Štítek: Brána

  • Kydd – Julian Stockwin

    Kydd – Julian Stockwin

    Úryvek recenze

    Vydejte se spolu s mladým Thomasem Kydem, hlavní postavou této knihy, na dobrodružnou plavbu. Je pravda, že on sám si zpočátku rozhodně nepřál stát se mořským vlkem, nakonec tomu tak ale osud chtěl a on byl se svými kamarády unesen verbíři a dostal se tak na palubu válečné lodi Duke William. Neumíte si představit, jaké to je pracovat na lodi ve vcelku nehostinných podmínkách, kde s vámi jednají jako s onucí? To všechno budete moci sledovat při čtení této zajímavé knihy, která monitoruje náročnou dobu napoleonských válek. Příhody vás překvapí svou drsností, ale i vysokou vypovídající hodnotou o době. Jak se s nechtěnou ztrátou domova a náročnou prací všechny postavy vyrovnají? To vše se dočtete v tomto zajímavém historickém románu.

    „Důstojník se mlčky zastavil a zuřivě se zadíval na řadu nováčků. Sundal si klobouk a podrážděně se s ním plácl do boku. Nebyl nijak vysoký, ale postavu měl jako zápasník. Hluboce posazené oči pod temným huňatým obočím se dívaly hrozivě a podrážděně. Bohaté zlaté prýmky na temné modré a bílé uniformě mu dodávaly autoritu.“ (s. 19)

    Kniha mě zaujala již na první pohled. Její obálka slibuje poutavý historický román z prostředí bitevní lodi, která je na deskách vyobrazena. Vše je laděno do odstínů uklidňující modré barvy. Lodě a neklidné moře však vládnou i přední a zadní předsádce. Na zadní straně desek jsem si mohla přečíst krátký úryvek z knihy, který mě upoutal a přesvědčil o tom, že kniha stojí za to. Vše pak dokonala i poutavá anotace. Nebylo tedy nic, co by mě od četby románu odradilo a nadšení mi vydrželo až do poslední stránky knihy. Ta má krásných 288 stran a děj je rozdělen do dvanácti různě dlouhých kapitol. Při čtení se jistě pobavíte, ale často vám i zatrne.

    Kompletní recenze na stránkách Chrudimka.cz

  • Tajná láska Jakuba Krčína – Eliška Jindrová

    Tajná láska Jakuba Krčína – Eliška Jindrová

    Úryvek recenze

    Každému z nás se již při zmínce o Jakubovi Krčínovi vybaví jeho díla, která se v době jejich vzniku střetávala spíše s nevděkem než s radostným přivítáním. Kniha, kterou bych vám ráda představila prostřednictvím dnešní recenze, vypráví nejen příběh o budování, ale i o osobním životě rožmberského regenta a budovatele velkých vodních děl. Toužil po moři v Čechách a jeho přání se mu téměř i splnilo, jen ta slaná voda chybí. Tajná láska Jakuba Krčína je zajímavou publikací, jež vypovídá nejen o životě Krčína, ale monitoruje také moc Rožmberků, dobovou kulturu, architekturu a sociální rozvrstvení společnosti. Román si oblíbí zejména milovníci historie, ale na své si přijdou také čtenáři detektivek a romancí. V této drobné publikaci, jež má pouhých 208 stran a skládá se z 11 kapitol, se tyto žánry krásně prolínají a vytváří zajímavý celek.

    „Noc rozprostřela nad krajinou temný samet; jen občas se jeho sítem prodral měsíční paprsek, aby pohlédl na smutné popravní místo. Ve větru se tady kymácelo tělo odsouzeného, teď už bez očí, které vyklovali havrani dříve, než slunce ukončilo svou každodenní pouť.“  (s. 18)

    Již v okamžiku, kdy jsem zjistila, že si budu moci přečíst tento román, byla jsem natěšená. O tomto příběhu jsem již slyšela a nemohla jsem uvěřit tomu, že se toho do tak útlé knížečky může vejít tolik. Když jsem si pak přečetla anotaci, která slibuje opravdu jízdu ve velkém, tak jsem se nemohla dočkat na chvíli, kdy se do četby pustím. Ve chvíli, kdy jsem začala číst, příběh mě doslova pohltil. Občas přišla příjemná vyrušení v podobě milých ilustrací od Rudolfa Daňka. Obrázky si nelze nezamilovat, jsou tak čisté a skvěle dokreslují děj. O tom se ale můžete úžasně přesvědčit i na přebalu a deskách svazku. Ve vyprávění si najdou to své jak ženy, tak i muži.

