Měsíc duben je významným jak pro Markétu Harasimovou, tak i pro její příznivce. Jistě si pokládáte otázku, proč tomu tak je? Odpověď je poměrně snadná, autorce v dubnu vyšly hned dvě knihy. O první z nich pojednám dnes v tomto článku a recenzi druhé si ponechám v záloze na příští týden. Dalo by se říci, že vydání obou recenzí je účelově naplánováno na dvě data, jež jsou v měsíci květnu nejvýznamnější, a to 1. květen – lásky čas (recenze knihy Na kočičí svědomí) a 8. květen – den matek (recenze knihy Volným pádem). Kniha Na kočičí svědomí je plná nečekané lásky k němé tváři. Novela je již třetím titulem v řadě, jenž autorka vydává pod hlavičkou nakladatelství Bookmedia. Jak jsem psala již v několika předchozích recenzích, autorčiny knihy jsem přečetla téměř všechny a musím říci, že tento titul se od všech ostatních diametrálně odlišuje. Na druhou stranu však tematicky doplňuje knihy, jež autorka vydala ve zmiňovaném nakladatelství. Všechny tři tituly totiž pojednávají o kočkách. Dalo by se říci, že námět, tematika i styl psaní budou pro čtenáře velkým překvapením. Kniha je tentokrát vhodná pro chvíle odreagování, protože je napsána s lehkostí, hravostí a v neposlední řadě také s láskou. Vyprávění je prosyceno velkou dávkou emocí, ale objevuje se i napětí a strach, avšak v úplně jiné formě, než tomu je v případě psychothrillerů.
Markéta Harasimová je autorka, jež si vydobyla své místo na poli české literární scény. Na svém kontě má pod hlavičkou svého nakladatelství vydaných dvanáct titulů pro dospělé čtenáře (Poháry touhy, Osmnáct, Potemnělý ráj, Černá vdova, Doktorka Viktorie, Purpurové doteky, Hedvábná past, Vůně noci, Klinická smrt, Smrtelný hřích, Jak chutná strach), dva dětské a nově jeden romantický pro dospělé pak vyšly pod taktovkou nakladatelství Bookmedia (Z deníku kočičky Ťapičky, Koťátka kočičky Ťapičky a dnes zmiňovaná novinka Na kočičí svědomí), celkově je však těch titulů dvacet sedm a perličkou je, že do roku 2014 vydala celkem deset titulů bez toho, aniž by měla vystudovanou školu s humanitním zaměřením. Její vývoj je na románech zajisté znát. Neustále obměňuje témata a snaží se v dějích vyobrazovat dnešní dobu a život v ní. Její příběhy jsou čtivé, napínavé a svižně ubíhající. Stěžejními tématy jsou problematika sociálních vztahů, láska a milostné vzplanutí či detektivní zápletky.
„Když Beáta jednoho mrazivého listopadového rána najde na ulici opuštěné kotě, rozhodne se mu pomoct. Jenže ona zvíře nikdy neměla a vlastně ani žádné nechce. Věci se ale zamotají tak, že se z Beáty a černého kotěte brzy stanou přátelé na život a na smrt. Kočka navíc jako by odháněla všechny neperspektivní partnery, kteří se kolem mladé ženy motají. Co se ale stane, když Beátin nejmilejší tvor zničehonic zmizí?“
Základní informace o knize:
Novela pro ženy a milovníky koček s názvem Na kočičí svědomí vyšel v první polovině měsíce dubna v nakladatelství Bookmedia. Pokud vás recenze zaujme a budete si chtít titul pořídit a přečíst, můžete tak učinit na stránkách e-shopu KNIHCENTRUM.cz. Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Bookmedia a zároveň i Markétě Harasimové, která vše ochotně zařídila.
