Štítek: Knižní klub

  • Ursula Poznanski – Pět

    Ursula Poznanski – Pět

    Pět - náhled


    Napínavá detektivka, která vás nenechá vydechnout

    Román Pět z pera Ursuly Poznanski mě uchvátil. Jedná se o čtivou a strhující detektivku, která je od začátku do konce nabitá napětím a nečekanými zvraty. Autorka zručně buduje atmosféru tajemství a postupně odhaluje spletitou síť indicií, jež čtenáře udržují v neustálém napětí. Už od prvních stran bylo jasné, že nepůjde o obyčejný detektivní příběh, ale o promyšlenou hru s psychologií postav i samotného čtenáře.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    Na pastvině leží mrtvá žena. Zavražděná. Na chodidlech má vytetované souřadnice. Na označeném místě čeká příšerný nález: ruka zatavená do plastové fólie a hádanka, jejíž řešení vede ke schránce s další uříznutou částí těla. V mimořádně ohavné formě geocachingu, moderní hře hledání pokladů s pomocí navigace, posílá vrah dvojici kriminalistů k dalším částem mrtvol. Vyšetřovatelům ubíhá čas, tuší, že teprve na poslední zastávce dostanou do rukou zásadní dílek puzzle…

    Originální zápletka a geocaching jako klíč k vyšetřování

    Co činí tuto detektivku výjimečnou, je netradiční zapojení geocachingu – moderního způsobu hledání skrytých schránek podle GPS souřadnic. Vyšetřovatelka Beatrice Kasparyová a její kolega Florin Wenninger se vydávají na neobvyklou cestu za vrahem, který své oběti „schovává“ podle pravidel této hry. Každá nalezená stopa odkrývá děsivou pravdu a současně je vede k další hádance. Tento prvek dodává příběhu na originalitě a zároveň ho činí dynamičtějším, protože čtenář má pocit, jako by se spolu s hlavními postavami účastnil pátrání.

    Pět - obálkaUrsula Poznanski – autorka, která ví, jak napínat čtenáře

    Rakouská spisovatelka Ursula Poznanski si už získala uznání díky svým thrillerům a detektivním románům. Její styl psaní je svižný, promyšlený a zároveň čtivý, což dělá její knihy atraktivními pro širokou škálu čtenářů. Autorka se nebojí kombinovat různé žánry a využívat neotřelé prvky, což se ukazuje i v románu Pět. Svou schopností budovat napětí a dávkovat informace tak, aby čtenář neztratil zájem, se řadí mezi výrazné osobnosti evropské detektivní literatury.

    Překvapivý závěr, který stojí za to

    Jedním z největších kladů knihy je její závěr. Upřímně, až téměř do poslední stránky jsem nečekala, že napětí vydrží až do samotného konce. Autorka si s čtenářem hraje, podsunuje mu falešné stopy a nechává ho přemýšlet, kdo je skutečným pachatelem. A když už si myslíte, že máte jasno, přijde další zvrat, který všechno převrátí. To je přesně ten typ detektivky, který vás nutí číst dál a dál, dokud nedospějete k poslední větě.

    Hodnocení – skvělý začátek slibné série

    Titul Pět je prvním dílem série o vyšetřovatelce Beatrice Kasparyové a rozhodně mě nalákal k přečtení dalších knih. Styl Ursuly Poznanski je interesantní, čtivý a plný chytrých detailů, které dodávají příběhu na autentičnosti. Pokud máte rádi detektivky s originální zápletkou, dobře napsanými postavami a nečekanými zvraty, pak je tato kniha rozhodně pro vás. Už teď se těším na další setkání s touto vyšetřovatelskou dvojicí.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5


    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 2015, Knižní klub
    Originální název: Fünf, 2012
    Překlad: Blanka Pscheidtová
    Počet stran: 320
    Jazyk vydání: český
    Autor obálky: Emil Křižka
    Forma: klasická kniha
    Vazba knihy: pevná/vázaná s přebalem
    ISBN: 978-80-242-4645-1

     

  • Stephen King – Zelená míle

    Stephen King – Zelená míle

    Zelená míle - náhled


    Neobvyklý příběh s psychologickými prvky

    Stephen King ve své knize Zelená míle přináší napínavý thriller s prvky hororu, tajemna a hlubokého psychologického románu. Příběh odsouzenců na smrt je silnou metaforou pro dlouhou a těžkou cestu od rozsudku až k vykonání trestu. Téma viny a nevinnosti rezonuje celou knihou a podněcuje čtenáře k zamyšlení nad spravedlností a tím, jak je vnímána lidská důstojnost.