    Kompletní recenze na stránkách Chrudimka.cz

  • Krvavý kámen: Velký rubín Alhambry – Tim Mackintosh-Smith

    Krvavý kámen: Velký rubín Alhambry – Tim Mackintosh-Smith

    krvavy-kamen-nahled

    Užijte si neskutečnou historickou jízdu s románem, jenž vás zavede do míst, o jejichž historii víme jen málo. Tento román si svého čtenáře získá svou autenticitou, jež není prvoplánová. Jak se totiž můžeme dozvědět z popisu na zadní straně přebalu, jedná se o příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Jeho hlavním cílem je dokázat, že terorismus není pouze současným problémem. Jeho kořeny leží již v dobách dávno minulých. Kniha vás zavede do období drsného středověku do jižního Španělska. Pokud milujete historické romány a nevadí vám trocha krve a násilí, tato kniha vás jistě chytne za srdce.

    „Kdysi mívala v nohách sílu. Zocelil je bezpočet kroků po stezkách, mlatech a udusané podlaze chatrče, kde spolu s Jaimem našli útočiště poté, co smrt sklátila jejich otce a matku. Dokázala utíkat i nosit Jaimeho, svého mladšího bratra.“ (s. 49)

    Tim Mackintosh-Smith se nám představuje svou poutavou prvotinou Krvavý kámen s podtitulem Velký rubín Alhambry. Na knize však tento fakt není vůbec znát. Abych pravdu řekla, dle autorova stylu jsem si myslela, že toho již napsal mnohem více. Jeho román je čtivý, prolíná se v něm množství dějových linií, děj nikde nedrhne a čtenář si může užívat nevšední čtenářský zážitek. Na pozadí historického románu můžeme spatřit také prvky romantiky, ezoteriky, literární vědy, záhad… Dalo by se toho vyjmenovat mnohem více, ale to by až moc odhalilo celý děj, což není účelem této recenze. Z vyjmenovaných námětů je zřejmé, že v románu najdou zalíbení jak muži, tak ženy.

    Knihu Krvavý kámen: Velký rubín Alhambry vydalo v roce 2017 nakladatelství Brána. Jak jsem již poznamenala výše, jedná se o autorovu velice povedenou prvotinu. Pokud vás naše recenze zaujme a budete si chtít knihu pořídit, můžete tak učinit zde.

    krvavy-kamen-obalTento román si oblíbíte díky jeho nevšednosti a mnohým tématům, jež jsou v něm zpracována. Všechna jsou laděna tak, aby odpovídala historii země, v níž se celý příběh odehrává. Jak jsem již napsala výše, jedná se o oblast jižního Španělska. Děj je zpracován vcelku spletitě a čtenář, kterému dělají problémy neustále se prolínající dějové linky a kusé posuny vpřed v rámci jedné kapitoly z knihy asi moc nadšený nebude. Abych pravdu řekla, ze začátku jsem měla také docela problém vyznat se v tom, kdo zrovna vypráví. Pomocníkem mi však byl jmenný seznam hlavních postav na počátku knihy, ten mě vždy vrátil do správných kolejí a já se tak při četbě nezamotávala a nemusela jsem číst několik pasáží znovu, abych si utříbila, co ke komu patří. Orientace je v tomto románu veledůležitá, vyprávěn je totiž hned ze čtyř úhlů pohledu, jež se dají vcelku snadno zaměnit. Z tohoto důvodu oceňuji informace, jež jsou prozíravě umístěny na počátku knihy.

    Ač se může vyprávění zdát složité, není tomu tak docela. Příběh se odvíjí postupně a nechává nám vhlédnout do niter jednotlivých postav. Přesně víme, jak která postava reaguje a můžeme předvídat to, co učiní v příštích okamžicích. Jednotlivé kapitoly jsou překvapivě krátké. Zajímavostí je, že každá nová kapitola začíná na liché stránce. Pokud ta předchozí končí také na té liché, tak následující sudá je vyplněna zajímavým vyobrazením tančících žen. K zajímavosti a poutavosti knihy tak velice dobře přispívá právě i její grafické zpracování.

