Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Nitranská brána smrti – Vlastimil Vondruška

18. 1. 2017

Patří k vašim oblíbeným hrdinům Oldřich z Chlumu se svým panošem Otou a velitelem své družiny Divišem? Pokud ano, tak se můžete těšit na další případ, která tato trojice bude řešit. Tentokrát se s nimi vydáme do Nitry a prožijeme s nimi kupu dobrodružství, strachu a napínavých okamžiků. Tato kniha je velkou spanilou jízdou a věřte tomu, že si ji oblíbíte. Pan Vlastimil Vondruška opět napsal skvostný román, který by neměl ujít vaší pozornosti. My si jej teď společně přiblížíme.

Oficiální anotace (zdroj:cbdb.cz):

„Při vojenské výpravě do Horních Uher se vojskům Přemysla II. Otakara podaří obsadit Nitru. Správy města se ujímá zástupce českého krále Oldřich z Chlumu. Jednoho rána se na Dolní bráně najde oběšené tělo kanovníka nitranské kapituly. Městem se šíří panika, neboť je tato brána považována za prokletou. Před lety v ní zahynula žena obviněná ze spojení s ďáblem. Stopy vedou ke kostelu svatého Jakuba, jenže než se je podaří ověřit, objeví se v bráně oběšený farář tohoto kostela. Oldřich z Chlumu má tři dny na odhalení a usvědčení zločince.“

Kniha, kterou bych vám v této recenzi ráda přiblížila, vyšla v roce 2016 v nakladatelství MOBA. Nitranská brána smrti je již 21. knihou v edici Hříšní lidé Království českého (z této edice si můžete na stránkách přečíst i recenzi knihy Zločin na Bezdězu), tato edice nás baví již od roku 2002, kdy byl vydán její první díl. Ač je s námi edice již krásných 14 let, nové příběhy, které do ní přibývají, jsou originální a čtenáři oblíbené. Věřím tomu, že i tento díl si najdete své příznivce.

Když jsem se rozhodovala, kterou knihu si z nabídky k recenzi vyberu, měla jsem téměř hned jasno. Příběhy Oldřicha z Chlumu naprosto zbožňuji a jsou mi velmi blízké. Jméno autora je navíc pro mě synonymem kvalitního a zábavného počtení. Když k tomu přidám krásnou barevnou obálku s historickými výjevy, tak není již o čem pochybovat. Pak už jen zbývala otázka, jaký bude příběh, odehrávající se na území dnešního Slovenska. O prostředí totiž hodně vypovídá již sám název knihy.

Samotný příběh, jak už jsem předestřela v úvodu, opět nezklamal. Vyprávění je napínavé od začátku do konce a velmi si cením toho, že autor vždy pointu odhalí až na úplném konci svého díla. Nenašla jsem ani tentokrát žádný prvek, který by mi již dříve naznačil, kterým směrem by se moje čtenářské kroky měly ubírat tak, abych ve vyšetřování předběhla samotného Oldřicha z Chlumu. Při vyšetřování jsem aktivně spolupracovala s Oldřichem a jeho věrnými pomocníky, k čemuž autorův styl přímo vybízí. Nechává vás přemýšlet nad dějem a vy svým způsobem ve své mysli příběh dotváříte. Ač jste nuceni aktivně spolupracovat s autorem, tak i přesto vás překvapí jednoduchost textu. Není to kniha, ve které byste každou stránku museli číst 10x, abyste pochopili, co dílem autor chtěl říci. Užijete si tedy brilantního příběhu s velkou dávkou nadsázky. Při jeho čtení se pobavíte nad některými hláškami, chvilkami se budete na některé postavy vystupující v díle hněvat a nejraději byste je uškrtili, ale o tom to je. Je to prostě drsný dobový příběh plný krve, smrti, válek, ale nejen toho. Objevte i vy dobrodružství ukryté na 310 stranách vepsané do 31 kapitol.

Jak jsem již poznamenala příběh je vystaven na pevných, ale jednoduchých základních kamenech. Objevíte zde zejména chronologickou kompozici, která umožňuje autorovi postupné odvyprávění děje. Místy bylo potřeba vložit trošku retrospektivy, která vyprávění obohacuje o zajímavé části, jako jsou například výslechy a vzpomínkové promluvy jednotlivých postav. Jelikož se osudy hlavních hrdinů odvíjejí paralelně, tak se setkáte i s paralelní kompozicí. V knize je obsazeno množství předělů, na jejichž hraně je použit právě tento kompoziční postup. Poznáte je díky vynechánému řádku, který mezi těmito částmi vznikl. Z tohoto důvodu nám prolínání kompozičních rovin nebude činit žádné potíže a kniha se bude číst téměř sama.

Nedá mi to a musím ještě vyzdvihnout i grafické zpracování knihy. Každá kapitola je uvedena jednoduchým obrázkem, jenž je stále stejný a zobrazuje výjev vyobrazený v dolní polovině obálky. V knize jsou použitá vcelku velká písmena a je zvolen takový font, který čtenáři úžasně vede oči. Musím říci, že mi text krásně utíkal před očima a já si mohla užívat bezproblémovou četbu. Co se týče jazykové stránky, tak je kniha též zpracována velice dobře.