Recenze knihy:
Hlavní hrdinkou titulu je Beáta, jež žije se svým partnerem Michalem, který v den, kdy začíná vyprávění, slaví narozeniny. Ještě než dojde k samotné oslavě, vše se zvrtne, pohádají se a Michal se z jejího života vytrácí. Cestu jí však poměrně záhy jednoho pochmurného mrazivého ráno překříží černé kotě. Co se stane, když se kotěti rozhodne poskytnout azyl? Jak se promění její hodnoty? A co partneři? Odpověď dostanete, když se začtete do této milé, strhující, poutavé a zároveň čtivé novely. Oproti autorčiným dalším dílům je text naplněný klidem a nejsou v něm žádné násilné scény. Takže mohu říci, že se jedná o pohodové a odpočinkové čtení, jež oceníte třeba na dovolené.
Markéta Harasimová je čtenáři oceňována poměrně často za různorodost použitých témat. Ani tentokrát nevstoupila podruhé do stejné tematické řeky. Co je však mnohem větším překvapením, je fakt, že vybočila i ze zajetých kolejí psychothrillerů. Není však vhodné tvrdit, že tyto vody úplně opouští. O tomto tvrzení vás přesvědčím v recenzi, která vyjde v příštím týdnu. Ústředním tématem je tentokrát láska mezi člověkem a zvířetem, dále se řeší sociální vztahy a otázka rodičovství. V díle se pochopitelně objevuje mnohem více témat a námětů, ale mým cílem není spoilování. Zodpovězení některých otázek přenechám na vaší vlastní interpretaci.
Příběh je tentokrát vepsán do krátkých kapitol, jež nesou název, který odvolává k tomu, co se v následujících stránkách odehraje. Jelikož jsou kapitoly krátké a vypravěč, jímž je sama Beáta, sleduje jen to, co se děje kolem ní samotné a kočky Packy, nebylo nutné text nijak nabourávat pomlkami v podobě vynechaných řádků, na což jsme z jiných románů autorky zvyklí. Kompozice je chronologická a jen občas se objevují pasáže retrospektivní, v nichž vypravěčka zprostředkovává své vzpomínky. Kromě kompozičního zpracování, tematiky a námětů hodně přispívá k lehkosti příběhu i styl psaní Markéty Harasimové. Její popisy jsou živé, poměrně často se objevují i humorné situace. Vyprávění je plastické, barvité, věrohodné a procítěné. Děj tedy působí autenticky. Čtenář je díky těmto postupům snadno vtažen do centra dění, k čemuž také přispívá aktivace čtenářovy fantazie. Jedním z charakteristických prvků autorčiny tvorby jsou tzv. vnitřní monology, s jejichž pomocí snadno zjistíme, co si postava myslí a jak se cítí. V případě této novely máme přímý vhled do postavy hlavní protagonistky.
V této novele se vyskytuje jen pár postav, kdy všemu dominuje právě Beáta a ostatní protagonisté jsou upozaděni. Neznamená to však automaticky, že by do děje nijak nezasahovali. Nejvýraznější je zejména postava kamarádky Adély, která je Beátinou vrbou a zároveň rádkyní, protože pochází z rodiny milovníků a chovatelů koček, tudíž má s chovem čtyřnohého mazlíčka mnoho zkušeností. Ostatní postavy jsou opravdu spíše epizodními figurami, které se na okamžik dějem mihnou, ale pak zase zmizí a již se neobjeví. Tyto postavy jsou ale i přesto vykresleny poměrně hloubkově, protože mnohdy právě jejich charakteristika odpovídá na otázku, proč už se v ději nikdy neobjeví.
Děj je odvyprávěn v subjektivizované ich-formě převážně v přítomném čase, což přispívá k atraktivitě a autenticitě. Občas se objevuje budoucí a minulý čas. Použití krátkých vět potom slouží ke zvyšování napětí. Pro nahlédnutí do myšlenek hlavní protagonistky je použito polopřímé řeči. Děj je bohatý na popisné pasáže, které děj částečně zbrzdí. Tyto části se zaměřují převážně na charakteristiky postav, popis zvířete, prostředí a situací. To, že je děj zpomalen, ničemu nevadí, ba naopak, čtenář si příběh více vychutná a odnese si z něj daleko větší zážitek. Vyprávění se velmi dobře a rychle čte. Mohu vám garantovat, že se od titulu neodtrhnete, dokud jej nedočtete až do konce.