    Obálka mě nadchla téměř ihned, jakmile jsem knihu vybalila z obálky. Barvy krásně korespondují s názvem knihy, ale také s jejím obsahem. Přebal je laděn do červena a po levé straně si můžeme všimnout části těla orientální tanečnice. Ve výjevu pak můžeme najít také důležité informace o knize, a to informaci o nakladateli, jméno autora, název románu a mimo jiné i informaci o tom, že se jedná o historický román. Kromě toho, že se mi líbila obálka, zaujala mě také anotace. Ta mě vyloženě naladila na tu správnou notu a já nutně musela knihu otevřít ihned po převzetí.

    Kniha je rozdělena 34 kapitol. Každá z nich je věnována vždy vyprávění jedné konkrétní postavy, nikdy se nestává, že by bylo vyprávění jedné utnuto a v následujících řádcích pokračoval text vyprávěním někoho úplně jiného. Předěly ve vypravování jsou učiněny tak, aby čtenáře příliš nerušily, a proto k nim dochází na přechodu jednotlivých kapitol. V některých kapitolách však dochází k rychlým posunům vyprávění, jež jsou graficky naznačeny, opět to přispívá ke zpřehlednění. Román je orámován prologem, přílohami s vysvětlivkami a doslovem. Při četbě pocítíte velké množství emocí, strachu, ale také životních radostí a očekávání.

    Co se týče kompozice, ač se může zdát složitou, rozhodně tomu tak není. Na složitosti románu přidává velké množství postav, ale to je tak všechno. Kompozičně je příběh vesměs jednoduchý. Je odvyprávěn chronologicky, události jdou postupně za sebou. Občas se objeví nějaká ta retrospektivní vzpomínka, ale moc jich není. Co se týče paralel, najdeme je jen na předělech jednotlivých kapitol, kde dochází ke změnám úhlů pohledů jednotlivých postav. Děj je odvyprávěn objektivní er-formou. Co vás však může zaskočit a hodně překvapit, je velké množství dialogů. To přispívá k velkému zrychlení vyprávění. Popisů zde moc není. Když už nějaké jsou, často se jedná spíše o charakteristiku, či strohý popis místa. Román je tedy opravdu založen na čtivosti.

    Moje subjektivní hodnocení je vesměs pozitivní. Ač jsem se zpočátku trochu ztrácela a musela mnohokrát listovat na počátek titulu, abych se ujistila o tom, kdo zrovna vypráví, časem jsem se s knihou sžila tak, že mi již problémy nedělala. Vyprávění se mi líbilo a okouzlilo mě svou živostí. Četbu jsem si tedy náramně užila a v knize mi nic nechybělo. Jen bych možná trošku ubrala na množství dějových linií, jež mohou čtenáře od titulu odradit. I přes tento malý zádrhel jsem byla nad míru spokojená a už teď se těším na setkání s dalšími autorovými díly. Po gramatické, stylistické a typografické stránce je kniha naprosto ideální. Nenašla jsem v ní žádné jazykové prohřešky, jež by mě mohly při četbě rušit. Celkově knihu hodnotím krásnými 95 %. Román mohu doporučit všem milovníkům historie, kterým nevadí velké množství neustále se prolínajících dějových linií, postav či motivů krve a smrti, jež se v titulu často objevují.

    Název knihy Krvavý kámen: Velký rubín z Alhambry
    Autor Tim Macintosh-Smith
    Žánr historický román
    Nakladatelství Brána
    Rok vydání 2017
    Počet stran 280
    ISBN 978-80-7243-973-7
    Nákup knihy www.brana-knihy.cz
    Databáze knih www.databazeknih.cz

     

    Brána

    Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

    www.brana-knihy.cz


    Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

  • Pohádky o hvězdách – Hana Kneblová

    Pohádky o hvězdách – Hana Kneblová

    Pohádky o hvězdách obálkaMáte doma zvídavé dítko, které zajímá vše, co se děje v noci na obloze? Zaujme ho každá hvězda a rádo by poznalo její příběh? Pokud ano, tak věřte, že kniha, kterou vám dnes představíme, vysvětlí vašemu potomkovi veškeré možné úkazy, a to velmi zajímavou a čtivou formou. Vše začíná tím, že k dívence Aničce spadne hvězdička, které dá jméno Lucie. Ta jí potom vypráví nejrůznější dobrodružné příběhy, jež se dnes a denně stávají dalším hvězdám. Jelikož se jedná o pohádkovou knihu pro děti, nesmí chybět ani úchvatné ilustrace, o něž se tentokrát postarala Zdeňka Študlarová. Pojďte s Aničkou a Lucií poznat vesmír zblízka.

