Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Příběh staré šperkovnice – Marie Macková

20. 4. 2017

Rádi byste si přečetli román, v němž je možno objevit kromě detektivní zápletky též popis společnosti žijící v 19. století? Pokud tomu tak je, tak román Příběh staré šperkovnice je správnou volbou právě pro vás. Slibuje totiž zajímavé počtení plné rozličných životních osudů a emocí, to vše na pozadí neočekávaného detektivního případu, v němž se setkáme s komisařem finanční stráže Eduardem Plischkem a jeho spolupracovníky. Málokdo z nás si totiž dokáže představit, co všechno může zavinit jedna náhodou nalezená šperkovnice, v níž se ukrývají zajímavé šperky. Dokáže Eduard Plischek zjistit kdo ji zcizil a z jakého důvodu? Na tuto otázku najdete odpověď právě v tomto titulu. Co nám o něm poví popis knihy?

 

Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

„Po požáru kláštera a poutního kostela v Králíkách je nalezena kazeta se starými šperky. Avšak nálezce, prostý zednický pomocník, záhy umírá. Komisař finanční stráže Eduard Plischek díky válečnému vysloužilci Mourkovi zjišťuje, že jeden z klenotů, rozpůlené zlaté srdce, patřil sestrám Magdě a Marii. Ty doprovázely jeho pluk při tažení do Neapolska jako markytánky a srdce s sebou nesly jako talisman. Tady ale stopa končí…“

 

Kniha Příběh staré šperkovnice vyšla v nakladatelství MOBA v roce 2017. Jedná se o druhou knihu ze série o komisaři Eduardu Plischkovi. Je skvělé, že sérii nemusíte číst postupně, protože jednotlivé příběhy jsou volným pokračováním a jediné, co mají společného, jsou hlavní postavy. Autorka si s knihou vyhrála a já už se teď těším na okamžik, až do ruky vezmu první díl s názvem Příběh vzácné tabatěrky. Pokud vám jméno Marie Mackové přijde známé, není to jen tak náhodou. Tato spisovatelka je významnou českou historičkou, jež se zabývá 19. stoletím v českých zemích. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i její odborné publikace jsou velice čtivé. Jinak tomu nemůže být ani v případě této detektivní série.

 

Titul mě zaujal již na samém začátku při výběru. V nabídce mě zaujala obálka, jež už sama o sobě působí zajímavým historickým dojmem. Do toho ten tajemný název a zajímavá anotace, která slibovala nevšední počtení z období, z něhož jsem ještě tolik knih nepřečetla, mě přesvědčila o tom, že si knihu přečíst musím, a to za každou cenu. Chvilku mi nešlo do hlavy, co může mít společného komisař finanční stráže s vyšetřováním detektivního případu. Asi ve druhé kapitole mi bylo vše jasné. Autorka tedy vystavěla brilantním způsobem na pevných základech příběh, který prostě stojí za to, nemohu si pomoci.

 

Román je odvyprávěn v objektivní er-formě a obsahuje množství dialogů, jež se postaraly o oživení příběhu. Zapomenout však nesmíme ani na popisné pasáže. Objevuje se jich vcelku hodně, ať už se jedná o situační, místní nebo věcný popis. Zájímavým dojmem však působí i charakteristiky jednotlivých postav. Některé z nich si zamilujete, osud některých vám bude vyloženě líto a jiné zase nebudete mít příliš v lásce a při čtení vám občas polezou na nervy. Takových však moc není.

 

Vyprávění je vystavěno na pevných základech chronologické kompozice, aby to nebylo jen o popisech, jsou zde krásně propleteny ještě retrospektiva s paralelami. Retrospektivních pohledů si můžeme povšimnout zejména v dialogu postav při výpovědích či v jejich vzpomínkách, jež nám jsou servírovány na stříbrném podnose a čtenář se tak nemusí nijak moc angažovat do dotváření příběhu. Občas se však přistihněte při tom, jak myslíte dopředu a neustále si kladete otázky, kdo to tak asi mohl být. Kdo mohl šperkovnici zcizit a proč? Paralely můžeme sledovat v rámci jednotlivých kapitol. Některé totiž popisují průběh pátrání komisaře Plischka, jiné pak monitorují osudy lidí v okolí a pátrání jiných vyšetřovatelů.

 

Některé kapitoly jsou kratší, jiné delší. Ty delší se pak vyznačují množstvím předělů, které se snaží posunout vyprávění o krok pár kroků dále. Tyto posuny poznáme zejména podle vynechaného řádku v textu a vcelku velkém skoku v příběhu. Nicméně tyto skoky nejsou nijak rušivé a zaručují zvýšení dynamiky děje. Toto všechno vám garantuje zábavné čtení, plné nečekaných zvratů s historickým zážitkem.

 

Kniha mě zaujala i grafickým zpracováním textu. Jsou použitá krásně velká patková písmena, takže se příběh čte téměř sám. Rozhodně se nemusíte bát bolesti očí a dalších podobných potíží, jež občas ze čtení pramení. Po gramatické a jazykové stránce jsem byla též nad míru spokojená. Nezaznamenala jsem žádné překlepy a pravopisné chyby, které mi občas dokáží pokazit dojem z celé knihy. Po jazykové stránce se občas můžete dočkat dobového vyjadřování, zejména tedy v rozpravách jednotlivých postav.

 

Osobně knihu hodnotím velice pozitivně. Jsem ráda, že jsem si opět mohla přečíst něco nového z pera již dobře známé autorky. Tento příběh jsem si užila plnými doušky. Na počátku mě hodně oslovil, chytil mě a nepustil, dokud jsem se nepročetla až k samotnému rozuzlení. Za skvělý čtenářský zážitek z nevšedního prostředí knize dávám  nádherných 100 % a vřelá doporučení k tomu. Před autorkou smekám pomyslný klobouk a těším se na další její publikace, ať už ty odborné nebo oddechové. Její styl mi totiž učaroval a mám ráda, když se odborník dokáže oprostit od všech pravidel a vloží svůj talent i do věcí určených pro běžnou veřejnost. S tímto příběhem jsem se velice snadno přenesla do doby 19. století a užívala si tak radostí a strastí lidí žijících v tomto období. O pověrčivosti ani nemluvím. Knihu bych vřele doporučila všem, kteří si rádi přečtou dobrou historickou knihu s detektivní zápletkou, jež monitoruje život společnosti v daném období.

 

Za poskytnutí recenzního výtisku patří velké poděkování nakladatelství MOBA. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si knihu přečetli, můžete si ji pořídit zde.

 

Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

Série:

Komisař Eduard Plischek (2.)

Žánr:
Detektivky, Literatura česká
Vydáno: 2017, MOBA (Moravská bastei)
1. vydání originálu: 2017
Počet stran: 288
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-243-7453-6

Porovnat cenu knihy v ostatních obchodech můžete zde.

Uložit

Uložit

štítky
podobné články
2 komentáře
 1. Odpovědět

  TlusŤjoch

  20. 4. 2017

  Dal jsem si ji do inspirativníku.

  • Odpovědět

   Iwik

   22. 4. 2017

   Jeee, tak to mě moc těší, že jsem mohla opět přispět. Určitě dej pak vědět, jak jsi byl spokojený.

Zanechat komentář