Celkově hodnotím novelu Na kočičí svědomí velmi pozitivně. Příběh je milý a dá se číst kdykoliv, když chce člověk relaxovat. Prostě a jednoduše je to oddechové čtení, které vás potěší a pohladí po duši. Dokonce v textu naleznete poměrně velké množství humorných scén. Téma potěší zejména milovníky koček. Kniha si mě získala pro čtivý, poutavý a laskavý děj. Titul musím vyzdvihnout i po grafické stránce. Je použito přiměřeně velké patkové písmo, které vede oči po řádcích. Nadpisy jsou psané bezpatkovými kapitálkami. Typografie a sazba je také zvládnutá bravurně. Dalším faktorem, který mě oslovil, je obálka, na které je vyobrazeno velké okno, před nímž sedí dívka s kočkou a hledí ven. Na okně je zavěšen balón, který zastupuje cestovatelský instinkt. Svazek má celkově 258 stran, což mě překvapilo, protože jsem u autorky zvyklá na větší obsáhlost. S ohledem na to, že se text dobře četl, tak jsem jej měla přečtený poměrně rychle. Autorčin styl jsem si velmi oblíbila, protože mě baví. V jejích knihách se vždy objeví něco nového a neotřelého, co mě překvapí. Markéta Harasimová od té doby, kdy jsem si přečetla první její knihu, urazila velký kus cesty. Obdivuji to, že na sobě pracuje a neustále se posouvá kupředu. Z četby jsem si odnesla milý čtenářský zážitek a již teď vím, že tuto knihu budu číst vždy, když mi bude smutno, protože mě zaručeně obveselí a pobaví.
Novelu Na kočičí svědomí mohu vřele doporučit všem romantikům a milovníkům koček, kteří mají rádi humor a autentický popis života se čtyřnohým mazlíčkem. Zároveň nesmím zapomenout ani na autorčiny příznivce.
Vážení čtenáři, přináším vám recenzi zajímavého young adult dobrodružného románu, jenž vám ukáže, jak by to na planetě Zemi mohlo vypadat za pár stovek let. Jedná se o dílo s názvem Evoluce: Město přeživších z pera německého autora Thomase Thiemeyera. Nakladatelství Bookmedia u nás vydalo zatím první díl série Evoluce a hned se jedná o velkou pecku.
Něco málo o autorovi:
Thomas Thiemeyer je vystudovaný geolog a geograf, což se hojně projevilo i v jeho dílech. Po studiích se osamostatnil a začal se aktivně věnovat literární a ilustrátorské tvorbě. Příběhy, jež píše, pokračují v tradici klasických dobrodružných románů. Jejich námětem často bývá objevování zaniklých kultur a ohrožení záhadnými mocnostmi. Příkladem toho je právě i Evoluce: Město přeživších.
„1. kniha v sérii Evoluce. Když Lucie a Jem spolu se skupinou dalších studentů cestují do Spojených států kvůli výměnnému pobytu, ani ve snu by je nenapadlo, co na ně čeká. Po nouzovém přistání letadla na letišti v Denveru si uvědomí, že svět, jak jej dosud znali, již přestal existovat. A to navíc nejspíše opravdu dávno. Přistávací dráha je zarostlá a letištní terminál opuštěný, nikde není ani živáčka. Město si bere zpátky příroda a na každém kroku na ně číhají všemožná nebezpečí. Zdá se dokonce, že se proti nim spikla i zvířata. Co se vlastně stalo? Během své nebezpečné cesty do centra města se dozvídají o nárazu komety a zničení civilizace. Stali se z nich jediní přeživší na ztraceném světě? A mají vůbec nějakou naději, když je proti nim nejspíše celá Země?“
Základní informace o knize:
Titul Evoluce: Město přeživších byl vydán v originálu (Die Stadt der Überlebenden) už v roce 2016. U nás dílo vyšlo koncem roku 2018. O překlad se postarala Eva Pátková a o vydání nakladatelství Bookmedia. Jak jsem již několikrát poznamenala, jedná se o první díl série s názvem Evoluce. Pokud vás recenze zaujme a rádi byste si román pořídili a přečetli, můžete tak učinit na stránkách e-shopu nakladatelství Bookmedia.