     

    „Ze tmy se vynořil paprsek a dotkl se okenní římsy. Kde se vzala, tu se vzala, před Aničkou stála hvězdička Lucie a hned ji vesele zdravila.“ (s. 11)

     

    Ve chvíli, kdy jsem si z balíčku vytáhla tuto krásnou knihu, byla jsem přesvědčena, že ji musím začít číst ihned. Musím říci, že mě uhranula hned ilustrace na obálce, která přesně představuje to, o čem vyprávění bude. Těšila jsem se, až svazek otevřu a začtu se do děje. Zpočátku jsem měla pochybnosti, protože jsem od Hany Kneblové četla již několik populárně naučných knih s historickou tematikou. Jaké bylo moje překvapení, když jsem se začetla hned na první stránce a nadšení mě neopustilo až do úplného konce. Musím říci, že text naprosto odpovídá i tomu, co je uvedeno v anotaci, takže to pro mě bylo opravdu milé překvapení.

     

    Titul Pohádky o hvězdách vyšel v roce 2017 v nakladatelství Brána. Pokud se budete chtít dozvědět něco nového o životě hvězd a třeba i zábavnou formou svému dítku vysvětlit některé astronomické jevy, můžete si pořídit tento strhující, naučný a místy i napínavý příběh právě zde.

     

    Jak jsem již poznamenala výše, jméno Hany Kneblové na Pohádkách o hvězdách mě překvapilo. Když jsem se do textu začetla, byla jsem naprosto konsternována. Zaujala mě nejen plynulost a stručnost vyprávění, ale také vzdělávací funkce textu. Dítě tak nenáročnou formou získává informace o tom, jak to ve vesmíru chodí. Získá odpovědi na většinu svých otázek, a to vše velice logicky, záživně a bez žádných plytkých pouček.

     

    Kniha je složena z jedenácti pohádkových příběhů, které se odehrávají na pouhých 96 stranách. Všechny kapitoly jsou samostatnými složkami a nijak na sebe nenavazují. Jediným společným jmenovatelem jsou Anička s Lucií. Dívenka zde vystupuje coby posluchač a prim hraje zejména hvězdička, která děvčátku pohádky vypráví. Z obou se stávají nerozlučné kamarádky, a proto bych si troufla tvrdit, že má text i lehce socializační funkci. Autorka v tomto díle vsadila zejména na přímočarost a vtip. Troufnu si tvrdit, že si děti obě hrdinky oblíbí a budou toužit poslouchat či číst jejich příhody neustále kolem dokola. Nicméně knihu si zamilujete i vy. Přesně vím, o čem mluvím, měla jsem to stejně.

     

    Ilustrátorka doprovodila svými krásnými, barevnými a živými obrázky celou knihu. Její dílo si zaslouží vyzdvihnout, protože je více než zřejmé, že Zdeňka Študlarová odvedla luxusní práci. Veškeré obrázky zaujmou každého čtenáře svou barevností. Některé jsou malé, jiné jsou tak velké, že snižují oblast textu na minimum. Navíc krásně dokreslují vše, co se ve vyprávění odehrává.

     

    Dílo je napsáno velice jednoduše, aby vše pochopily i nejmenší děti. Příběhy jsou stručné a jedna kapitola nemá nikdy více jak sedm stránek textu, které jsou pochopitelně doprovázeny chytlavými ilustracemi. Všechny příběhy jsou odvyprávěny objektivní er-formou, která je doplněna dialogy, kterých ale není moc. Vypravěč je zde dvojího typu, první sleduje počínání děvčátka a hvězdičky, druhý je zaměřen zejména na hvězdičku Lucku. Obě linie jsou sepsány v minulém čase, a to chronologicky, aby vyprávění dávalo smysl. Nadpis každé kapitoly má velkou vypovídající hodnotu o jejím obsahu. Při četbě se tedy rozhodně nebudete nudit ani vy, ani vaši potomci. Dostanete přesně to, co očekáváte, a to na velkém stříbrném podnose.

     

    Moje subjektivní hodnocení je ryze pozitivní. I přesto, že se jedná o příběh určen dětskému čtenáři, užila jsem si ho plnými doušky. Na první stránce mě vyprávění polapilo a nepustilo mě do té doby, než jsem knihu nedočetla až do úplného konce. Líbilo se mi, jakým způsobem autorka dodává dítěti logických vysvětlení pro určité jevy, které by mu rodič nikdy asi nedokázal racionálně vysvětlit. Každého čtenáře v knize potěší velká patková písmena. I z tohoto důvodu mohu tuto knihu doporučit coby první či druhé čtení pro začínající čtenáře. K dalšímu čtení dětského čtenáře budou motivovat také již tolik opěvované ilustrace. Pohádky o hvězdách si ode mě získaly zasloužených 100 %.

