v místech, kde má vzniknout sedmé jamkoviště, dělníci najdou dřevěnou truhlu a v ní neuvěřitelně zachovalé tělo mrtvého muže. Policie objevuje řadu spojitostí, které jsou více než tajemné. U mrtvého těla se najde dopis, adresovaný soukromému detektivovi Karlu Schwarzovi. Komisař Valenta povolá přítele Schwarze a jeho kolegyni Marii. Zápletka kolem podivné smrti vrací Karla Schwarze do minulosti, do časů dětství, protože až tam vedou stopy, naznačené v dopise. “

 

Kniha Smrt pod sedmým grýnem vyšla v roce 2007 v nakladatelství MOBA. Tato kniha patří do série o soukromém detektivovi Karlu Schwarzovi a jedná se o její třetí díl. Pokud jste předchozí nečetli, nevadí, knihy jsou volnými pokračováními a spojuje je jen hlavní postava. Zároveň je vhodné poznamenat, že tato kniha opět patří do edice Původní česká detektivka a je jejím 65. svazkem. Pokud se vám recenze bude líbit a rádi byste si ji přečetli, budete pro ni muset do vaší obecní nebo městské knihovny.

 

Jak jsem  již napsala v úvodním odstavci, k přečtení tohoto titulu mě dohnala zvědavost a moje obliba v příbězích Jaroslava Kuťáka. Když jsem přišla do knihovny, padla mi tato kniha do oka díky své obálce, jež na první pohled čtenáři nic neprozradí, ale když se začtete do tohoto poutavého románu, interpretace vyobrazení bude snadná. Obálka je opět zelenkavá, což je pro edici Původní české detektivky charakteristické. V pravém horním rohu je černý obdélníček s informací o edici, vedle něj je menšími černými písmeny vyvedeno jméno autora pod tím pak velkými bílými písmeny název knihy. V dolní polovině je pak vyobrazena lidská ruka svírající týčko a golfový míček, v pozadí pak zahlédneme mlhou opředenou truhlu, jež ukrývá hrůzné tajemství. O tom se však více dozvíte, když se začtete.

 

Příběh mi přišel tentokrát dost dobře propracovaný. Je to až neskutečné, kolik emocí a napínavých scén autor dokázal vtěsnat na pouhých 224 stran. Vyprávění je plné okamžiků, kdy vám bude přebíhat mráz po zádech a budete se bát o hlavní hrdiny. Zároveň vám bude zůstávat rozum stát nad hloupostí některých postav. Avšak až do úplného konce nebudete vědět, kdo spáchal zločin a kdo pořádá nebezpečné akce proti detektivům a snaží se zamezit vyšetřování. Román vás na svém počátku pohltí a nepustí vás do té doby, dokud nedočtete poslední stránku a nezjistíte, jak to vlastně všechno bylo. Pozitivní je, že je příběh poutavý, čtivý a neskutečně živý. Zdatnější čtenář jej zvládne zhltnou za jedno odpoledne.

 

Román je jednolitý, není strukturován do kapitol, avšak často se setkáváme s přesuny v rámci času a místa. Pro tento účel autor zvolil značku, jež vám vždy napoví o tom, že proběhne takovýto malý přesun. Vše je vyprávěno objektivní er-formou, jež byla obohacena velkým množstvím dialogů jednotlivých postav. Někdy vás mohou zarazit hrubší výrazy a vulgarismy, ale neobjevují se v takové míře, aby byl čtenář pohoršen. Spíše bych řekla, že tyto hrátky s jazykem autor využil schválně, aby oživoval již tak dost živé vyprávění. Celý příběh stojí na dvou kompozičních pilířích, a to na chronologii a retrospektivě. Vyprávění plyne přesně tak, jak se události děly a v ději se pak vracíme ve vzpomínkách do dob dětství hlavního hrdiny a jeho přátel. Po jazykové a gramatické stránce dílo bylo vcelku dobré, je pravda, že jsem objevila pár překlepů a chybek, ale nebyly nijak závratné na to, aby nějak pokazily můj názor a hodnocení tohoto románu.