Recenze knihy:
Když se mi ozvali z nakladatelství Bookmedia, zda bych neměla zájem o recenzní výtisk Evoluce: Město přeživších, chvíli jsem váhala. Trošku mě zastrašil žánr. Pak jsem si ale přečetla anotaci a ta na mě zapůsobila velmi pozitivně, stejně tak si mě získala i ilustrovaná obálka vyvedená v pestrých barvách, jež vyobrazuje jednu scénu z vyprávění. Když jsem nakonec srovnala všechna pro a proti, rozhodla jsem se nabídku přijmout a po dočtení mohu říci, že jsem rozhodně nesáhla vedle. Kniha mě mile překvapila. Čím? O tom se zmíním níže.
Jak je již ze štítků jasné, jedná se o young adult román s prvky sci-fi a dobrodružných příběhů. Skrývá v sobě ale i sociální tematiku, protože hlavními hrdiny je skupina dospívajících dívek a chlapců a dalších pasažérů spadlého letadla. Mezi nimi se utvářejí různé vztahy, s jejichž pomocí se pokusí vyzrát nad nepřízní osudu. Chvilkami se jim to však moc nedaří, a tak dochází k nejrůznějším konfliktům. S tím souvisí i množství akčních scén a emotivních okamžiků.
Příběh je originální svým námětem. Abych pravdu řekla, ještě jsem se nesetkala s podobným vyprávěním. Kromě zvláštního prostředí, jímž se stal Denver porostlý bujnou vegetací, se objevují známá zvířata, která se ale chovají pro ně nepřirozeným způsobem. Představují pro hlavní hrdiny nebezpečí, nebo se jich protagonisté obávají zbytečně? Thomas Thiemeyer vykouzlil zajímavý svět a děj, jenž si získá snad každého milovníka sci-fi a dobrodružství.
Způsob vyprávění si mě získal, protože byl živý a strhující. Děj měl spád a četl se téměř sám. Kapitoly jsou povětšinou krátké, jen výjimečně se objeví nějaká, která má kolem deseti stránek. Jsou tu ale i takové, jež mají jen jednu stránku. Každá z epizod začíná na liché stránce. Pokud předchozí na liché končí, pak je sudá strana vynechána. Jen v případě jednostranných kapitol je tomu jinak a jako jediné jsou vloženy na stranu sudou.
Vypravěč je subjektivní, tedy v er-formě, v minulém čase. Jeho očima nahlížíme střídavě na osud Jema a Lucie, ke konci se ale objeví pár kapitol, s jejichž pomocí můžeme navštívit „město přeživších“. Vyprávění je oživeno množstvím dialogů. Již zmíněné jednostranné epizody jsou jen o rozpravách a rozkazech, jež si mezi sebou předávají zvířata. Zpomalující tendenci dodávají popisy prostředí a charakteristiky postav. Zpočátku jich je více, ke konci už děj spíše sviští do svého závěru, jenž je otevřený, což čtenáře naláká k přečtení dalšího dílu.
Vyprávění jako takovému předchází věnování a několik citátů od Charlese Darwina a Johna Connora. Než budete vhozeni do víru dění, seznámíte se s dvěma hlavními protagonisty (Lucie a Jem) v prologu. Pak už autor začne rozvíjet poutavou a napínavou zápletku, jež je v mnohém překvapivá. Celý román je rozdělen do 61 kapitol, poslední kapitola však končí otevřeně, a to slovy: „Konec prvního dílu. Pokračování příště…“ Tento způsob ve mně vyvolal zvědavost a již teď se těším na další pokračování. Čtení tohoto počinu je jednoduché, bezproblémové a svižné. Zdatný čtenář knihu zhltne za dva večery.