     

    Název knihy Pohádky o hvězdách
    Autor Hana Kneblová
    Žánr Pohádky
    Nakladatelství Brána
    Rok vydání 2017
    Počet stran 96
    ISBN 978-80-7243-996-6
    Nákup knihy www.brana-knihy.cz
    Databáze knih www.databazeknih.cz

    Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

  • Dybuk a ďábel – David Jan Novotný

    Dybuk a ďábel – David Jan Novotný

    Dybuk a ďábelKaždý z nás v něco věří, někdo v Boha, jiný třeba jen ve svoje dobré výsledky. Ať už to je, co to je. Je něco mezi nebem a zemí, co nám pomáhá vyřešit naše problémy, překlenout se přes ně a posunout se zase o kus blíže k životním metám. Kniha, kterou vám dnes prostřednictvím této recenze představíme, přesně řeší otázky nadpřirozena a víry. Než se pustíme do samotného představování, měli bychom si vysvětlit, co vůbec znamená název povídkového souboru. Dybuk a ďábel jsou totožné bytosti, rozdíl je jen v tom, že dybuk pochází z židovského názvosloví a ďábel je zase ryze křesťanský. Ač si můžete myslet, že se při čtení budete bát, není tomu tak. Kniha je plná záhadných událostí, ale jen málokdy jde o práci ďábla, objevují se i andělé a další pozitivní postavy. Některé příběhy se čtou velice dobře, jiné se zase trošku zadrhují, ale rozhodně to není nic nepřekonatelného. Titul rozhodně stojí za přečtení.

     

    „Kdo to s kým chytil, byla otázka. Když se provdala za Huga, který kvůli ní konvertoval, neměla to s tchánem vůbec lehké. Prvorozený syn se stal římským katolíkem! Hrůza! Ne, že by s ním přestal mluvit, ale přeci jen, nesl to dost těžce. Zato tchyně byla o něco smířlivější. Její sestřenka Róza si vzala protestanta a bratranec Rudolf vstoupil dokonce do komunistické strany. Život je zkrátka plný kotrmelců, tvrdila.“ (s. 20)

     

    David Jan Novotný je zajisté velice zajímavou osobností české literatury. Na svém kontě již má celou řadu titulů, a to z různých žánrů. Najdete mezi nimi pohádky, historické monografie, detektivní romány, romány ze špionážního prostředí a mohli bychom pokračovat dále. O autorovi jsem již dříve slyšela, ale zatím jsem nic nečetla, tedy aspoň do té doby, než se mi do rukou dostala tato sbírka jedenácti mysticko-realistických povídek. Byla jsem vcelku mile překvapena. Kniha si mě získala již svou obálkou, která působí opravdu zajímavě. Kontrastuje na ní mladičký hoch plný života s náhrobky, které zvěstují smrt a s ní pochopitelně i duchy. Odtud jsem se tedy domnívala, že při četbě budu mít strach a že se budu setkávat se samými „zlými“ duchy. K tomu všemu pak přispěl pochopitelně také samotný název díla. Všechny moje hypotézy však byly během malé chvilky vyvráceny. Anotace totiž slibuje, že povídky se budou pohybovat na hranici vážnosti a grotesknosti. Po této informaci jsem se na četbu těšila ještě mnohem více, protože se pro mě tato kniha stala otázkou. Odpověď na ni jsem dostala za vcelku krátkou dobu, protože se všechny povídky vešly do pouhých 232 stran.

     

    Titul Dybuk a ďábel vyšel v roce 2017 v nakladatelství Brána. Pokud vás naše recenze zaujme a budete si chtít příhody přečíst, můžete si knihu pořídit právě zde.

     

    Již na samém počátku, kdy jsem příběhy začala číst, byla jsem mírně zaskočena. Doslova mě udivilo, že se autor nebál sáhnout do témat týkajících se náboženství, a to jak židovského, katolického, tak i protestantského. Dokázal hbitě zachytit vztahy mezi jednotlivými skupinami. Dokonce tu najdeme i povídky, v nichž některý z hlavních hrdinů na svou víru kvůli lásce konvertoval. Po překonání prvních pár stránek jsem zjistila, že mě dílo až překvapivě chytlo a hltala jsem jej plnými doušky. I přesto, že se v textu neobjevuje vtip jako takový, jsem se náramně bavila. Některé povídky mi přišly více realistické, jiné zase nikoliv, ale o tom to je a zcela to potvrzuje informace z oficiální anotace.

