Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Nebezpečné známosti – Choderlos de Laclos

11. 3. 2019
Nebezpečné známosti - náhled

Vážení čtenáři, hlásím se vám s další recenzí. Tentokrát vám představím netradiční dílo ze soudku klasické literatury. Jedná se o již třetí knihu, kterou nakladatelství LEDA zařadilo do své edice s názvem DÉMANTY LITERATURY, v níž vydává klasická díla. S předchozími tituly jste se již na stránkách Iwíkovy knihovny mohli setkat, jedná se o romány Na větrné hůrceJana Eyrová. Třetím titulem, jemuž je věnována tato recenze, jsou Nebezpečné známosti z pera Choderlose de Laclose. Již teď vám mohu slíbit, že pokud jste romantické duše, dílo si vás jistě získá.

Něco málo o autorovi (zdroj: obálka knihy):

Pierre Ambroise Francois Choderlos de Laclos vstoupil v roce 1760 do královského dělostřeleckého učiliště. Posléze byl jmenován důstojníkem, co se žebříčku hodností týče, postupoval po něm velmi pomalu. Při svém působení v rozličných posádkách sledoval to, jak si žili jeho bohatší kolegové, kteří po kariérním žebříčku stoupali k výšinám. Koncem 70. let začal pomýšlet na sepsání Nebezpečných známostí, v nichž chtěl vyobrazit šlechtické mravy na sklonku absolutismu. K vydání díla došlo v roce 1782 a Choderlos de Laclos se díky němu dočkal slávy. Dalším jeho dílem byl spis s názvem Úvahy o vlivu Vaubanova génia. Prostřednictvím spisu oslavil, ale zároveň i zkritizoval činnost maršála Vaubana, slavné postavy francouzského vojenství, což s sebou přineslo nepřízeň ze strany ministerstva války. V roce 1803 umírá při obléhání italského Tarentu.

Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

„Po více než dvou staletích přitahuje román Nebezpečné známosti krutě kultivovaným stylem, jímž jeho dva protagonisté, markýza de Merteuil a vikomt de Valmont, analyzují milostné city a pro pobavení nebo ze msty vybírají oběti své milostné strategie. Velké pozornosti se těší i u režisérů – připomeňme si Vadimův film z roku 1959 s Jeanne Moreauovou a Gérardem Philipem, adaptaci britského režiséra Stephena Frearse s Johnem Malkovichem či Formanův film Valmont.“

Základní informace o knize:

Titul Nebezpečné známosti byl vydán v originálu (Les Liaisons dangereuses) už v roce 1782. U nás dílo vyšlo hned v několika vydáních, a to v OdeonuAcademia. Dalším nakladatelstvím je také LEDA, kde titul poprvé vyšel v roce 2013 a podruhé v roce 2019. Pokud vás recenze zaujme a rádi byste si originální dílo přečetli, můžete tak učinit na stránkách e-shopu nakladatelství LEDA. Jste-li příznivci e-knih a audioknih, najdete titul v e-shopu Palmknihy.

Recenze knihy:

Když se mi ozvali z nakladatelství LEDA s nabídkou recenzování tohoto díla, byla jsem na vážkách. Pak jsem si ale pročetla přiložené informace a podívala jsem se na náhled obálky, obavy byly hned pryč a já s radostí odsouhlasila. Nebezpečné známosti mě zprvu moc neoslovily, ale potom jsem zjistila, že se jedná o klasickou literaturu, kterou bych mohla číst bez ustání. Do toho si mě získaly svou zajímavou anotací, jež o díle mnohé napoví, ale neprozradí vše. Aby toho nebylo málo, na první pohled jsem se zamilovala do luxusní obálky, která je z velké části vyvedena v matu, ale květy růží se lesknou a jsou plastické. To hned máte chuť tuto knihu uchopit do rukou a začíst se.

Žánrově působí dílo Choderlose de Laclose různorodě, ale ve skutečnosti v sobě ukrývá jednotu. Příběh je sepsán formou dopisů, kdy si jednotlivé postavy mezi sebou píší a poskytují nám nejen situační popisy a intrikaření, ale také dávají nevědomky nahlédnout do svých duší. Neskryjí tak před čtenářem vůbec nic, a to i přes to, že se často velmi snaží. Mnoho dopisů v sobě obsahuje erotické jiskření a touhu, v některých se ale ukrývá zloba, nenávist a toužení po pomstě.

V ději je hlavními aktéry několik postav, každá má svůj part, v němž se projevuje a nenechá se ničím ovlivnit. Ač se může zdát dopisová forma, která je přerušována dopisy jiných postav, hektická, při četbě zjistíte, že je to jen zdání a že dílo jako celek působí coby originálním způsobem pojatý román. Přetrhávání plynulosti toku vyprávění vás tedy nebude nijak rušit.