    Oficiální anotace (zdroj: cbdb.cz):

    V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu… 

    Silné emoce a mrazivé momenty

    Celá kniha je nabitá emocemi, které čtenáře provázejí od první stránky až po závěr. Některé scény nahánějí hrůzu a svou intenzitou dokážou zůstat v paměti. Autor výborně buduje atmosféru, která se střídá mezi napětím a dojímavými momenty, což činí čtení nezapomenutelným. Scény odehrávající se ve vězeňské cele smrti jsou mrazivé nejen kvůli očekávanému konci, ale i kvůli psychologickým konfliktům, které se odehrávají mezi postavami.

    Zelená míle - obálkaMorální dilemata a kontrasty

    Jedním z nejvýraznějších prvků příběhu je kontrast mezi vinou a nevinou. King mistrně zobrazuje postavy, které se pohybují na tenké hranici mezi dobrem a zlem. Vězeňské prostředí, kde je spravedlnost otázkou lidských rozhodnutí, přináší mnoho morálních dilemat. Čtenář je postaven před otázku: kdo si skutečně zaslouží trest, a existuje vůbec jednoznačná odpověď? Právě tato vrstevnatost dodává příběhu mimořádnou hloubku.

    O autorovi: Mistr napětí Stephen King

    Stephen King je proslulý svým uměním vtáhnout čtenáře do příběhu a Zelená míle není výjimkou. Jeho schopnost vykreslit lidské emoce a morální dilemata dává knize hlubší rozměr. Překvapivé je, že tato kniha byla původně vydávána na pokračování a skládá se celkem ze šesti částí, což svědčí o Kingově umění udržet čtenářovu pozornost.

    Hodnocení knihy a doporučení

    Zelená míle je výjimečné čtení, které doporučuji všem milovníkům psychothrillerů a hororů. Nabízí nejen napětí a hrůzostrašné scény, ale také prostor k zamyšlení nad morálkou a spravedlností. King opět potvrdil svou pověst jako mistr žánru. Tento titul je důkazem, že kvalitní literatura dokáže propojit temné momenty s hlubokými filozofickými otázkami.


    Grafické hodnocení:

    Hodnocení 5


    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Vydáno: 2001, Beta-Dobrovský, Knižní klub
    Originální název: The Green Mile, 1996
    Překlad: Miloš Chlouba
    Počet stran: 345
    Jazyk vydání: český
    Autoři obálky: Emil Křižka, Robin Brichta
    Forma: klasická kniha
    Vazba knihy: pevná/vázaná s přebalem
    ISBN: 80-242-0604-8, 80-7306-024-8

     

  • Meč a koruna 3: Čas zrady – Sabine Ebertová

    Meč a koruna 3: Čas zrady – Sabine Ebertová

    cas-zrady-nahled

    Úryvek recenze

    S odstupem několika měsíců si můžeme znovu vychutnat další díl (tentokrát už poslední) série německé autorky Sabiny Ebertové, jež se nám před několika lety představila prostřednictvím velmi oblíbené pentalogie o porodní bábě Martě. Již teď můžeme říci, že i její druhá sága s názvem Meč a Koruna si získala své čtenáře, kteří s napětím očekávaly vydání dalších dílů. Titul Čas zrady je již třetím příspěvkem do této série a i tentokrát v sobě ukrývá zajímavý, čtivý a strhující historický příběh plný napětí, lásky, ale i nenávisti a intrik. Dílo si vás získá nejen pro syrovost námětu, ale také zvolenou tematikou. S hlavními hrdiny se podíváme do období první poloviny 12. století a opět budeme svědky problematických vztahů mezi jednotlivými germánskými rody. Nechybí tu ale ani slovanský element. Podaří se vyřešit spory mezi příslušníky rodů? Začtěte se do této publikace a odpovědi na své otázky jistě v této knize, která působí coby učebnice dějepisu, najdete.

    Děj je stejně jako v případě předchozích dílů bohatý na nepřeberné množství emocí, nenávisti, strachu, intrik, zklamání, ale i lásky a radosti. Autorka v textu plynule navazuje na to, kde jsme skončili v díle předchozím. Pod jejím dohledem se podíváte na korunovaci nového panovníka, zažijete další středověkou svatbu, dostanete se do centra bitevní vřavy a prožijete ještě spoustu dalších situací, jež jsou typické pro toto historické období. Knihy Sabine Ebertové jsou charakteristické tím, že vyobrazují danou dobu až do nejmenších detailů, dalo by se říci, že vše, co se odehrává v této fiktivní sérii, se klidně mohlo stát i ve skutečnosti. Celý román je velmi napínavý a strhne vás do víru dění tak, že nebudete moci přestat číst dříve, dokud se nepročtete k úplnému konci a nezjistíte, jak vše dopadne.

