Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Záhada prvních 6 let života dítěte

8. 12. 2015

Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte

Zdeněk Matějček

Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěteJste v období, kdy očekáváte narození prvního potomka? Nebo je vaše děťátko již na světě a vy tápete v jeho výchově? Pokud se chcete dozvědět vše, co se týká vývoje a výchovy malého človíčka, tak tato knížka vám bude skvělým průvodcem.
Kniha vyšla v roce 2005 u nakladatelství Grada. Jedná se o naučnou publikaci. Autor na 180 stranách popisuje vývoj dítěte již od prenatálního období až po nástup do první třídy základní školy. Zdeněk Matějček je významným českým dětským psychologem.
Musím říci, že mě velice potěšilo, že se autor snaží rodiče odvést od neustálého srovnávání vlastního dítěte s jeho vrstevníky. Nevědomky totiž rodiče tímto způsobem mohou dítěti hodně ublížit. Autor si stojí za názor, který jsem díky této publikaci od něj přejala. Jeho názor zní: Každý člověk je individuem a již od početí se vyvíjí jinou rychlostí a jiným způsobem než ostatní.
Knížka je rozdělena do 5 částí, každá se věnuje jiné fázi vývoje: 1) prenatální vývoj, 2) novorozenec, 3) batole, 4) do 3 let věku a 5) předškolní věk. Jednotlivé části jsou děleny na kapitoly a podkapitoly tak, aby byla kniha co nejvíce přehledná a nepřebíhalo se od jedné problematiky k druhé. Na začátku každé části dochází k opakování a shrnování vývoje v částech předchozích. Autor tím ozřejmuje, kolika proměnami muselo dítě v tomto období vývoje projít.
Kniha je provázena příběhy z praxe pana Matějčka a zároveň i příklady a radami, jak ve výchově postupovat. Velice bych vyzdvihla i bohatý obrazový materiál, kde je náležitě vše vidět. Zaujal mě např. obrázek s pokusem zrcadlení.
Na knize mi vadila chyba tisku, k níž docházelo hlavně na počátku knihy. Písmo zde bylo dvojité, někdy trojité a zhoršovalo to čtení textu. Působilo to rozmazaným dojmem a bolely z toho oči. Věřím tomu, že ostatní knihy jsou v pořádku a že jen já jsem se v knihovně dostala takovémuto pokaženému výtisku.
Knihu vám mohu vřele doporučit, protože stojí za přečtení. Nahlédnete tak pod pokličku dětství, ozřejmíte si některé věci, které vám třeba jsou doteď nejasné. A hlavně pochopíte, co se v hlavičce vašeho miminka právě odehrává. Co vše se musí naučit před tím, než se poprvé usměje, postaví, řekne první slovo atd. Bude vám ukázána ta správná cestička, kterou se vydat a vychovat své dítě dobře.
Bibliografické údaje:
Žánr:                 Naučná literatura – Rodina
Rok vydání:       2005, 1. vydání originálu: 2005
Počet stran:       182
Nakladatelství:   Grada
Edice:                 Pro rodiče
Vazba knihy:      brožovaná
ISBN:                 80-247-0870-1

Uložit

štítky
podobné články
bez komentářů
 1. Odpovědět

  Monis

  8. 12. 2015

  Tak by mě zajímalo, jak toho dosáhnout, aby rodiče dítě nesrovnávali s vrstevníky, protože to je dle mého nemožné 😀 Ale jestli je opravdu tak dobrá publikace, tak po ní asi zapátrám, neboť mám někdy pocit, že to naše mrně je pro mě totální záhada 🙂

 2. Odpovědět

  Iwik Pásková

  8. 12. 2015

  Kniha je to opravdu dobrá a mohu vřele doporučit. Má tam určité postupy a přesvědčí člověka o tom, že srovnávání nemá cenu. Jsou tam ještě i další postupy, které jsem ani nevypisovala. Např. srovnání s jinými státy, jak probíhá od prenatálního období výchova v Americe apod. Jsou zde zdůrazněné chyby, které se většinou ve výchově rodiče dopouští apod. Určitě po ní zapátrej. Stojí za to :).

 3. Odpovědět

  Rachel Roo

  8. 12. 2015

  Tyhle knizky jsem mela dycky rada, sledovat vyvoj a tak. Hlavne psychika me zajimala a ve skole sme delali rozbor hry Paci paci pacicky a shazovani kostek, to byla sranda 🙂

 4. Odpovědět

  Iwik Pásková

  9. 12. 2015

  I toto se v knize můžeš dočíst a i spoustu dalších. O některých věcech jsem třeba neměla ani tušení 🙂

Zanechat komentář