     

    Styl psaní autora mi přišel zajímavý, ale chvilkami podle mého názoru postrádal svěžest. Na druhou stranu se tomu u takto vážné tematiky ani nedivím. Jednotlivé příběhy jsou postaveny zejména na ději, a proto zde najdete jen minimální množství popisných pasáží. Když už se nějaké objeví, nejsou nijak dlouhé. V každé povídce je jiná hlavní postava, avšak s některými hrdiny se v knize setkáme vícekrát. Jsou jakýmisi styčnými body, které udávají povídkám směr. Osobně se mi líbil nejvíce příběh s jednoduchým názvem – Nalezenec, ale ani ostatní nejsou špatné.

     

    Asi to bude zvláštní, když napíši, že na jednu stranu jsem byla nadšená a na druhou docela zklamaná. Nicméně toto tvrzení přesně vystihuje moje pocity. Nadšená jsem byla z jednoduchosti textu. Při čtení jsem si mohla krásně odpočinout, protože texty nevyžadovaly přílišné soustředění. Kompoziční rámec není vůbec složitý, ale docela mi vadilo časté přetrhávání proudu myšlenek. V příběhu docházelo k velikým posunům, možná kdyby kniha měla více stránek a přerušení by byla vyplněna, působila by v konečné fázi mnohem lépe. Příběhy jsou většinou odvyprávěny v objektivní er-formě, která je doplněná mnoha dialogy, jež mě v některých povídkách zaskočily svou vulgaritou, přeci jen bych takovéto vyjadřování v knihách z náboženského prostředí vůbec neočekávala. Co se týče času, nejčastěji se setkáváme s časem minulým.

     

    Moje subjektivní hodnocení této sbírky povídek je trošku rozpačité. Jsou věci, které se mi hodně líbily, ale pak tu jsou záležitosti, které můj úsudek zakalily a zklamaly mě. O občasné vulgaritě jsem psala v předchozím odstavci, ale to není dočista vše. Nezmínila jsem se ještě o jazykovém zpracování textu. Za to půjde moje hodnocení docela dolů, takových přepisů a jazykových chyb, někdy dokonce i stylistických, jsem hodně dlouho na jednom místě neviděla. Je škoda, že titul neprošel před vydáním korekturami, protože si to nezaslouží. Na druhou stranu se mi líbilo zvolené téma a náměty. U některých povídek jsem se s radostí zasmála, jiné byly krapet vážnější, ale rozhodně stály za přečtení. Dále vyzdvihnu grafické zpracování knihy. Text je psán krásně velkými písmeny, a proto si v knize počte každý. Zajímavým faktorem jsou pak i zvolené postavy a jejich vyznání, hlavní hrdinové jsou popsáni více do detailu, ale pak tu jsou takové figurky, které stojí spíše v pozadí a moc o nich nevíme, jen máme ponětí, že tam ty postavy jsou a něco činí. A teď již k samotnému hodnocení. Kniha si ode mě získala 75 % hodnocení. Důvody jsou jasné, ač mě to mrzí.

     

    Knihu bych doporučila všem, kteří si rádi přečtou mystické příhody s nádechem vážnosti, ale i lehkou groteskností. Zároveň si četbu užijí i čtenáři knih s náboženskou tematikou.

     

    Název knihy Dybuk a ďábel: O věcech mezi nebem a zemí
    Autor David Jan Novotný
    Žánr mysticko-realistické povídky
    Nakladatelství Brána
    Rok vydání 2017
    Počet stran 232
    ISBN 978-80-7243-945-4
    Nákup knihy www.brana-knihy.cz
    Databáze knih www.databazeknih.cz

    Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

  • Blb na výletě – René Melichar

    Blb na výletě – René Melichar

    Blb na výletě - obal knihyVidíte svoje dny v černých barvách? Máte pocit, že se vám nic nedaří tak, jak byste si představovali? Pokud tomu tak je, doporučíme vám knihu, která vám ukáže, že i ty nejčernější okamžiky mohou být plné vtipu. Máte-li pocit, že jste v tuto chvíli úplně na dně, neváhejte a přesvědčte se o kvalitách Blba na výletě. S tímto titulem si uvědomíte, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Všechny příběhy jsou psány s lehkostí a humorem a troufnu si tvrdit, že tato knížka se stane vaším nejlepším společníkem, ať už jste v jakémkoliv rozpoložení. Blb je ve skutečnosti obyčejný chlap středního věku, který prý nedostal do vínku ani šikovnost, ani krásu… I když někdo by mohl tvrdit pravý opak. Rozhodnutí však ponechám na ctěném čtenářovi. Při čtení příhod se rozhodně nebudete nudit a vyvolají vám úsměv na rtech. Blb vás naladí na tu správnou vlnu.