Co se týče postav, Lucie a Jem jsou popsáni do hloubky, ostatní jsou spíše charakterizovány svými činy a chováním, popř. barvami. Lucie má totiž zvláštní schopnost vidět, cítit, slyšet, ale i ochutnávat barvy. Popsána a charakterizována jsou jednotlivá zvířata, jež se v příběhu objevují. Ta v mnohém ovlivňují život přeživších.
Svazek se zdá obsáhlý, ale má pouhých 312 stránek. Důvodem toho je kvalitní papír, jenž byl na výrobu knihy použit. Graficky je dílo zpracováno výborně. Grafici při sazbě zvolili velká patková písmena, při jejichž čtení se nenamáhá zrak a zároveň krásně vedou oči po řádcích. Jednotlivé odstavce byly zarovnány do bloku. Text se tedy četl velmi dobře, a to i přesto, že byla plynulost v některých kapitolách narušována, protože vypravěč přecházel od jedné postavy k druhé. V těchto částech se však nikdy neztratíte, protože jsou označeny vynechanými řádky.
Po jazykové stránce jsem byla spokojená, protože kniha neobsahovala téměř žádné chyby. Nechyběla, ani nepřebývala žádná písmenka ani čárky mezi větami. Stylisticky bylo dílo také zpracováno kvalitně. Nemusíte se tedy bát toho, že byste se při četbě museli vracet, abyste pochopili, co vám autor chtěl říci.
„Fasáda vypadala dost zchátrale. Hromada chromu, skla a oceli, která dřív zcela určitě vypadala impozantně, byla teď spíš případem pro demoliční kouli. Za skupinou domů se po fasádách pnul vzhůru břečťan a divoké víno. Na kuželovitých střechách bujelo husté křoví. Ale byla tam i místa, která vypadala jako velmi udržovaná.“
THIEMEYER, THOMAS. Evoluce: Město přeživších. Ostrava: Bookmedia, 2018. ISBN: 978-80-88213-36-9. s. 46
Moje subjektivní hodnocení románu Evoluce: Město přeživších je ryze pozitivní. Miluji knihy, z nichž si čtenář odnese ponaučení a třeba se i něco nového přiučí. Toto dílo mnohé vypovídá o historii lidstva a předjímá, co by se mohlo stát, kdybychom nezměnili své chování k přírodě a všemu, co nám nabízí. Uchvátil mě způsob, jakým autor problematiku uchopil a přiblížil ji nejen dospívajícím čtenářům. Vyprávění mě zaujalo hned od první stránky, protože již samotný prolog v sobě ukrývá mnoho otázek, na něž v průběhu čtení jistě objevíte odpovědi. Témata, jež byla pro účely strhujícího příběhu zvolena, byla překvapující a zajímavá. Za sebe mohu říci, že již teď se moc těším na další díl. Nicméně někteří čtenáři by mohli být zklamáni tím, že je příběh neukončený a budou muset čekat na vydání dalšího pokračování. Román hodnotím zaslouženými 100 %.
Knihu vřele doporučím všem dospívajícím, ale i dospělým čtenářům, kteří jsou příznivci sci-fi a dobrodružných románů s apelem a ponaučením.
Moji milí přátelé, již potřetí se k vám vracím a i tentokrát se mnou přichází vlna zábavy a milého počtení. Už se vám nemusím představovat, mnozí z vás, kteří tyto stránky čtete, jste si tu mohli přečíst i recenze předchozích dílů (Lenčiny katastrofy 1, Lenčiny katastrofy 2). Momentálně jsem žákyní 5. B a setkáme se ve chvíli, kdy mě čekají velikonoční prázdniny. Všichni moji spolužáci vyráží se svými rodiči „za hranice všedních dní“, jen já s těmi mými… Ale to už bych moc prozrazovala. Jediné, co ještě dodám, je, že se máte na co těšit.