 

Po tematické stránce je dílo dosti bohaté, nebudeme jen řešit detektivní případy. Budeme také cestovat, vrátíme se v čase do doby pionýrských táborů, ověříme pevnost přátelství a třeba i lásky a nesmíme zapomenout na drobné sexuální peripetie. Při vlastní četbě však určitě najdete i spoustu dalších témat, jež autor ve svém příběhu zakódoval.

 

Můj subjektivní názor je ryze pozitivní a musím říci, že jsem si četbu této knihy nesmírně užila a už teď se moc těším na další shledání s knihami z této zajímavé detektivní série, kde není kladen důraz jen na samotný příběh, ale také na osobní život postav. Můžeme zde objevit spoustu zajímavých myšlenek. Čtení tohoto příběhu mi nedělalo žádné problémy, nikde se nezadrhávalo a bylo plynulé. Za zmínku pak stojí i fakt, že já golfem nepolíbená, jsem si tento sport díky hlavním hrdinům oblíbila. Rozhodně tedy stojí za to tuto knihu vzít do ruky a čerpat atmosféru tohoto sportu. Myslím si, že je to skvělý koníček, tedy aspoň to na mě tak z knih Jaroslava Kuťáka působí. Děkuji mu za skvělý čtenářský zážitek a smekám pomyslný klobouk před jeho uměním. Za zajímavý čtenářský zážitek dávám knize krásných 100 % a vřele ji doporučuji vaší pozornosti. Rozhodně stojí za to.

 

Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

Série:

Karel Schwarz (3.)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno: 2007, MOBA (Moravská bastei)
1. vydání originálu: 2007
Počet stran: 224
Edice: Původní česká detektivka
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-243-2655-9

 

štítky
podobné články
10 komentáře
 1. Odpovědět

  Terča

  28. 3. 2017

  Kniha vypadá velmi zajímavě, zaujala mě golfová obálka (hrávala jsem chvilku golf), takže určitě se po knize podívám, stopro ji budou mít aspoň v knihovně 🙂

  • Odpovědět

   Iwik

   28. 3. 2017

   Jeeee, tak to mě těší, že jsem se trefila do noty. Jestli mohu doporučit, tak zkus i Strašidla z Woodlandu a další knížky od tohoto autora. Všechny se točí kolem golfu. 🙂

 2. Odpovědět

  TlusŤjoch

  28. 3. 2017

  Zkusím si ji na weekend obstarat.
  Díky za tip.

  • Odpovědět

   Iwik

   28. 3. 2017

   Zkus to, stojí to za to. Sice je to třetí díl série, ale jak jsem psala v recenzi, vůbec to nevadí. Věřím, že se Ti kniha bude líbit :-). A pokud ji seženeš, určitě mi dej vědět, jak jsi byl spokojený.

   • Odpovědět

    TlusŤjoch

    1. 4. 2017

    Tak na Novodvorské ji neměli; tož jsem si od stejného autora koupil „Strašidla z Woodlandu“…

    • Odpovědět

     Iwik

     2. 4. 2017

     Super volba. Strašidla jsou také úžasná. Na mých stránkách můžeš najít i recenzi tohoto titulu. Pokud se Ti nebude chtít sáhodlouze hledat, můžeš využít seznamu recenzí, najdeš jej v podmenu hlavní stránky :-).

     • TlusŤjoch

      3. 4. 2017

      Už jsem přečetl půlku, není to špatné, ale trochu mi ten styl nečím nesedí.

     • Iwik

      3. 4. 2017

      Je to takové své, ale musím říci, že mě to oslovilo. Není to to všední, co od knihy očekáváme :).

 3. Odpovědět

  Siginitou

  5. 4. 2017

  Ta kniha vypadá hodně zajímavě a dobře. Mám pocit že si ji budu muset určitě přečíst 🙂

  • Odpovědět

   Iwik

   5. 4. 2017

   Děkuji za milý komentář. Věřím, že se Ti kniha bude líbit :).

Zanechat komentář