     

    „Je nádherný slunečný den, pročež jsem ve zdejší zoo očekával tisíce lidí zpitomělých podobným nápadem. K mému velkému překvapení to nebylo tak strašné, jak jsem si představoval, takže moje fobie z davu bude mít dneska volno a já tak nebudu za obvyklého nepříjemného prudiče a nebudu štvát sebe i svou rodinu, jelikož nebudu mít sebemenší důvod.“ (s. 58)

     

    O Reném Melicharovi jsem již slyšela dříve a většinou to byla samá chvála. Když jsem pak v balíčku objevila jeho poslední sbírku povídek, měla jsem radost a těšila jsem se, až se do knihy pustím. Chtěla jsem se přesvědčit na vlastní kůži o jeho umění. Musím však na samém počátku napsat, že jsem se do knihy zamilovala na první pohled. Oslovila mě totiž kouzelná barevná obálka, která hraje samými teplými barvami. Odstíny oranžové a červené tu hrají prim. Čtenáře to automaticky zahřeje u srdíčka a veškerý smutek všedních dní je v tu ránu pryč. Už samý název titulu slibuje zajímavé počtení. Anotace všemu nasadila působivou korunku, a proto jsem se do díla pustila téměř ihned. Dvacet čtyři zajímavých příběhů na vás čeká na pouhých dvou stech stranách. Mohu vám zaručit, že povídky budete mít přečtené během chvíle.

     

    Tato kniha je již čtvrtým titulem, který se zrodil pod rukama talentovaného českého autora. Všechny srší vtipem, jenž je pro Reného Melichara typický. Ač jsem se s jeho tvorbou potkala poprvé, musím říci, že jsem byla nadšená. Jeho styl psaní je svěží a velice zajímavý. Rozhodně se nemusíme bát sáhodlouhých mnohdy i nudných pasáží. Oceňuji, že se spisovatel dokázal přiblížit prostřednictvím hlavního hrdiny k srdcím čtenářů. Hlavní postava je obyčejný chlap, který se snaží dělat naprosto běžné věci, ale bohužel mu to moc nejde. Smůla se mu lepí na paty a jak jsem již poznamenala, šikovnosti také moc nepobral. Jeho životní úděl je zachycen ve velice krátkých a čtivých povídkách, ty na sebe nijak nenavazují. Jediné, co je spojuje, je hlavní protagonista a členové jeho rodiny. S publikací si snadno oddechnete a zasmějete se. Starosti všedních dní půjdou zajisté stranou.

     

    Titul vás nadchne svou jednoduchostí. Rozhodně se nemusíte obávat žádných složitých kompozičních rámců. Vyprávění je plynulé a většinou ubíhá chronologicky – postupně, jak se jednotlivé události odehrály. Občas je použit čas minulý. Když už míříme směrem k pointě, objevuje se čas přítomný, který graduje napětí. Chvilkami si povšimneme i retrospektivních prvků, které se vyskytují zejména ve vzpomínkách. Povídky se pyšní přímočarostí a nejsou narušovány žádnými vedlejšími dějovými linkami. Všechny příběhy jsou odvyprávěny v subjektivní ich-formě. Co se týče dialogů, pár se jich tu objevuje, ale moc jich nenajdeme, v tomto případě by působily spíše rušivě. Musím konstatovat, že jsem si vyprávění právě díky jednoduchosti kompozice mohla více užít.

     

