Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Chrudimka

Pohádky o hvězdách – Hana Kneblová

11. 6. 2018

Pohádky o hvězdách obálkaMáte doma zvídavé dítko, které zajímá vše, co se děje v noci na obloze? Zaujme ho každá hvězda a rádo by poznalo její příběh? Pokud ano, tak věřte, že kniha, kterou vám dnes představíme, vysvětlí vašemu potomkovi veškeré možné úkazy, a to velmi zajímavou a čtivou formou. Vše začíná tím, že k dívence Aničce spadne hvězdička, které dá jméno Lucie. Ta jí potom vypráví nejrůznější dobrodružné příběhy, jež se dnes a denně stávají dalším hvězdám. Jelikož se jedná o pohádkovou knihu pro děti, nesmí chybět ani úchvatné ilustrace, o něž se tentokrát postarala Zdeňka Študlarová. Pojďte s Aničkou a Lucií poznat vesmír zblízka.

 

„Ze tmy se vynořil paprsek a dotkl se okenní římsy. Kde se vzala, tu se vzala, před Aničkou stála hvězdička Lucie a hned ji vesele zdravila.“ (s. 11)

 

Ve chvíli, kdy jsem si z balíčku vytáhla tuto krásnou knihu, byla jsem přesvědčena, že ji musím začít číst ihned. Musím říci, že mě uhranula hned ilustrace na obálce, která přesně představuje to, o čem vyprávění bude. Těšila jsem se, až svazek otevřu a začtu se do děje. Zpočátku jsem měla pochybnosti, protože jsem od Hany Kneblové četla již několik populárně naučných knih s historickou tematikou. Jaké bylo moje překvapení, když jsem se začetla hned na první stránce a nadšení mě neopustilo až do úplného konce. Musím říci, že text naprosto odpovídá i tomu, co je uvedeno v anotaci, takže to pro mě bylo opravdu milé překvapení.

 

Titul Pohádky o hvězdách vyšel v roce 2017 v nakladatelství Brána. Pokud se budete chtít dozvědět něco nového o životě hvězd a třeba i zábavnou formou svému dítku vysvětlit některé astronomické jevy, můžete si pořídit tento strhující, naučný a místy i napínavý příběh právě zde.

 

Jak jsem již poznamenala výše, jméno Hany Kneblové na Pohádkách o hvězdách mě překvapilo. Když jsem se do textu začetla, byla jsem naprosto konsternována. Zaujala mě nejen plynulost a stručnost vyprávění, ale také vzdělávací funkce textu. Dítě tak nenáročnou formou získává informace o tom, jak to ve vesmíru chodí. Získá odpovědi na většinu svých otázek, a to vše velice logicky, záživně a bez žádných plytkých pouček.

 

Kniha je složena z jedenácti pohádkových příběhů, které se odehrávají na pouhých 96 stranách. Všechny kapitoly jsou samostatnými složkami a nijak na sebe nenavazují. Jediným společným jmenovatelem jsou Anička s Lucií. Dívenka zde vystupuje coby posluchač a prim hraje zejména hvězdička, která děvčátku pohádky vypráví. Z obou se stávají nerozlučné kamarádky, a proto bych si troufla tvrdit, že má text i lehce socializační funkci. Autorka v tomto díle vsadila zejména na přímočarost a vtip. Troufnu si tvrdit, že si děti obě hrdinky oblíbí a budou toužit poslouchat či číst jejich příhody neustále kolem dokola. Nicméně knihu si zamilujete i vy. Přesně vím, o čem mluvím, měla jsem to stejně.

 

Ilustrátorka doprovodila svými krásnými, barevnými a živými obrázky celou knihu. Její dílo si zaslouží vyzdvihnout, protože je více než zřejmé, že Zdeňka Študlarová odvedla luxusní práci. Veškeré obrázky zaujmou každého čtenáře svou barevností. Některé jsou malé, jiné jsou tak velké, že snižují oblast textu na minimum. Navíc krásně dokreslují vše, co se ve vyprávění odehrává.

 

Dílo je napsáno velice jednoduše, aby vše pochopily i nejmenší děti. Příběhy jsou stručné a jedna kapitola nemá nikdy více jak sedm stránek textu, které jsou pochopitelně doprovázeny chytlavými ilustracemi. Všechny příběhy jsou odvyprávěny objektivní er-formou, která je doplněna dialogy, kterých ale není moc. Vypravěč je zde dvojího typu, první sleduje počínání děvčátka a hvězdičky, druhý je zaměřen zejména na hvězdičku Lucku. Obě linie jsou sepsány v minulém čase, a to chronologicky, aby vyprávění dávalo smysl. Nadpis každé kapitoly má velkou vypovídající hodnotu o jejím obsahu. Při četbě se tedy rozhodně nebudete nudit ani vy, ani vaši potomci. Dostanete přesně to, co očekáváte, a to na velkém stříbrném podnose.

 

Moje subjektivní hodnocení je ryze pozitivní. I přesto, že se jedná o příběh určen dětskému čtenáři, užila jsem si ho plnými doušky. Na první stránce mě vyprávění polapilo a nepustilo mě do té doby, než jsem knihu nedočetla až do úplného konce. Líbilo se mi, jakým způsobem autorka dodává dítěti logických vysvětlení pro určité jevy, které by mu rodič nikdy asi nedokázal racionálně vysvětlit. Každého čtenáře v knize potěší velká patková písmena. I z tohoto důvodu mohu tuto knihu doporučit coby první či druhé čtení pro začínající čtenáře. K dalšímu čtení dětského čtenáře budou motivovat také již tolik opěvované ilustrace. Pohádky o hvězdách si ode mě získaly zasloužených 100 %.

 

Název knihy Pohádky o hvězdách
Autor Hana Kneblová
Žánr Pohádky
Nakladatelství Brána
Rok vydání 2017
Počet stran 96
ISBN 978-80-7243-996-6
Nákup knihy www.brana-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

štítky
podobné články

Zanechat komentář