Knihoměsíc Projekty

Knihoměsíc – červenec 2023

20. 8. 2023

měsíc červenec je za námi a já vám přináším souhrn všeho, co jsem v tomto měsíci přečetla a slyšela. Snažím se vám zprostředkovat všechny recenze, a to včetně těch, které vycházejí mimo stránky Iwíkovy knihovny. Ke všem recenzím vám vložím odkazy, abyste si mohli o mnou přečtených knihách zjistit více.

Přečtené knihy:

1. Tasha Boyd – Francouzská lekce (Romance s prvky erotiky, to je román Francouzská lekce od autorky Natashy Boyd. Ač se moc do čtení erotické literatury nepouštím, v rámci kalendářní výzvy jsem učinila výjimku a musím říci, že toho nelituji. Příběh je čtivý, jiskřivý a místy napínavý. Poslední ingredienci bych u takovéto četby nečekala. Knihu mohu vřele doporučit všem fanouškům autorčiny tvorby, ale i čtenářům erotické a romantické literatury.)
  2. Petra Dvořáková – Zahrada (Tato kniha mě naprosto uchvátila. Vypráví příběh muže středního věku, který se odváží udělat těžké životní rozhodnutí. Bude to dobrý krok, nebo ho čekají kotrmelce, které nemusí ustát? Toť otázka. Petra Dvořáková si své čtenáře získává živým stylem psaní a osudy postav, s nimiž se běžně můžeme setkávat kolem nás. Nikdo z nás moc neřeší, jak se mají lidé kolem nás, jestli je něco netrápí. Tato kniha v sobě nese mezi řádky motto, kterým by se každý z nás měl řídit. Knihu mohu vřele doporučit všem milovníkům kvalitních českých románů a povídek, příběhů ze života a knih Petry Dvořákové.)
  3. George Gordon Byron – Vězeň Chillonský (Před malou chvílí jsem dočetla romantickou báseň od Georga Gordona Byrona s názvem Vězeň Chillonský. Tato báseň naplňuje všechny znaky romantické literatury. Při její četbě můžete najít četné prvky, jimiž se inspiroval ve své tvorbě náš velikán romantické literatury Karel Hynek Mácha. George Gordon Byron se při tvorbě básně inspiroval příběhem, jenž vyslechl. O tomto faktu se můžete více dočíst v předmluvě. Knihu si můžete zdarma přečíst na stránkách digitalniknihovna.cz, doporučuji vydání Aloise Wiesnera z roku 1900. Titul mohu doporučit čtenářům poezie a klasické literatury.)
  4. Karel Čapek – Trapné povídky (Titul Karla Čapka, jenž nese název Trapné povídky, v sobě ukrývá osm krátkých povídek, jež zpracovávají téma trapnosti z různých úhlů pohledu. Čapkovy texty jsou čtivé a jím použitý jazyk je pohlazením po duši. Při čtení některých povídek se čtenář zasměje, u některých mu kápne slza a někdy mu zůstane rozum stát nad tím, co hlavní hrdinové dokáží udělat či vymyslet. Knihu mohu vřele doporučit všem milovníkům české klasické literatury a děl Karla Čapka.)
  5. Alexandr Sergejevič Puškin – Evžen Oněgin (Právě jsem dočetla Evžena Oněgina od Alexandra Sergejeviče Puškina. Jedná se o stěžejní dílo ruské romantické literatury, v němž autor pracuje s postavou zbytečného člověka, který není schopen nalézt smysl života, své místo ve společnosti a svůj život tak promarní. Nesmí chybět nenaplněná láska či kontrasty. Zřejmá je též inspirace díly jiných romantických autorů, jako je například Percy Bysshe Shelley. Kniha je čtivá a zajímavá použitým jazykem. Vřele mohu doporučit překlad Josefa Hory. Titul je vhodný pro milovníky poezie, Alexandra Sergejeviče Puškina či období romantismu.)

Četli jste, nebo jste slyšeli některý z titulů? Jaký je váš názor? Budu ráda za každý příspěvek a případná doporučení, co bych si mohla přečíst příště.