Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Kavárna v Kodani – Julie Caplinová

19. 2. 2019
Kavárna v Kodani - úvod

Vážení čtenáři, přináším vám recenzi románu, který vám poodhalí taje jednoho současného fenoménu, jenž se šíří světem a mění lidské životy k lepšímu. Možná právě prostřednictvím této knihy zlepší i ten váš. Nakladatelství Grada pod značkou COSMOPOLIS vám přináší Kavárnu v Kodani, která vás posilní a zároveň obohatí. Nechte na sebe dýchnout kouzelnou atmosféru dánské metropole a odhalte taje hygge.

Něco málo o autorce:

Autorka do literárního světa vnikla se svým debutem, o němž bude pojednáno v této recenzi, a to s Kavárnou v Kodani. Jejím největším koníčkem je cestování a má ráda dobré jídlo, což se v titulu ve velké míře projevilo. Při svých cestách objevovala nejen taje měst, ale zároveň i místní gastronomii. Z materiálů, které během svých cest nasbírala, vznikají postupně tři romány, jež zobrazí krásy nejen Kodaně, ale i Brooklynu a Paříže. Vždy se zabývá jiným prostředím, v prvním díle je to kavárna, v druhém pekárna a v posledním cukrárna.

Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

„Vtipný příběh o lásce, štěstí a cestování, který vás chytne od první stránky! Popadněte teplou deku, hrnek horké čokolády a začtěte se… Úspěšná manažerka Kate má přesně takový život, jaký si vysnila. Pracuje pro jednu z nejlepších PR agentur v rušném Londýně, je úspěšná, okouzlující a její přítel je tak… skvělý. Dokud jí tento skvělý přítel neukradne nápady, díky nimž je povýšen místo ní. Kate by ráda všem dokázala, že není tak mladá a nezkušená, jak si všichni myslí. Získat jako nového klienta velkého prodejce dánských bytových doplňků a nábytku je její šance. Protože práce je pro ni vším. Proto musí absolvovat cestu do Kodaně. Co se zprvu zdá jako otravný PR výlet pro hrstku ještě otravnějších novinářů, jehož jediným účelem je získání zakázky pro Kate, se nakonec změní v cestu, která všem účastníkům změní životy. Během poznávání krás Kodaně a dánského přístupu k životu poznávají novináři i Kate sami sebe. A nakonec se ukáže, že všichni získali mnohem víc než jen námět na články nebo pracovní příležitost.“

Základní informace o knize:

Titul Kavárna v Kodani byl vydán v originálu (The Little Café in Copenhagen) v roce 2018. U nás ji ve stejném roce přeložila Jana Chartier a o vydání se postaralo nakladatelství Grada pod značkou COSMOPOLIS. Jak jsem již poznamenala výše, jedná se o první díl trilogie, jež nese poetický název Romantické útěky. Pokud vás recenze zaujme a rádi byste si román pořídili a přečetli, můžete tak učinit na stránkách e-shopu nakladatelství Grada. Pokud máte v oblibě e-knihy, ani vy nebudete zklamaní. Kavárnu v Kodani najdete v sortimentu portálů PalmknihyeReading.

Recenze knihy:

Tuto knihu jsem si pro recenzi nevybrala jen tak náhodou. Než jsem se do ní sama pustila, povšimla jsem si několika recenzí, jež knihu hodnotily velmi pozitivně. Byla jsem zvědavá, jak titul zapůsobí na mě, a proto jsem při výběru vůbec netápala a ihned jsem měla jasno, že chci zrovna tuto. S ohledem na avizované názory předchozích čtenářů jsem byla plná očekávání a zvědavosti, avšak i strachu, že se mi dílo nebude líbit. Přiznám se ale, že, ještě než jsem se pustila do četby, jsem se zamilovala do kouzelné obálky, z níž vyzařuje útulnost prostředí a láska. Mohu tedy konstatovat, že přesně vystihuje atmosféru vyprávění. Dalším faktorem, jenž vás přiměje k četbě, je poutavá anotace, která nastiňuje, co se bude dít, ale neprozradí více, než by měla.

Ač se jedná o romantický román, nemohu říci, že by byl prvoplánový a jen o tom, jak žena hledá muže, či naopak. Tady je to úplně jinak. I když se objevují romantické pasáže a pár sexuálních scén, je příběh spíše vystavěn na zážitcích z cestování a na objevování hygge. Mnozí z nás mají o tomto životním stylu představy, jež se nestřetávají se skutečností, až si přečtete tento román, teprve tehdy pochopíte, o čem tento trend je. Na ploše celého příběhu můžeme sledovat radosti a strasti hned několika hrdinů. Často z vyprávění prýští celá řada emocí, jež se projevují v chování postav. Tyto emoce na mě působily velmi silně, ale nemusí tomu tak nutně být u každého čtenáře. Hodně záleží na jeho momentálním psychickém rozpoložení.

Hlavní hrdinkou románu je Kate, která je úspěšnou manažerkou v jedné velké PR firmě. Již delší dobu protagonistka touží po povýšení, ale nepodaří se jí to. Pro to, aby získala místo svých snů, musí podniknout cestu do Kodaně, kde bude trávit týden s několika novináři. Zde se začne rozvíjet zajímavá a často hodně zábavná zápletka. Podaří se Kate onen postup výše, nebo se svého snu vzdá a změní svůj dosavadní život o 180°? To jistě zjistíte sami při své interpretaci.