Ve třetím dílu Lenčiných příhod se jen na počátku vyprávění setkáte s našimi starými známými, a to nejlepší Lenčinou kamarádkou Xeňou, kamarádem Pavlem a jejich spolužáky. Nebude chybět ani indická flétna, jež je příčinou mnohých hrdinčiných katastrof. Ta dokonce jako jediná bude Lenku a její rodinu provázet po celou dobu dovolené a ani tentokrát se to neobejde bez potíží. Mohu vám tedy garantovat, že si užijete skvělé počtení, které pro vás připravily Alice Pantermüllerová, Daniela Kohlová a Mária Schwingerová, která pro vás knihu přeložila. Zaklínání hada opět uchvátí jak dívky, tak i chlapce. Znovu v příbězích odhalíte nejen velkou dávku humoru, ale také akce. Poslední věcí, kterou v úvodu zmíním, je grafické zpracování svazku, které přitáhne oko každého dítěte. Více si o titulu povíme níže.
„3. kniha v sérii Lenčiny katastrofy. Hurá! Konečně prázdniny! Většina dětí z 5.B zůstane doma, jen moje rodina pojede na biofarmu do Krkonoš. I když jsem spolu s Jakubem a Šimonem, svými blbobráchy, hlasovala pro středomořský ostrov. To není fér! Ovšem na takové biofarmě bude zase hodně biozvířat. A já mám zvířata strrraaašně ráda! Kromě toho s nimi budu i trochu cvičit, protože jsem už objevila tajemství své indické zobcové flétny: Umí zaklínat hady! Zejména kobry. Ale podle flétny budou tančit určitě i žížaly. Jen musím ještě najít ty správné tóny… Třetí díl dobrodružství Lenky Patrmanové, která si píše deník plný legrace.“
Komiksový deník Lenčiny katastrofy: Zaklínání hadů vyšel v originálu (Mein Lotta-Leben. Hier steckt der Wurm drin! v roce 2018, u nás se jejího překladu dočkáváme v tom samém roce a o jeho vydání se postaralo nakladatelství Bookmedia. Jak jsem již výše poznamenala, jedná se již o třetí díl ze série Lenčiných katastrof.
Knihy o Lence si mě získaly již od samého začátku. Věděla jsem, že v Německu již několik dílů Lenčiných katastrof vyšlo, a tak jsem se těšila na chvíli, kdy vyjde další pokračování i u nás. Moc dlouho to netrvalo a já si knihu mohla přečíst. Udělalo mi velkou radost, když se na mě nakladatelství Bookmedia obrátilo, zda bych nechtěla zrecenzovat i toto pokračování. S radostí jsem tedy nabídku přijala a musím konstatovat, že jsem rozhodně chybu neudělala, protože kvalita knih o Lence stoupá a objevuje se v nich stále více legrace, ale i akčních scén.
Každá ze tří knih má jinou barvu obálky, tentokrát se na nás směje Lenka z oranžové obálky, na níž je zachyceno mnoho výjevů, jež nás budou celým příběhem provázet. Desky i tentokrát připomínají paperback, ale jsou pevné, takže se nestane, že by se vazba čtením poničila. Mohu říci, že i tentokrát je obálka zpracována s vtipem, jež je ilustracím Daniely Kohlové vlastní.
Grafické zpracování titulu je opět bravurní. Celý děj je doprovázený množstvím obrázků, komiksových bublinek a nejrůznějších fontů písma, jež text ozvláštňují a zároveň oživují. Dovolím si tvrdit, že právě takovéto knihy dokážou dovést dětského čtenáře, který má již od samého prvopočátku odpor ke čtení, k tomu, aby si knihu přečetl. Důvodem je právě to, že velkou textovou plochu zabírají právě obrázky. Co se týče fontu, i tentokrát je zvolen tak, že text vypadá, jak kdyby jej opravdu někdo psal rukou. Zajímavé je, že pokud se děje v příběhu něco zajímavého, autorka se to snažila zvýraznit, a to jak pomocí jiného fontu písma, tak i formou obrázků. Z tohoto důvodu se vyprávění velmi dobře čte a působí živým dojmem, jak kdyby čtenáři byl text vyprávěn ústně. Styl zvoleného písma hodně vypovídá i o tom, jak se hlavní hrdinka v danou chvíli cítí. Má radost? Je použito většího a zdobnějšího písma. Je naštvaná? Písmo je roztřesené a menší. I ve třetím díle můžeme poodhalit nové charakterové vlastnosti Lenky, zjistíme o ní, že je učenlivá a jen tak se nevzdává. Tato hrdinka tedy může být dětskému čtenáři jakýmsi vzorem a může se z čtení jejích příběhů poučit. Avšak ani tentokrát nejsou tyto charakterové vlastnosti vyjádřeny přímo a musíme vycházet z dějových popisů. Ostatní postavy, které se v knize objevují jsou ale popsány detailně a do hloubky. Přesně tedy víme, jaké jsou.
