Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Recenze

Lenčiny katastrofy: Mezi ovcemi a slepicemi – Alice Pantermüllerová, Daniela Kohlová

27. 12. 2017

Lidičky, jsem tu a zase se hlásím o slovo. Já, desetiletá Lenka, však už se známe. Opět jsem si užila spoustu zajímavých chvilek, a to nejen se svou nejlepší kamarádkou Xeňou, ale i s mojí indickou flétnou. Obě už znáte, pokud jste četli Všude plno králíků. Znovu spolu prožijeme další dávku dobrodružství a legrace. I tentokrát si užijete skvělou jízdu, kterou jsme pro vás připravily společně s Alicí Pantermüllerovou a Danielou Kohlovou. Tento díl uchvátí jak dívky, tak i chlapce. Ti si příhody vychutnají zejména pro jejich akčnost. Každého, kdo titul vezme do ruky, nutně musí zaujmout grafické zpracování knihy. Pojďte se o mě dozvědět něco více, jistě vás mile překvapím.

Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

„2. kniha v sérii Lenčiny katastrofy.
Dnes se ve škole přihodilo cosi vzrušujícího. Barča Boleslavská totiž založila dívčí partu, Kouzelné svůdnice. Jsou v ní skoro všechny holky ze třídy, kromě mě a mojí nejlepší kamarádky Xeni. Proto jim taky pořád říkáme Ovce a slepice. Ale to je jedno, Xeňa a já máme teď svou vlastní partu, Divoké králíky (DK). A protože dva jsou opravdu málo, přibraly jsme do ní i Pavla s jeho stromovou chýší. Jen je blbé, že kromě Ovcí a slepic máme na krku ještě i partu Rokerů. Zdalipak se zbavíme mé indické zobcové flétny? Nebo se budou dít ještě další divné věci?“

Komiksový deník Lenčiny katastrofy: Mezi ovcemi a slepicemi vyšel v originálu (Mein Lotta-Leben: Wie belämmert ist das denn?) v roce 2012, u nás se jejího překladu dočkáváme až v roce 2017 a o jeho vydání se postaralo nakladatelství Bookmedia. Jedná se již o druhý díl ze série Lenčiných katastrof.

 

Musím říci, že první díl mě nadchnul. Ve chvíli, kdy jsem zjistila, že vyšel i druhý díl, dostala jsem chuť si jej přečíst. Bylo pro mě krásným překvapením, když v den mých narozenin přišel balíček, který jsem vůbec nečekala. Po rozbalení jsem byla uvedena do rozpaků, protože v krabici byl ukrytý právě tento titul. Nakladatelství si pro mě tedy připravilo krásný narozeninový dáreček. Tentokrát mě překvapilo, že je kniha laděna spíše do klučičí modré barvy. Když jsem se pak začetla, pochopila jsem, proč tomu tak je. Desky opět připomínají paperback, ale jsou pevné, takže se nemůže stát, že by se vazba po chvilce zničila. Obrázek na obálce i tentokrát koresponduje s příběhem a je zpracován s vtipem.

 

Grafické zpracování titulu je opět luxusní. Překvapí vás spousta obrázků, komiksových bublinek a nejrůznějších fontů písma. Největší část textu je psána tak, že to vypadá, jak kdyby příběh byl psán opravdu rukou. Ve chvílích, kdy chce autorka něco důležitého zdůraznit, je použito jiného typu písma. Vyprávění se velmi dobře čte. Písmo hodně vypovídá i o rozpoložení hlavní hrdinky. Autorka opět poodhalila další taje Lenčina charakteru. Ten se opět projevuje jen situačním popisem. Při četbě vám tedy o dojde spousta věcí, které nejsou o Lence řečeny přímo. Kdo však umí číst mezi řádky, dokáže je bez potíží odhalit. Proto se nemůžeme divit tomu, že ostatní postavy jsou popsány do nejmenšího detailu. Popisy jsou hloubkové.

 

I tentokrát je dílo stylizováno coby deník. Každá kapitola vypráví dění z určitého dnu. Ten vždy najdete v nadpisu. Ve vyprávění najdete vše, co dívka prožila v daném dni. Vypravování je živé a při čtení se tak nebudete v žádném případě nudit. I tentokrát se při čtení pobaví kromě dětí i dospělí čtenáři. Ilustrace pak krásně oživují a doplňují celý příběh. Některé jsou umně vložené i do textu a mají jakýsi vysvětlující charakter. Kniha má překvapivě pouhých 158 stránek, čte se velice rychle a malí čtenáři si ji zaručeně oblíbí již od první stránky. A proč tomu tak je? Protože obrázky zabírají vcelku velkou plochu a tím snižují plochu pro text.

 

Svůj příběh vám vypráví sama Lenka v subjektivní ich-formě, ta je často doplňována dialogy. Vše je vyprávěno chronologicky, občas se vyskytují retrospektivní vzpomínky, ale těch moc není. Pro Lenčino vyprávění je důležité kouzlo přítomnosti. V jednotlivých kapitolách je popsán postupně průběh (ne)všedního dne hlavní hrdinky. Každá z kapitol je vcelku krátká. Druhý díl navazuje na ten první a popisuje události 7 dnů (19. – 26. září).

 

Moje subjektivní hodnocení je opět více než pozitivní. Četbu jsem si užila a knihu jsem vstřebala za jeden večer. Lenka je skvělou kamarádkou, která okoření čtenářovy všední dny. Opět u mě zabodoval vtip, který zaujme a pobaví nejen dětského čtenáře, ale i toho dospělého. Děti si nenásilnou formou oživí a rozšíří slovní zásobu. Do kolen mě však dostaly i ilustrace, které jsou opět velice kvalitní. Líbí se mi, jak spolu autorka s ilustrátorkou spolupracují. Za úžasný čtenářský zážitek patří autorce i ilustrátorce velké díky. Kniha si zaslouží nádherných 100 %. Doporučila bych ji všem, kteří mají doma děti se smyslem pro humor a kulišárny. Tentokrát si příběh užijí jak holky, tak i kluci.

 

Za poskytnutí recenzního výtisku patří velké díky nakladatelství Bookmedia. Pokud vás recenze oslovila a budete si chtít tento kouzelný a tuze vtipný příběh přečíst, můžete si jej pořídit právě zde.

Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

Série:

Lenčiny katastrofy (2.)

Originální název:

Wie belämmert ist das denn? (2012)

Žánr:
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno: 2017, Bookmedia
Počet stran: 160
Ilustrace/foto: Daniela Kohl
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-88213-06-2

Srovnejte cenu knihy v ostatních obchodech…

štítky
podobné články
2 komentáře
 1. Odpovědět

  TlusŤjoch

  27. 12. 2017

  Mezi ovcemi a slepicemi je dobrý subtitulek (i pro dospělé).

  • Odpovědět

   Iwik

   27. 12. 2017

   To tedy. Sama jsem si to užívala, je to legrace ☺. Ač jsem mimo cílovou skupinu, tak Lenka je skvělá kámoška i pro mě.

Zanechat komentář