Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Proč Einstein nenosil ponožky: Jak zdánlivě nepodstatné věci ovlivňují naše myšlení – Christian Ankowitsch

12. 3. 2017

Každý z nás občas přemýšlí o tom, jak funguje lidský mozek. Klademe si otázky, jaké faktory jeho funkci ovlivňují a proč se jimi naše myšlenky řídí. Kniha s titulem Proč Einstein nenosil ponožky vám na mnohé otázky podá čtivou formou vědeckou odpověď. Autor se snaží veškeré svoje názory podložit různými studiemi týkajícími se dané tematiky. Mohu tedy s čistým svědomím o této knize říci, že přináší osvícený pohled na mozek a jeho funkce, které jsou pro nás zatím velkou neznámou. Je velice dobře, že nám Christian Ankowitsch pomocí své knihy pomáhá otevřít oči a vnímat to, čemu jsme do chvíle, než se nám tato publikace dostala do rukou, nevěnovali pozornost. Co nám o titulu prozradí anotace?

 

Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

„Autor v této knize zkoumá mechanismy, jimiž se vzájemně ovlivňuje tělo a mozek, mechanismy, které obvykle buď nevnímáme, nebo podceňujeme: Kdo kupříkladu ví, že když nám někdo něco vysvětluje, porozumíme mu lépe, bude-li svou řeč doprovázet příslušnými gesty? Nebo že máme sklon vnímat své bližní pozitivněji, držíme-li v dlaních šálek s teplým nápojem? Christian Ankowitsch čtenářům názorně, chytře a zábavě předvádí, jak okolní svět a způsob vnímání vlastního těla ovlivňují naše myšlení – a přidává praktické tipy, jak tuto souhru co nejlépe využít k vlastnímu prospěchu. Poutavá kniha pro všechny, kteří chtějí pochopit, co se skutečně odehrává, když přemýšlíme, soudíme, hodnotíme a jednáme.
Christian Ankowitsch je rakouský novinář a spisovatel., autor řady populárně-naučných knih.“

 

Kniha, kterou bych vám prostřednictvím této recenze ráda představila, vyšla v originále (Warum Einstein niemals socken trug) v roce 2015. U nás se o její vydání zasloužilo nakladatelství Portál, a to v roce 2016.

 

Kniha mě zaujala již ve chvíli, kdy jsem si četla její anotaci. Jelikož jsem na odbornější texty zvyklá, byla jsem zvědavá, jak se mi kniha bude číst. Mnoho odborných publikací mě zklame v tom, že jsou sepsané tak, že nejsou nikterak blízké normálnímu čtenáři a vyžadují rozsáhlou znalost problematiky. V této knize je tomu právě naopak. Autor se snažil veškeré poznatky podat čtivou formou a nezabíhal do přílišného encyklopedismu. Dalším faktorem, jenž ovlivnil můj výběr, byl název knihy. Překvapil mě a já si toužila zjistit více, a to nejen o tom, proč Einstein nenosil ponožky (tomuto tématu je věnována až poslední 5. část), ale také o tom, jak funguje lidský mozek. Kniha vám však ale také zodpoví otázky typu: Jaký je rozdíl mezi mozkem normálního člověka a génia? Jak ovlivníme náladu lidí, s nimiž jednáme? Ale najdeme i spoustu dalších zajímavých informací o faktorech, které dnes a denně působí na náš život, myšlení a vystupování. Co se týče obálky, ta mě také dostala do kolen. Jsou na ní vyobrazená chodidla přes sebe přehozených nohou a na vrchní je pak umístěna rozsvícená žárovka. Jedná se tak o určitou paralelu a zároveň metaforu k názvu knihy.

 

V knize v žádném případě nenajdete příběh, jedná se o faktografii. Občas se sice nějaká kraťoučká dějová linka v textu objevuje, ale není kladený takový důraz jako je tomu v beletrii. Krátký příběh většinou ilustruje a dokládá to, co se autor čtenáři snaží v textu vysvětlit. Ilustrativnost je zároveň jedna z věcí, kterou na této publikaci velice oceňuji. V textu naleznete množství citací, jež vás odkážou na další zajímavé texty vztahující se k dané tematice. Při čtení mě však trošku rušilo neustálé přelistovávání na konec knihy, kde byl umístěn poznámkový aparát. Nicméně toto je moje chyba, protože jsem zvyklá na poznámky pod čarou, kdy nemusím prolistovat celou knihu, než se dostanu k vysvětlivce nebo zdroji citovaného textu.