    Kompletní recenze na stránkách Chrudimka.cz

  • Ranhojička – Ricarda Jordanová

    Ranhojička – Ricarda Jordanová

    Ranhojička

    Milujete historické příběhy s lékařskou tematikou? Tato kniha vám přinese vše, co máte rádi. Na samém počátku se seznámíte s porodní bábou Ráchel, jež přivede na svět zázračné dítko. Je to dívenka a její matka byla křesťanka, bohužel je to fakt, jenž jí zapovídá většinu toho, co by ráda dělala a také to, s kým by to chtěla dělat. Jak děti křesťanů, tak i ty židovské se dívce spíše posmívají a jediní, kdo ji téměř přijmou za svou jsou členové židovské rodiny Speyerových. Jaký to paradox. Zde se začíná odvíjet nelehká životní cesta malé Lucie. Při čtení zažijete nemálo chvil, kdy vám potečou slzy, protože autorka děj zpracovala tak bravurně, že vyvolává ve čtenáři soucit. Nicméně nechybí ani špetka lásky, porozumění, životních radostí a úspěchů. Chcete znát odpověď na otázku, zda Lucie dokáže dosáhnout svých vytyčených cílů? Neváhejte a začtěte se do tohoto poutavého příběhu, jenž vás chytne za srdce a poskytne vám odpovědi na veškeré otázky, jež vám v tuto chvíli mohly vytanout na mysli. Bude to tak zajímavá jízda, že vám krásných 552 stránek bude plynout tak, že si to ani neuvědomíte.

     

    Ricarda Jordan je pseudonymem autorky Christiane Gohl. Autorka se ale skrývá ještě za dalšími dvěma jmény, a to Sarah Lark a Elisabeth Rotenberg. Avšak pod jménem Ricarda Jordan má na svém kontě přes 20 titulů. Většinou se jedná o dívčí romány, jež se točí kolem koní. Kromě toho se objevují i romantické a historické romány. Zatím jsem se s díly této autorky nesetkala, ale po zkušenosti s Ranhojičkou jsem si ji oblíbila. Její styl psaní je velice čtivý, poutavý a zajímavý. Spisovatelka dokáže čtenáře vtáhnout do děje tak, že si jej užije na maximum.

     

    Titul Ranhojička vyšel v originálu (Pestärztin) již v roce 2009. U nás se dočkal dvou vydání. O obě se postaral Knižní klub. První z nich vyšlo v roce 2011, druhé pak v roce 2017. Pokud se vám naše recenze bude líbit a budete si chtít tento zajímavý životní příběh přečíst, můžete si publikaci pořídit zde. Čtete knihy raději v elektronické formě? Ani vy nebudete zklamaní a můžete si e-knihu pořídit tady.

    Příběh tohoto románu je velice čtivý, zajímavý a svým způsobem netradiční. Tematická rovina příběhu je ojedinělá, abych pravdu řekla, ještě jsem se nesetkala

     

    s dílem, v němž by se tolik střetávala problematika dvou náboženství. Některé důvody svárů mezi Židy a křesťany sahají až do dob dávno minulých a přesně to je i důvodem nelehkého začátku života mladé Lucie. Na druhou stranu vás překvapí přátelství, jež může napříč oběma skupinami vznikat. Říkáte si, že je to nemožné? Až otevřete tuto knihu, přesvědčíte se o pravém opaku. Pokud nemáte rádi tituly s velkým množstvím postav, věřte tomu, že vám tato kniha vcelku vyhoví. Sice se tu objevuje více postav, ale v jednu chvíli jsou na scéně maximálně 4 lidi. Některé postavy září jen chvilku, pak pohasnou a již se nikdy neobjeví. Orientace tedy není nijak obtížná.

     

    Ranhojička je plná zvratů, jež by nikdo nečekal. Mohu říci, že většinou ozvláštňují celé vyprávění. Prostředí je vcelku zajímavé a netradiční právě z toho důvodu, že se neustále střídá pohled židovské a křesťanské části města. Kniha je v mnoha epizodách hodně napínavá. Hlavní napětí opět plyne z již naznačených problémů mezi oběma náboženskými skupinami. Zajímavé je, jakým způsobem jednotlivé osoby v příběhu jednají a jak se chovají. Z tohoto důvodu jsem byla přikována ke své čtečce a užívala si vyprávění do poslední stránky. Věřím tomu, že stejně tomu bude i ve vašem případě.