Kniha je i tentokrát stylizována coby deník. Každá kapitola v sobě ukrývá příhody z jednoho konkrétního dnu. O jaký se jedná, to se dozvíte v nadpisu. Vyprávění je plné akce, humoru a někdy se objevuje i napětí. Při čtení se rozhodně dětský čtenář a ostatně ani ten dospělý nebude nudit. Ilustrace dotvářejí atmosféru, oživují a doplňují celý příběh. I tentokrát najdeme vysvětlující obrázky přímo v textu. Svazek má pouhých 160 stran, příhody se čtou velmi rychle a všichni čtenáři si zajisté Lenku a její trable oblíbí.
Příběh je odvyprávěn v subjektivní ich-formě, a to přímo Lenkou. Její vyprávění je pak doplněno mnohými dialogy, bez nichž by to nebylo ono. Děj plyne chronologicky, ale místy se objevuje retrospektiva, v níž se Lenka ve vzpomínkách vrací do minulosti. Avšak hlavní slovo tu má přítomnost, jíž dívka žije a užívá si ji plnými doušky. Všechny kapitoly popisují nástrahy (ne)všedního dne hlavní hrdinky. Jednotlivé epizody jsou vcelku krátké. Třetí díl navazuje na ty předchozí a můžeme si v něm přečíst události dalších 14 dnů (12. – 26. března), avšak některé dny jsou vynechány.
Moje subjektivní hodnocení je opět ryze pozitivní. S radostí jsem si užila každou Lenčinu lapálii a příhodu. Knihu jsem přečetla během pár chvil. Lenka je skvělá holka, která umí pobavit a nikdy se s ní nebudete nudit. Na této knížce mě opět upoutal její vtip, jenž, jak je vidět, pobaví jak dětského čtenáře, tak i toho dospělého. Velkou devizou titulu je, že si jeho prostřednictvím děti oživí a rozšíří slovní zásobu. Zároveň oceňuji již zmíněné ilustrace, jež zabírají vcelku velkou plochu, a proto dítě nebude traumatizované z toho, že musí číst suchý text. Obrázky jsou kvalitně zpracované. Spolupráce autorky s ilustrátorkou je jedním slovem skvělá. Za výborný čtenářský zážitek patří oběma velké díky. Nesmím však zapomenout ani na výborně zpracovaný překlad, jenž si také zasluhuje pochvalu. Kniha si ode mě zasloužila nádherných 100 %. S radostí ji doporučím všem, kteří mají doma děti se smyslem pro humor.
Za poskytnutí recenzního výtisku patří velké díky nakladatelství Bookmedia. Pokud vás recenze oslovila a budete si chtít tento kouzelný a tuze vtipný příběh přečíst, můžete si jej pořídit v e-shopu nakladatelství.
Máte doma strávníka, který trpí zvýšenou citlivostí, nebo přímo alergií na lepek? Pokud ano, tak vám zajisté udělá radost kuchařka, v níž najdete vcelku velké množství inspirace, rad a tipů. Všechny začátky a první kroky, které v našich životech děláme, jsou pro naši psychiku, ale i tělo celkově velice náročné. Stejně tomu je i v případě, že nám je diagnostikována celiakie, a tím pádem jsme nuceni držet bezlepkovou dietu. Někteří z nás si bezlepkový způsob stravování dokonce naordinují dobrovolně. Lepek je totiž velkou zátěží pro naše střeva. Omezením přísunu této látky se zlepší vaše trávení a věřte, že už se nebudete tak často potýkat s bolestmi břicha. Nejen toto, ale i spoustu dalších zajímavých informací naleznete v této chytré kuchařce.
