Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Něžná vůně léta – Pavla Krejčí

4. 3. 2020

nezna-vune-leta-nahled

Jste romantické duše a milujete romány ztvárňující tematiku lásky, tajemství a letních radovánek? Pokud ano, tak young adult román, o jehož předprodeji jsem vás informovala v polovině měsíce února, přesně toto splňuje. Najdete v něm toho ale ještě mnohem více. Knihou vás bude provázet osmnáctiletá Lucie, která je beznadějnou romantičkou. Ač si teď asi říkáte, že se jedná o prvoplánový příběh, není tomu tak. Proč? Čtěte dále.

Něco málo o autorce (zdroj: Pointa.cz):

Pavla Krejčí je studentkou Masarykovy univerzity. Zvolila si obor informační studia a knihovnictví. Živí se coby copywriterka jedné brněnské cestovní kanceláře. Když zrovna nepracuje, ráda se ztrácí v množství rozličných myšlenek, baví ji dumat nad nejrůznějšími problémy a vymýšlet barvité příběhy. Kromě toho je vášnivou čtenářkou a tvrdí o sobě, že přečte vše, co jí přijde pod ruku. Ze všech žánrů si nejvíce oblíbila romantické příběhy (pozn. IK: toto se hodně odráží v její vlastní tvorbě). K jejím zálibám dále patří cyklistika a ezoterika. Ulítává na levanduli.

Oficiální anotace (zdroj: Pointa.cz):

„Co všechno se může stát, když se vaše plány nečekaně změní? Osmnáctiletá Lucie si to vyzkouší na vlastní kůži. Místo vysněného čundru s nejlepší kamarádkou skončí v zapadlém městečku jménem Mokřany. Ke všemu se dvěma mladšími sourozenci, kteří jí akorát tak ztrpčují život. Brzy ale zjistí, že tohle léto rozhodně promarněné nebude. Tajemný hrad Habrštejn, místní parta a jeden nesnesitelný kluk se postarají o pořádný kolotoč letních zážitků. A Lucii se možná podaří odhalit jedno velké tajemství.“

Základní informace o knize:

Romantický young adult román Pavly Krejčí s názvem Něžná vůně léta je v procesu předprodeje. Pokud se vybere dostatečný obnos, bude publikace vydána prostřednictvím projektu Pointa. Na vydání titulu se můžete podílet i vy.

Recenze knihy:

nezna-vune-leta-obalkaKdyž se mi ozvala autorka s nabídkou, zda bych si nechtěla přečíst a zrecenzovat její romantický počin, dlouho jsem nepřemýšlela a šla do toho. Byla to pro mě výzva, protože jsem poměrně dlouho takovýto typ literatury nečetla. Jak jsem ale psala v úvodu a v informačním článku o spuštění předprodeje, jsem romantická duše, která se ráda vrací do období dětství a dospívání. Kromě toho o mém souhlasu rozhodl také fakt, že v poslední době čtu mnoho složitých zápletek. Nyní jsem si mohla přečíst něco oddechové, tak proč bych do toho neměla jít, že?

Příběh je dost silný a realistický. Hlavní hrdinka Lucie řeší problémy, jež jsou typické pro soudobého teenagera. Pomalu končí škola a ona se společně se svou kamarádkou těší na čundr. Vše se ale změní ve chvíli, kdy kamarádka zjišťuje, že bude muset zaskočit coby dozor na dětském táboře. Lucčiny plány tedy padají a naopak se otvírá prostor pro to, aby mohla „vypomoci“ její matce. Dívce se to zpočátku nelíbí, ale… Děj se odehrává na pozdí malé vesnice v krásné krajině s historickým šperkem, jímž je hrad Habrštejn a s ním spojené pověsti.

Anotace je zajímavá a přímo vybízí k začtení se do textu. Trošku nastíní, co ve svazku najdete, ale zároveň neprozrazuje příliš. Co se týče obálky, ta je jednoduchá, vyobrazuje hlavní hrdinku, která je zasněná. Dalo by se říci, že z ní vyzařuje pohoda a letní nálada. Dívka je vyobrazena na bílém pozadí, tudíž krásně vystupuje něžná a romantická růžová barva, jíž je na obálce použito požehnaně (růžové šaty a písmo). Když jsem si otevřela soubor pdf, velice rychle jsem se začetla, a to hlavně díky dobře zvolené velikosti písma, jež bylo patkové a krásně vodilo oči po řádcích.

