Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Medová smrt – Hanni Münzer

29. 6. 2017

Chcete si přečíst knihu, jež vás chytne na úplném počátku za srdce a nepustí vás do té chvíle, než se dočtete do konce? Pokud jste duše, kterým nevadí trošku smutnější zápletky, tato kniha je určena přímo pro vás. Proč píši o smutné zápletce? Odpověď je vcelku jednoduchá, většina příběhu se totiž odehrává v období druhé světové války a aby toho nebylo málo, na vaše city zaútočí nejen Hitlerova touha po moci a vládě nad celým světem, ale také nevraživý postoj proti „nepřátelským“ etnikům. Tento postoj můžeme zažít s hlavními hrdinkami na vlastní kůži. Je to tak silný negativní zážitek, že se dědí z generace na generaci a poznamenává tak nejen chování, ale i vztahy mezi postavami. Co nám však o knize řekne anotace?

 

Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

„Věnováno ženám odboje za druhé světové války. Byly to hrdinky.

„Mou největší chybou bylo, že jsem Hitlerovi vzala zbraň. Měla jsem ho nechat se zabít! “ – Helene Hanfstaengl, 1959

Jak daleko zajde matka, aby zachránila své děti? Jak daleko zajde dcera, aby pomstila svého otce? Jak může hluboká a všestravující láska léčit staré rány?

Když mladá Felicity pátrá po své matce, odhalí mučivé tajemství historie své rodiny. Její pátrání jí vede zpátky do nejtemnější kapitoly německé historie k dramatickému osudu její prababičky Elizabeth a její dcery Deborah. Proplétá se pavučinou lásky, viny a smíření obou žen, která vrhla stín i na vlastní život Felicity.

Medová smrt byla vydána v mnoha jiných zemích, včetně Itálie, Španělska, Polska, Holandska, Turecka, Číny, Slovinska nebo Chorvatska. Plánováno je natočení seriálu.“

 

Kniha, kterou bych vám prostřednictvím této recenze ráda představila, vyšla v originálu Honigtot v roce 2014. U nás se o její vydání zasloužilo v roce 2017 nakladatelství OMEGA.

 

Když jsem si vybírala titul, jenž bych si ráda přečetla, padlo mi oko právě na Medovou smrt. Jistě si kladete otázku proč. Odpověď je vcelku jednoduchá. Zajímá mě historie a paradoxně je jedním z mých nejoblíbenějších období právě druhá světová válka. Díky knihám se snažím nahlédnout dobu z jiného úhlu pohledu než jen z toho učeného, jenž získávám při svém studiu. Tato kniha mi tedy zprostředkovala vše, po čem moje dušička zatoužila, a to všechno bylo pochopitelně zabaleno do dojemného a velice zajímavého příběhu.

 

Autorka se v ději snažila zpracovat retrospektivní pohled na události druhé světové války. Román začíná v přítomnosti vyprávěním mladičké Američanky Felicity, jež se se svou matkou Marthou putuje hluboko do minulosti, aby odkryla tajemství, jež zahaluje celou její rodinu. Zda se jim zahády podaří objasnit, to se dočtete právě v této knize. Ta vás nadchne vcelku krátkými kapitolami plnými akce, jež si užijete plnými doušky. Mile překvapeni budete i počtem stran, jichž v poměru k počtu částí a kapitol moc není. Příběh se odehrává na pouhých 346 stranách. Aby bylo vyprávění plastické a čtenář si tak mohl představit prostředí, v němž se postavy pohybují, najdeme na deskách svazku krásnou, barevnou a přehlednou mapku.

 

Dílo je však velice zajímavé i po stylové stránce. Autorka pro dosažení vysoké objektivity využila er-formu, kterou obohatilo o obrovské množství dialogů. Vypravěč tedy příběh nahlíží spíše z povzdálí a své poznatky čtenářům zprostředkovává. Setkat se můžeme s vcelku velkým množstvím popisů, ať už místních, charakterových, či dokonce dobových. Občas jsem při četbě měla pocit, že čtu velice zajímavou učebnici dějepisu. Dobové popisy tedy považuji za zdařilé. Garantovat vám mohu výbornou a vcelku silnou historickou jízdu, jež vám představí život žen v období 2. světové války.

 

Kniha je rozdělena do pěti částí. Každá z nich přibližuje život jiné ženy. Ve skutečnosti si jsou ale všechny příběhy blízké, jelikož se jedná o členky jedné rodiny a její blízké přátele. Důležité je také poznamenat, že se příběh skládá z 58 kapitol, je uvedena básní a prologem, zakončují ji epilog s dodatečnou poznámkou a textem, jenž autorka nazvala Má vlastní záležitost. Tento text by se dal považovat za věnování a vyjádření díků všem, kteří autorce pomohli při tvorbě románu.

 

Publikace je vystavena na spletitém kompozičním rámci. Prolínají se zde chronologická, retrospektivní, ale i paralelní rovina. Vše je ale tak přehledné, že se v textu neztratíte. Jediné, co by vás mohlo rušit, je velké množství postav, abyste se v příběhu dobře orientovali, doporučuji utvořit si určitý soupis s tím, kdo je kdo.

 

Postavy v příběhu mi přišly vcelku sympatické a jejich osudy mě vážně mrzely. Ale taková byla doba a nikdo s tím již nic neudělá. Autorka veškeré popisy smutných okamžiků dotahovala až do úplného konce a vy si tak s knihou užijete hodně emotivní chvilky. Román útočí na naši psychiku a city, ale na druhou stranu se nejedná o nijak náročnou četbu.

 

Moje subjektivní hodnocení je velice pozitivní a musím konstatovat, že jsem byla opravdu velice mile překvapená. Užila jsem si ji plnými doušky a mohu ji vřele doporučit všem milovníkům historie, jimž nevadí trošku romantiky, jež není nijak vtíravá, a kteří si rádi přečtou životní příběhy žen, jež se snažily bojovat za svobodu. Jak píše Béla Bolten, autorka bestsellerové krimisérie Berg a Thal na obálce knihy „Román Medov smrt láme hranice mezi žánry. Je to sociální román, historický román, romance, detektivka a špioážní thriller v jedné knize. Mistrně popisuje život za druhé světové války. Prostě úžasná kniha.“ Nemohu jinak, než s jejím výrokem v plné míře souhlasit. Ze stejného důvodu hodnotím knihu nádhernými a zaslouženými 100 % a vřelými doporučeními k tomu, protože si to vážně zaslouží. Pokud patříte k cílové skupině, rozhodně by tento titul neměl ujít vaší pozornosti.

 

Za poskytnutí recenzního výtisku patří velké díky nakladatelství OMEGA. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si tento nevšední příběh přečetli, můžete si publikaci zakoupit zde.

 

Oficiální anotace (zdroj: databazeknih.cz):

Originální název:

Honigtot (2014)

Žánr:
Romány, Pro ženy, Válečné
Vydáno: 2017, Omega
Počet stran: 346
Překlad: Dita Sutterová
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7390-431-9

Porovnat cenu knihy v ostatních obchodech můžete zde.

štítky
podobné články
2 komentáře
 1. Odpovědět

  TlusŤjoch

  29. 6. 2017

  Vypadá to zajímavě, ale zrovna nemám na takový druh literatury náladu.

  • Odpovědět

   Iwik

   30. 6. 2017

   Tak třeba někdy jindy. Nicméně teď už zase budu publikovat více, tak se snad zase něčím trefím ☺.

Zanechat komentář