Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Chrudimka

Zloději hedvábí – Dirk Husemann

3. 1. 2018

Daleká cesta za hedvábím

Zloději hedvábí

Dva muži, zvědové z Byzance, se vydávají na dlouhou a velice náročnou cestu do Asie, na níž zažijí spoustu překvapivých a dobrodružných okamžiků. Jejich hlavním cílem je dopravit svému císaři drahocenné hedvábí.

 

Otázkou však je, jak se tato látka vyrábí? Existuje spousta hypotéz, ale která z nich je ta správná? Odhalení této otázky spočívá na bedrech Taura a Olympiodora. Historický román vás pobaví a určitě udělá radost pod vánočním stromečkem. S hlavními hrdiny se přenesete do 6. století našeho letopočtu a na pozadí budete moci sledovat jednotlivé historické události, které ovlivnily historii Evropy. Některé příhody jsou drsnější, ale mají důležitou vypovídající hodnotu o dané době.

 

„Taurus se nestačil divit. Podobné systémy viděl u Langobardů, Ostrogótů a Vandalů. Vypadalo to, že potřeba bezpečnosti vede všude na světě ke stejným vynálezům. Obyvatelé této exotické země mysleli a jednali jako národy, které znal. Přitom ale vypadali jinak.“ (s. 60)

 

Zloději zlata jsou titulem, který mě zaujal již svou anotací. Jedná se o další román, na jehož obálce můžeme zahlédnout zlatou hvězdu s puncem Edice světový bestseller. Již toto označení vypovídá o tom, že před sebou nemáme jen tak ledajakou knihu. Přebal knihy ale také hodně vypovídá o tom, co je náplní příběhu. Napoví nám, v jakém prostředí se budeme s hrdiny pohybovat a jakým způsobem. Pískově hnědá barva obalu moc sluší. Když jsem svazek otevřela, byla jsem mile překvapená. Na přední i zadní předsádce jsou vyobrazeny mapy, které nám přesně ukazují cestu našich hrdinů. Nikdy se s nimi tedy neztratíme. Nic pak nebránilo tomu, abych se pustila do čtení a užila si příběh zachycený na krásných 352 stranách, který je rozdělen do 3 různě dlouhých částí. Četba tohoto románu je zábavná, strhující a dobrodružná. Jistě si jej užijete plnými doušky.

Titul Zloději hedvábí vyšel v originálu (Die Seidendiebe) v roce 2016. U nás se dočkáváme překladu v roce 2017 a o jeho vydání se postaral Knižní klub. Jedná se o druhý historický román z pera německého autora Dirka Husemanna, prvním byl úspěšný Slon pro Karla Velikého. Pokud jste autorovu prvotinu četli a líbila se vám, určitě budete spokojeni i se Zloději, které si můžete pořídit zde.

 

Jak jsem již naznačila v předchozím odstavci, Dirk Husemann má na svém kontě zatím jen dva historické romány. Nicméně pokládám za důležité zmínit také fakt, že oba se dostaly po právu do Edice světového bestselleru. Jsou napsány velice čtivě a mají potenciál uchvátit téměř každého čtenáře, protože se pyšní přesahem do více žánrů. Romány jsou propracovány do nejmenších detailů, které však autor zpracoval tak, že nijak čtenáře neruší a nenudí. Každé slovo má v ději svoje místo, nikde nic nepřebývá ani nechybí. Husemannův styl psaní mě uchvátil již od první kapitoly a nepustil do té doby, dokud jsem nezjistila, jak vše dopadlo.

 

Román čtenáře je sestaven vcelku zajímavým způsobem. Na vcelku malé ploše můžete objevit spoustu neočekávaných zvratů, ale také množství žánrových proměn. Ač celou dobu čtete historický román, jistě si povšimnete prvků dobrodružného románu, thrilleru a spousty dalších. Thriller? Ano, román je plný napětí, které byste v tomto příběhu rozhodně nečekali. Mimo to mě ale také docela zaskočila jednoduchost kompozice. Čekala jsem, že se bude prolínat spousta dějových linií. Celý text je totiž odvyprávěn chronologicky a jednolitě. Na druhou stranu musím říci, že jednoduchost vyprávění jsem uvítala. Příběh je kompletně odvyprávěn v objektivní er-formě, která je doplněna množstvím dialogů. I přesto, že román obsahuje i mnoho popisů, jsou velice čtivé a zajímavé. Ukazují to, jak to v Evropě v té době vypadalo, jaké byly vztahy mezi jednotlivými národy a spousty dalších. Nemusíte se jich tedy vůbec bát. Spíše si je užijete a s jejich pomocí se třeba i něco nového dozvíte.

 

Moje subjektivní hodnocení Zlodějů zlata nemůže být jiné než pozitivní. Bylo to pro mě velké překvapení. Takhle luxusní román jsem hodně dlouho nečetla. Kvalitou sršel nejen po obsahové stránce, ale vyzdvihnout musím i formu. Gramatická a stylistická stránka textu je téměř bezchybná a vy si tak můžete užít ničím nerušenou četbu. Grafika je také do detailu promyšlená, kromě úchvatných map na počátku a konci knihy, vás překvapí drobné ilustrace velbloudů u každé nové kapitoly. Vždy, když se ve vyprávění posouváme o kousek dále, je vynechán řádek, tudíž každý čtenář ihned ví, že se text bude ubírat trošku jiným směrem, než tomu bylo doposud. Velikost písma a font jsou zvoleny s ohledem na čtenářův komfort, a proto jsou písmena velká a patková. Dalším faktorem, který mě překvapil, je reálnost vyprávění. V doslovu se můžete dočíst o tom, jak se to s příběhem vůbec má. S jakými prameny autor pracoval a podobně. To mi přišlo hodně interesantní. Zloději hedvábí si ode mě získali zasloužených 100 % a vřelá doporučení k tomu. Dílo mohu vřele doporučit čtenářům, kteří milují historické, dobrodružné a napínavé romány. Zároveň také těm, kterým nevadí kompoziční jednoduchost. Pokud do některé ze skupin patříte, tak si o tento skvělý román můžete napsat Ježíškovi.

 

Bibliografické údaje (zdroj: cbdb.cz)

Originální název:

Die Seidendiebe (2016)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno: 2017, Knižní klub
Počet stran: 352
Překlad: Rudolf Řežábek
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-242-5850-8

Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

štítky
podobné články
2 komentáře
 1. Odpovědět

  TlusŤjoch

  3. 1. 2018

  zajímavé.

  • Odpovědět

   Iwik

   3. 1. 2018

   Myslím si, že by se Ti kniha mohla také líbit. Ač není z českého prostředí, tak je ale čtivá :).

Zanechat komentář