    Moje subjektivní hodnocení sbírky povídek Blb na výletě je nad míru pozitivní. Hlavní hrdina mi přišel velice sympatický a svou „zručností“ i blízký. Autorův jazyk je čtivý, a proto mi četba rychle utíkala. Ani jsem nestihla mrknout a najednou jsem byla na konci vyprávění. Povídky jsou podány s lehkostí a člověk si při jejich interpretaci bez sebemenších potíží odpočine, ale také se z plna hrdla zasměje. Autor dokázal vytvořit zajímavý celek, v němž nic nechybí, ani nepřebývá. Všeho je tak akorát. Nedá mi to a musím ocenit grafické zpracování. Líbí se mi nejen vybraný formát, ženy knihu v pohodě schovají i do kabelky. Text je vyveden velkými patkovými písmeny, která se čtou téměř sama. Dále vyzdvihnu i gramatiku a stylistiku. Vše je napsáno umně a bez jediné chybky. Líbí se mi, že někteří autoři dbají nejen na obsah, ale i na formu toho, co svým čtenářům předávají. Dalším zajímavým faktorem jsou postavy, jež se v ději objevují. Ty jsou popsány jen v náznacích a veškerá jejich další charakteristika většinou vychází z jejich činů. Stejně tomu je i v případě hlavního hrdiny. Zajímavou a zábavnou sbírku povídek Reného Melichara hodnotím zaslouženými 100 %.

     

    Knihu bych doporučila všem, kteří mají nějaký splín či špatnou náladu. Mohu vám zaručit, že vás od nich tento titul odvede. Dále je pak Blb na výletě vhodnou četbou pro milovníky humoristických příběhů. Pochopitelně nesmím opomenout ani příznivce tvorby Reného Melichara. Užijte si tuto vtipnou jízdu, rozhodně nebudete zklamáni.

     

    Žánr:
    Humor, Literatura česká
    Vydáno: 2017, Brána
    Počet stran: 200
    Vazba knihy: vázaná
    ISBN: 978-80-7584-001-1

    Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

  • Medovníček a Barvínek: Pohádkové čarování – Jan Lebeda

    Medovníček a Barvínek: Pohádkové čarování – Jan Lebeda

    Medovníček a Barvínek - Pohádkové čarováníMá vaše dítko rádo pohádky, které nejsou jen o nadpřirozených bytostech a jejich kouzlení? Líbí se mu příběhy plné poučení a zajímavých zápletek? Pokud ano, tak tato kniha ho určitě potěší a vykouzlí úsměv na tváři. Příběhy jsou tak kouzelné, že zaujmou i dospělého čtenáře. Publikace si vás získá hned na první pohled, a to nádhernými barevnými ilustracemi, jejichž autorkou je nám již známá Zdeňka Študlarová. A teď zpět k příběhům, ty se pyšní extrémní čtivostí a zábavností. Nejenže se při jejich čtení poučíte, ale také se náramně nasmějete. Děti si obohatí slovní zásobu a aktivuje se jejich fantazie. Kolik legrace si spolu užijí Medovníček s Barvínkem tentokrát? Chcete-li to vědět, pusťte se do této poutavé publikace, která vám udělá radost.

     

    „Najednou měla pocit, jako kdyby měla nějaký špatný sen. Žluté blatouchy nebyly žluté, ale fialové. A pomněnky zčervenaly. Aby toho všeho nebylo málo, na špičce nedalekého mladého smrčku spatřila modrý klobouk.“  (s. 9)

    (Pokračování textu…)

  • Série Případy královského soudce Melichara – Jan Bauer

    Opět jsem objevila sérii knih od mého oblíbeného autora Jana Bauera. Uchvátila mě svou čtivostí a zajímavou zápletkou. Jelikož jsem si četbu užívala a ráda bych si sérii zkompletovala, rozhodla jsem se udělat si opět seznam. Ten bude jako vždy sloužit k představení dané série, ale také zde budete moci sledovat, jak daleko jsem postoupila ve čtení.

     

    Série Případy královského soudce Melichara vypráví příběh již v názvu zmíněného soudce a jeho pomocníka Božetěcha. Děj je plný zajímavých zápletek a zvratů. Do cesty se jim nepletou jen vraždy, ale také různí zlotřilci. Oba hlavní hrdinové se s problémy při vyšetřování zločinů musí vypořádat a my jejich počínání můžeme prostřednictvím vcelku krátkých románů sledovat hodně zblízka.

    Tituly, jež série obsahuje:

    1. Krvavé léto
    2. Mrtvola v brnění
    3. Klášterem obchází ďábel
  • Tipy z nakladatelství Brána

    V poslední době jsem si oblíbila spousty knih z nakladatelství Brána. V každé z nich jsou vždy na konci tipy na další podobné čtivo. Od této chvíle vás budu pravidelně zahrnovat tipy a následně je opatřovat případnými recenzemi. Těšte se, myslím, že se trefím do vkusu mnohých z vás, protože se nakladatelství neorientuje jen na jeden druh literatury. V každé knize jsou tedy uvedeny tipy na podobné tituly z nabídky tohoto nakladatelství.

    (Pokračování textu…)