„Trpíte celiakií nebo jen hledáte nové nápady, jak ozvláštnit váš receptář? Bezlepkové pečení vás dostane zajímavými a chutnými recepty, které vám zpříjemní chvíle strávené v kuchyni.“
Lidičky, jsem tu a zase se hlásím o slovo. Já, desetiletá Lenka, však už se známe. Opět jsem si užila spoustu zajímavých chvilek, a to nejen se svou nejlepší kamarádkou Xeňou, ale i s mojí indickou flétnou. Obě už znáte, pokud jste četli Všude plno králíků. Znovu spolu prožijeme další dávku dobrodružství a legrace. I tentokrát si užijete skvělou jízdu, kterou jsme pro vás připravily společně s Alicí Pantermüllerovou a Danielou Kohlovou. Tento díl uchvátí jak dívky, tak i chlapce. Ti si příhody vychutnají zejména pro jejich akčnost. Každého, kdo titul vezme do ruky, nutně musí zaujmout grafické zpracování knihy. Pojďte se o mě dozvědět něco více, jistě vás mile překvapím.
„2. kniha v sérii Lenčiny katastrofy. Dnes se ve škole přihodilo cosi vzrušujícího. Barča Boleslavská totiž založila dívčí partu, Kouzelné svůdnice. Jsou v ní skoro všechny holky ze třídy, kromě mě a mojí nejlepší kamarádky Xeni. Proto jim taky pořád říkáme Ovce a slepice. Ale to je jedno, Xeňa a já máme teď svou vlastní partu, Divoké králíky (DK). A protože dva jsou opravdu málo, přibraly jsme do ní i Pavla s jeho stromovou chýší. Jen je blbé, že kromě Ovcí a slepic máme na krku ještě i partu Rokerů. Zdalipak se zbavíme mé indické zobcové flétny? Nebo se budou dít ještě další divné věci?“
Ahoj, je mi deset let a jmenuji se Lenka. Ač se Ti na první pohled mohu zdát úplně obyčejná jako každá jiná holka, není tomu tak. Mně se totiž každou chvilku stává něco zajímavého, většinou to jsou hodně divné věci. I když často se mi něco zvláštního děje, když… Pokud se chceš dozvědět, čím jsem výjimečná a jaké zajímavosti mi do života vložila Alice Pantermüllerová, autorka, která mi dala jméno a sepsala moje příběhy, není nic jednoduššího než si přečíst knihy o mně. Moje příběhy jsou zajímavé a čtivé, udělají radost nejen dívkám, ač budeš jistě nevěřícně kroutit hlavou, svoje si zde najdou i chlapci. Nesmějí ale očekávat něco ve stylu mého čtenáři velice oblíbeného kolegy Poseroutky. I když grafickým ztvárněním mají naše osudy k sobě hodně blízko. Já jsem ale jiná… Čím? O tom se dočtete více v recenzi níže.
„1. kniha v sérii Lenčiny katastrofy. Jmenuju se Lenka, mám deset let a jsem poměrně normální. Každopádně mnohem normálnější než moji rodiče a oba moji blbobráši. Proto taky nechápu, proč se právě mně poslední dobou stává tolik divných věcí. Třeba že se na školní tabuli samy od sebe objevují strašně trapné věty nebo že mé oblíbené jídlo najednou páchne po růžičkové kapustě. Blééé! Způsobuje to snad indická zobcová flétna, kterou mi dala máma? Na něco takového přitom vůbec nemám čas. Chci si totiž bezpodmínečně pořídit vlastní zvíře. Mám už i docela dobrý plán, jak to udělat. Jen kdyby mi pořád nestála v cestě ta hloupá flétna…“
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Functional
Vždy aktivní
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.