Způsob vyprávění mě uchvátil, protože se na stránkách knihy pořád něco dělo a autorka mě nenechala ani vteřinku vydechnout. Příběh mi tedy utíkal velmi rychle, protože byl strhující, čtivý a živý. Jednotlivé kapitoly jsem doslova hltala, a to i přesto, že byly některé trošku delší. Vypravěčkou příběhu byla sama Kate, která nám svýma očima dává nahlédnout na všechny události, ale také nás nechá poznat své pocity, charakter a celkově samu sebe. Čtenář je tedy přímo účastný všemu, co se v příběhu odehrává. Vypravěč je ryze subjektivní, tedy v ich-formě, a děj je odvyprávěn v minulém čase a doplněn o množství oživujících dialogů, jež dodávají vyprávění patřičný šmrnc. Kromě toho je použito i mnoho popisů a charakteristik, jež se ale velmi dobře čtou a čtenáře nezahlcují.

Titul je rozdělen do tří částí, jež se dále dělí na několik kapitol a ty se potom štěpí ještě na dílčí podkapitoly. Vyprávění nepředchází žádné úvodní slovo, a proto jsme hned vrženi do děje. Postupně se sžijete s hlavní protagonistkou a prožijete s ní doslova smršť událostí. Dohromady má kniha 33 kapitol a je uzavřena epilogem a poděkováním. Čtení románu je jednoduché a zábavné, protože v něm objevíte spoustu vtipných pasáží.

Postavy v románu jsou různé, ale všechny jsou popsány vcelku hluboko. Nejvíce se autorka věnovala samotné Kate, protože skrze ni sledujeme vše, co se v příběhu odehrává. Všechny postavy dění kolem hlavní protagonistky nějakým způsobem ovlivňují. Některé více, jiné méně, vždy to ale stojí za to.

Svazek má celkem 352 stránek a čte se velmi dobře. Po grafické stránce jsem byla spokojená, protože bylo použito velkých patkových písmen, při jejichž čtení mohou oči snadno putovat po jednotlivých řádcích a nejsou nijak zatěžovány. Jednotlivé odstavce byly zarovnány do bloku. Jediné, co může působit rušivým dojmem je nadpis jednotlivých kapitol, jenž je vyveden jiným fontem.

Po gramatické a jazykové stránce mě však román trošku zklamal, protože obsahoval vcelku velké množství chyb. Místy bylo vynecháno, nebo naopak přidáno písmeno, někde chyběly čárky a objevilo se i pár pravopisných chyb. Některé z chyb působily rušivým dojmem, ale takových případů bylo jen mizivé množství, a tak jsem si dílo mohla užít plnými doušky.

Moje subjektivní hodnocení románu Kavárna v Kodani je vesměs pozitivní. Četbu jsem si užila od samého začátku až do úplného konce, protože se po celou dobu něco dělo a nebyla chvilka, kdy bych se nudila. Mám ráda díla, při jejichž četbě mohu cestovat a dozvědět se nové informace nebo se něco přiučit. V této knize možností bylo dost. Jednou z takových příležitostí byly i informace o hygge, ač jsem o tomto životním stylu četla mnohé, vždy jsem měla pocit podobný jako Ben, jeden z hrdinů knihy. Až po dočtení ona skepse zmizela a vystřídalo ji porozumění a chuť hygge vyzkoušet na vlastní kůži. Je však velmi důležité sdělit, že kniha není reklamou na dánský životní styl. Způsob, jakým autorka příběh odvyprávěla, byl zajímavý a živý. Použila celou řadu zajímavých témat, ať už se jedná o vaření, sociální vztahy, nebo o pracovní povinnosti a spoustu dalších. Dílo hodnotím krásnými 95 %.

Titul s radostí doporučím všem čtenářům, kteří si z četby rádi odnesou přidanou hodnotu a něco nového se naučí, ale také těm, kteří chtějí zažít cestu po Kodani plnou emotivních chvil a vtipných zvratů.

Bibliografické údaje

Název knihy Kavárna v Kodani
Autor Julie Caplinová
Žánr romantické romány
Nakladatelství Cosmopolis
Rok vydání 2018
Počet stran 352
ISBN 978-80-271-0233-4
Nákup knihy www.grada.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.czCosmopolis

COSMOPOLIS vznikl v roce 2015 jako značka Nakladatelského domu GRADA specializovaná na široký výběr kvalitní světové i české krásné literatury různých žánrů. Knihy s logem COSMOPOLIS napovídají, že čtenář drží v ruce beletristický titul, který i nadále udržuje vysoké standardy kvality. Logo nové značky v sobě nese více významů: hřbety stojících knih, živoucí město i rytmus. Značka tady přináší svým čtenářům knihy z celého světa a drží prst na tepu doby. Pestrou skladbu žánrů a stylů ostatně ilustruje nejen logo, ale i motto redakce beletrie – KNIHY PLNÉ EMOCÍ.

www.cosmopolis.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

štítky
podobné články

Zanechat komentář