 

Text knihy je velice dobře strukturován. Je rozdělen do 5 částí, z nichž každá obsahuje několik kapitol. Některé části jsou obsáhlejší (6 kapitol), jiné naopak kratší (obsahují max. 2 kapitoly). Jednotlivé kapitoly jsou pak vcelku krátké a co mě na knize nejvíce překvapilo, je jejich čtivost. Ač se jedná o odborný text, troufla bych si tvrdit, že kniha osloví téměř každého čtenáře, jenž rád přemýšlí sám o sobě a o tom, jak funguje jeho tělo. Pokud si uvědomujete, že vaše tělo není jen schránkou, ale že je naplněno spoustou emocí a myšlenek, tak tato kniha je určena právě vám, protože získáte spoustu odpovědí na vaše zvídavé otázky, které vám dosud nikdo nevysvětlil.

 

Co dělá z odborné knihy publikaci populárně naučnou?

Otázka se zdá být záludná, ale ve skutečnosti není. Pro čtenáře, který má zkušenosti s ryze odborným textem, se může zdát i ryze triviální. Autor se snaží některé odborné výstupy nejen svoje, ale i svých kolegů zpopularizovat. V publikaci se sice objevuje několik odborných výrazů, ale ty jsou téměř ihned čtenáři osvětleny. Dalším faktorem je i použití formy jazyka. V textu si můžete povšimnout subjektivní ich-formy. Touto formou se též autor snaží přiblížit svému čtenáři. Většina čtenářů si těchto postupů cení a abych pravdu řekla, tak já také.

 

Můj subjektivní názor

Tato kniha mě zaujala. Líbil se mi autorův styl, jenž mě nezatěžoval přebytečnými informacemi a já se dozvěděla jen to, co jsem se dozvědět chtěla. Zaujalo mě, že autor se snažil rozpracovat velké množství průzkumů z dané tematiky a seznámil mě tak s mnohými velikány dané oblasti lidského vnímání. Zalíbila se mi i již zmíně ilustrativnost a demonstrativnost. Ono je totiž mnohem lepší si nové poznatky osvojit na příkladech a případně životních zkušenostech druhých. Četbu jsem si neskutečně užila a od té doby, co jsem knihu uzavřela, neustále přemýšlím nad svým chováním, jednáním a veškerými faktory, které mohou moje myšlení a rozhodování ovlivňovat. Titul pokládám za velice přínosný i přesto, že nemusí nutně oslovit každého čtenáře. Osobně knihu hodnotím krásnými 100 %, protože si to zaslouží. Vyzdvihnout ji však musím i díky její propracované grafické a jazykové stránce. Překlad považuji za více než jen zdařilý a co se týče gramatiky, tak ji musím také pochválit.

 

Za poskytnutí recenzního výtisku bych ráda poděkovala nakladatelství Portál. Pokud se vám recenze zalíbila a rádi byste si odpověděli na své otázky typu PROČ, jež se týkají funkcí vašeho mozku, můžete si ji pořídit zde.

 

Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

Originální název:

Warum Einstein niemals socken trug

Žánr:
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2016, Portál
Počet stran: 248
Překlad: Tereza Semotamová
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-262-1126-6

 

štítky
podobné články
6 komentáře
 1. Odpovědět

  Wish

  13. 3. 2017

  Bezva recenze. 🙂 „Einstein“ mě zaujal už minulý rok v edičním plánu Portálu a teď jsi mě utvrdila, že si tuhle knížku musím co nejdřív přečíst. 🙂

  • Odpovědět

   Iwik

   13. 3. 2017

   Děkuji za milý komentář. Musím říci, že kniha opravdu stojí za přečtení. Zaujalo mě na ní to, že je psaná opravdu pro širokou veřejnost a není to titul jen pro pár vyvolených, kteří se zabývají studiem kognitivního myšlení apod.

 2. Odpovědět

  TlusŤjoch

  13. 3. 2017

  Můj mozek je zrovna v momentálním útlumu.
  Je pondělí ráno a ještě neměl kafe.

  • Odpovědět

   Iwik

   13. 3. 2017

   Tomu docela i rozumím takhle po ránu. Jsem na tom stejně, akorát to kafe si nedopřeji, takže tu mám čaj a další zajímavou knihu. 🙂

 3. Odpovědět

  ali cajazpalaca

  13. 3. 2017

  Taketo knihy mam rada. Už som čítala onoho casu Proč má pivo bílou penu, proc pračka žere ponožky či Proč se zastavili hodiny když dědeček zemřel. Už staršie tituly ale vôbec neva. Táto kniha je super tip na moju aprilovu knižnú vyzvu kde máme prečítať vedecko populárnu knihu

  • Odpovědět

   Iwik

   13. 3. 2017

   Jeee, děkuji za milý komentář a za spoustu knižních tipů. Takovéto populárně naučné knihy mám velice ráda. Autoři díla píší tak, aby byla blízká každému a nejen pár zasvěceným. O knihách, o nichž jsi se zmiňovala, jsem již slyšela, ale ještě jsem se s nimi nedostala do přímého kontaktu :-). Třeba se to v brzké době změní.

Zanechat komentář