Titul je zajímavý tím, kolik témat v něm autorka řeší. Kromě toho, že tam zaznamenáte tematiku dospívání, setkáte se s romantickým vztahem, jehož zárodek se zprvu ani netváří, že by se z něj mělo vyvinout něco více. Dále je tu zpracováno sociologické téma, přesněji řečeno – vztah se sourozenci, rodiči, vrstevníky, tetou, ale i naprosto cizími lidmi ve vsi, kde je hlavní hrdinka se svými dvěma sourozenci ubytovaná u tety, již vidí poprvé v životě. Vy tak můžete při četbě sledovat, jak se Lucka se všemi nástrahami vyrovnává.

Postav se v románu objevuje poměrně hodně. Do detailu propracované jsou jen ty hlavní, a to Lucie, její sourozenci (bratr a sestra), kamarádka Domka, členové party a teta. Menší prostor je věnován Luciiným rodičům. Nicméně jsou tu i postavy epizodické, jež se objeví, nějak zasáhnou do Lucčina života, následně zmizí a už se neobjeví. Takovými figurami jsou například vesnické drbny, prodavačky v obchodě a návštěvníci Habrštejna.

Jazyk je mladistvý, což odpovídá nejen věku hlavní protagonistky, ale i věkové kategorii samotné autorky. Děj, ač pojednává o současné době, má jakési historické tendence. Můžeme v textu zachytit inspiraci díly dříve vzniklé dívčí románové tvorby. Ony prvky autorka aktualizovala tak, aby byly blízké i současným dospívajícím čtenářům. Kromě toho na spádu hodně přidává použití četných dialogů mezi jednotlivými postavami, jež občas srší expresivitou (jak pozitivní, tak negativní konotace).

Jak bylo řečeno v anotaci a úvodníku této recenze, jde svým způsobem o multižánrové dílo, protože kromě romantiky tu najdete prvky dobrodružné, tajemné, napínavé a v neposlední řadě i historické. Děj je naplněn četnými emocemi a pocity. Autorka do textu zakomponovala mnoho neočekávaných zvratů, jež vás zajisté překvapí a donutí číst a číst, dokud se nedostanete k poslední stránce, kde se vše rozuzlí.

Dílo je strukturováno logicky a přehledně. Většina knihy je psána chronologicky. Jelikož čtenář vše sleduje z úhlu pohledu hlavní hrdinky (ich-forma), není použito složitější paralelní kompozice. Občas se objeví retrospekce, a to hlavně v pověstech, jež vypráví kamarádka, která provádí na Habrštejně, nebo si je Lucie přečte sama v knize. Příběh je velmi úderný a působivý i proto, že autorka použila přítomného a budoucího času. Z tohoto důvodu budete mít při čtení pocit, jako byste se v tu ránu stali součástí vyprávění. Pavla Krejčí tímto způsobem útočí na vaši pozornost a zároveň aktivizuje fantazii. Nejednou se při interpretaci přistihnete při tom, že prožíváte s postavami vše, co zažívají ony. Dá se konstatovat, že právě toto přidává na atraktivitě a čtivosti titulu.

Celý příběh se skládá z patnácti kapitol, jež jsou různě dlouhé, a je vepsán do tří set stran. Každá epizoda je číslovaná a zároveň nese i svůj název, který vypovídá o tom, co se odehraje na následujících stranách.

Můj vlastní názor na tuto knihu je pozitivní a myslím si, že je vhodným zpestřením letních prázdnin či dovolené. Četbu jsem si užívala od prvního okamžiku, kdy jsem byla téměř ihned vržena do víru dění. Většinou jsem se setkávala s takovými dívčími romány, jež měly pozvolný rozjezd a na to hlavní jsem si musela nějakou dobu počkat. V tomto případě to bylo úplně jinak a kniha se mi líbila od samotného začátku. Než jsem se do děje začetla, našla jsem si na stránkách vydavatelství informace o autorce i o knize. Ve chvíli, kdy jsem zjistila, jak je autorka mladičká, byla jsem velmi překvapená, jak kvalitní a detailně propracované dílo dokázala sepsat. Je zřejmé, že text psala opravdu s láskou a vší pečlivostí. Líbilo se mi, jak byl román multižánrový, že to nebylo jen o lásce. Interpretace je snadná a jedná se opravdu o oddechovku, jež mě zcela pohltila. Dílo hodnotím zaslouženými 100 %.

Knihu mohu vřele doporučit nejen dospívajícím dívkám, které ve svém vlastním životě řeší podobné problémy jako protagonistka vyprávění. Nicméně zalíbí se také všem, kteří si chtějí užít léto a vrátit se do období bezstarostného dospívání.

Bibliografické údaje:

Žánr Young adult román
Počet stran 300
Jazyk český
štítky
podobné články

Zanechat komentář