Z četby jsem si odnesla opět úžasný čtenářský zážitek a již teď se těším na další pokračování příhod Oldřicha a jeho pomocníků. Kladu si otázku, kam se s ním vydám příště. Ve vyprávění velice pozitivně hodnotím popisy, které byly použity a mapku, která je na předním přídeští. Vše pak působí věrohodněji a čtenář si může celý příběh ve své hlavě představovat ve věrohodných barvách. Rozhodně tedy tuto knihu mohu vřele doporučit vaší pozornosti. Pokud jste milovníky historických románů s poutavou detektivní zápletkou, věřte tomu, že tento román vás v žádném případě nezklame. Hodnotím ji krásnými 100 %.

Za poskytnutí recenzního výtisku patří velké díky nakladatelství MOBA. Pokud vás recenze oslovila a knihu byste si chtěli přečíst, můžete si ji pořídit zde.

Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

Série:

Hříšní lidé Království českého (21.)

Žánr:
Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno: 2016, MOBA (Moravská bastei)
1. vydání originálu: 2016
Počet stran: 310
Autor obálky: Marcel Bursák
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-243-7203-7

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

štítky
podobné články
18 komentáře
 1. Odpovědět

  TlusŤjoch

  19. 1. 2017

  Vondrušku mám rád.
  Sérii „Hříšní lidé království Českého“ mám kompletně přetenou.
  A myslím, že koncem měsíce vyjde nový titul.

  • Odpovědět

   Iwik

   19. 1. 2017

   Jeeee, tak to mě těší. Nevím, zda náhodou nevyjde titul z té série Letopisy královské komory. Tuto informaci jsem teď někde zahlédla. O HLKČ jsem zatím informaci nepostřehla, tak doufám, že mi něco neproteklo mezi prsty :). Každopádně děkuji za upozornění. Budu to hlídat, abych mohla přinést další recenzi :).

   • Odpovědět

    TlusŤjoch

    19. 1. 2017

    Aha, možná to fakt bude ta druhá řada…

   • Odpovědět

    TlusŤjoch

    19. 1. 2017

    Už jsem si to vygůglil: Dobronínské morytáty

    • Odpovědět

     Iwik

     19. 1. 2017

     Jojo, tak to spadá do té série Letopisy královské komory, o tomto titulu jsem věděla :).

     • TlusŤjoch

      21. 1. 2017

      Právě jsem si ji koupil a večer s ní zalezu do postele.

     • Iwik

      21. 1. 2017

      Tak to je fajn, protože opravdu stojí za přečtení. Přeji Ti, ať se příběh líbí :). Určitě mi pak napiš svůj názor.

     • TlusŤjoch

      23. 1. 2017

      Tak už mám přečteno.
      Líbilo se mi to (jako vždy).

      Z obdobných historických detektivek mám rád i P. Šoltésze (např. Případ dětinského dědice).
      A znáš sérii se sestrou Fidelmou od Tremayneho?

     • Iwik

      23. 1. 2017

      Hezky Ty, jsi rychlík :). P. Šoltésze jsem již také četla. Tuším, že se to jmenovalo Případ sváteční košile, ale nejsem si jistá, jestli mám recenzi tady na blogu a nebo jestli jsem to četla pro Chrudimku a mám tu jen odkaz k té recenzi. Sérii se sestrou Fidelmou neznám, musím tedy doplnit vzdělání. Děkuji za info 🙂

     • TlusŤjoch

      24. 1. 2017

      Čtu rychle. To pak leze do peněz.
      Případ sváteční sukně je druhá ze série.
      Jak se ti líbila?

     • Iwik

      24. 1. 2017

      Musím říci, že se mi ta kniha také moc líbila :). Nakonec jsem zjistila, že recenze byla pro Chrudimku, takže ji najdeš zde.

     • TlusŤjoch

      24. 1. 2017

      Kouknul jsem.
      Docela se to shoduje s ným názorem.

      A tu sestru Fidelmu fakt zkus. A pak mi napiš, jak se ti líbila.

     • Iwik

      24. 1. 2017

      Zkusím a určitě vyhodím recenzi :).

    • Odpovědět

     Iwik

     2. 2. 2017

     Jinak Dobronínské morytáty by měly klapnout na příští měsíc ;).

 2. Odpovědět

  TlusŤjoch

  2. 2. 2017

  Přerovnával jsem knihovnu.
  A narazil jsem na historické detektivky od Martina Jensena:
  „Královy psi“
  „Křivopřísežník“
  a
  „Sedlákův soud“
  Znáš?
  Mně se tento autor líbí.

  • Odpovědět

   Iwik

   2. 2. 2017

   Děkuji za další knižní tipy. Jinak pak jukni na menu domovská stranka, mám pod ní schovaná podmeníčka a dokonce včetně seznamu přání čtenářů. Pokud by Tě něco ještě napadlo, budu moc ráda. Tyto knihy si tam jdu dopsat. Již jsem o nich slyšela a dokonce mi párkrát prošly rukama, ale zatím jsem je nečetla :).

   • Odpovědět

    TlusŤjoch

    2. 2. 2017

    Koukal jsem na přání tvých čtenářů.
    Přidal bych třeba ještě: Leo Rosten „Pan Kaplan má třídu stále rád“.

    A znáš Hannse Heinze Ewerse (viz http://pulnoc.blackhole.cz/profily-pulnocnich-o/ewers-hanns-heinz-18.html)? Já četl Alrúnu a velice se mi od něj líbila sbírka povídek „Srdce Králů“ (tu jsem sehnal v antikvariátu za nekřesťanské peníze).

    • Odpovědět

     Iwik

     2. 2. 2017

     Děkuji za tipy :). Kdybys náhodou ještě na něco přišel, tak mi to hoď k tomu příspěvku s přáními, tam si to mohu krásně překopírovat z komentu přímo do článku :).

Zanechat komentář