Poutavým námětem si kniha získá každého milovníka romantiky, ale také sociálních románů. Není to jen o tom, jak si mezi sebou postavy posílají dopisy o své náklonnosti, nýbrž na pozadí můžeme sledovat sociální rozvrstvení doby a chování se k ostatním.

Způsob vyprávění si čtenáře získá zejména pro svou živost a čtivost. Děj má spád a dává nahlédnout život doby 18. století, i když tedy v upozornění pro čtenáře a v předmluvě vydavatele, kteréžto předcházejí vyprávění samému, se můžeme dočíst, jak se to s dobovým zařazením ve skutečnosti má. Tyto dvě části udávají dílu neodmyslitelný kontext a jsou drobnou příručkou k tomu, jak titul interpretovat co nejsprávněji.

Z této knihy budou mít radost zejména ti, kteří upřednostňují tituly s krátkými kapitolami. Žádný z dopisů nemá více jak deset stránek, většina je na pouhé jedné či dvou stranách. Svazek je rozdělen do čtyř částí a obsahuje celkem 175 dopisů.

Jelikož se jedná o dopisy, je zřejmé, že vypravěči jsou subjektivní, tedy v ich-formě, v minulém čase. Jejich očima nahlížíme nejen to, co se děje kolem nich, ale i to, co se odehrává v nich samých. Dialogy v tomto případě nejsou potřeba, i když sem tam se nějaký objeví. Při čtení tohoto počinu si odpočinete, protože je jednoduché, bezproblémové a svižné, a to i přes to, že je děj zachycen na 456 stranách.

Jedním z faktorů, které musím pochválit, je grafické zpracování. Je zřejmé, že si grafici na přípravě této knihy dali záležet a zvolili správný font a velikost písma, které se dobře čte, a protože je patkové, tak i krásně vede oči po jednotlivých řádcích. Citace jsou psány kurzivou a opatřeny číslem poznámky pod čarou, kde se dozvíte, buď odkud pocházejí, nebo něco bližšího k významu sdělení. Text je zarovnán do bloku, což vždy ocením, jelikož nepůsobí coby rozsypané zrní.

„Moje nejmilejší přítelkyně, pořád ještě nic neví. Včera večeřela u mamičky spousta lidí. Přestože bylo v mém zájmu, abych si je pořádně prohlédla, především muže, dost jsem se nudila. Všichni, muži i ženy, se na mne často dívali a potom si něco šeptali. Věděla jsem dobře, že mluví o mně, červenala jsem se a nedovedla jsem tomu zabránit. Moc bych to chtěla umět, neboť jsem si všimla, že ostatní ženy se nečervenají, když se na ně někdo dívá. Snad je to tím, že se malují, a že pod líčidlem není vidět ruměnec z rozpaků nečervenat se, když se na tebe upřeně dívá muž, musí být jistě hrozně těžké.“


DE LACLOS, CHODERLOS. Nebezpečné známosti. Voznice: LEDA, 2019. ISBN: 978-80-7335-572-2. s. 22

Moje subjektivní hodnocení Nebezpečných známostí je velmi pozitivní. Četbu jsem si maximálně užila. Přiznám se, že zpočátku jsem měla předsudky a obávala jsem se, že to bude román jen o tom, jak dostat holku do postele. Nakonec jsem byla dost mile překvapená, protože jsem se dočkala dopisů plných intrik, ale také čisté a ničím neposkvrněné lásky. Líbilo se mi, jakým způsobem se autor svého úkolu zhostil. Čtivým způsobem tak přiblížil čtenáři to, jak to mohlo vypadat před několika staletími v životech urozených lidí. Vyprávění je zpracováno originálně, a to formou čtivých dopisů, v nichž jsou rozebírána zajímavá témata, ale můžeme skrze ně také nakouknout do nitra postav. Je to jedno z mála děl, v němž jsem se stoprocentně vžila do protagonistů a porozuměla jsem jejich chování. Dílo hodnotím nádhernými 100 %.

Knihu vřele doporučím všem milovníkům romantických vyprávění se špetkou erotiky, ale i těm, kteří si rádi přečtou sociální romány a rádi se vciťují do postav, tady budete mít příležitostí mnoho.

Bibliografické údaje:

Název knihy Nebezpečné známosti
Autor Choderlos de Laclos
Žánr romantické romány
Nakladatelství LEDA
Rok vydání 2019
Počet stran 456
ISBN 978-80-7335-572-2
Nákup knihy www.leda.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.czLEDA

Nakladatelství LEDA vydává slovníky a učebnice celkem pro 28 jazyků světa. V roce 2007 rozšířilo svoji nabídku o literaturu beletristickou a naučnou.

www.leda.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

štítky
podobné články

Zanechat komentář