     

    Děj je krásně rozčleněn, dělí se na pět částí, jež postupně posouvají hlavní hrdinku kupředu. V žádném případě tedy při čtení nezažijeme žádnou stagnaci a nudu. Důležité je také naznačit, že názvy jednotlivých částí rámují to, co se v textu v následujících kapitolách odehraje. Některé epizody mohou čtenáři vcelku snadno dojít, ale často tomu tak není. Zpočátku se vše jeví, jako by kniha měla pojednávat o židovské porodní bábě Ráchel. Po dvou kapitolách jste autorkou vyvedeni z omylu. Je tedy zřejmé, že některé události dokáží čtenáři řádně poplést hlavu. Vypravěč se po dvou kapitolách o Ráchel začíná orientovat na příběh malé Lucie a dalo by se říci, že se od ní od této chvíle neodlepí. V románu se objevuje celá řada dialogů, jež ději přidávají na spádu. Nicméně v překvapivém rozsahu se objevují i popisy, ať krajiny, charakteru či situace.

     

    Obálka knihy je vcelku jednoduchá. Vyobrazuje profil mladičké a krásné dívky – ranhojičky. Na pozadí je vidět městečko, v němž se budeme s hlavní protagonistkou pohybovat. Květinky v horní části pak navozují pozitivní pocity. Kromě základních informací o názvu, autorovi a nakladateli nic finální dojem nenarušuje. Obálka mě uchvátila a já si toužila titul již delší dobu. Když jsem si pak přečetla i anotaci, bylo rozhodnuto. Musela jsem se začíst a určitě toho nelituji. Byla to fantastická jízda přesně podle mého gusta.

     

    Kompoziční rámec je překvapivě jednoduchý, ač je kniha dosti rozsáhlá, objevuje se jen chronologie s mnoha retrospektivami. Vzpomínky mají vcelku velký prostor zejména ve chvílích, kdy se Lucii dějí nějaká příkoří. Některé kapitoly jsou celistvé, v jiných si můžeme povšimnout kratičkého přerušení, jež posouvá příběh o kus dále. Mám pocit, že když autorka nevěděla, jak děj dále rozvinout, raději jej přerušila a navázala někde jinde. Na druhou stranu tato přerušení působila spíše pozitivním dojmem. Bez vynechávek by kniha nemusela mít 552 stran, ale třeba tisíc. Děj je vyprávěn v objektivní er-formě, která je doplňována častými oživujícími dialogy.

     

    Moje subjektivní hodnocení je pozitivní. Z příběhu jsem byla nadšená. Líbila se mi jeho originalita. Je to příběh, jenž dokáže sledovat dva vcelku ožehavé problémy. Nejen tedy tu náboženskou, ale také problematiku medicíny. Občas se můžeme podívat do hlavy některé z postav, autorka je nechává promlouvat samy k sobě, ale také přemýšlet nahlas. Hlavní hrdinka tedy musí řešit spoustu problémů, které se často jeví coby neřešitelné. Četba mě chytla již na počátku a nepustila až do konce. Celý děj jsem si úžasně užila, byl to luxusní čtenářský zážitek. V průběhu vyprávění jsem si postupně oblíbila hned několik postav a věřím, že si svého přítele objevíte také. Za skvělé počtení a historický exkurz s tematikou zdraví a lékařství dávám knize nádherných a zasloužených 100 %.

     

    Jste-li příznivci historického románu s prvky romantiky a lékařství, s klidným svědomím si toto dílo přečtěte. Určitě nebudete zklamaní.

    Co pro vás děláme

    Název knihy Ranhojička
    Autor Ricarda Jordan
    Žánr Historický román
    Nakladatelství Knižní klub
    Rok vydání 2017
    Počet stran 552
    ISBN 978-80-242-5638-2
    Nákup knihy www.martinus.cz
    Nákup e-knihy www.ereading.cz
    Databáze knih www.databazeknih.cz

    Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

  • Stín větru – Carlos Ruiz Zafón

    Stín větru – Carlos Ruiz Zafón

    Stín větru obálkaRádi byste si přečetli román, který vás zavede do světa plného toho, co sami máte rádi? Do světa plného knih a životních pohnutek nejen jednoho autora, ale také vydavatelství a antikvariátu? Přesně to vám nabídne Stín větru z pera španělského autora Carlose Ruize Zafóna, který již na svém kontě má několik úspěšných románů. Za sebe mohu říci, že i toto dílo má velké šance, najít si spoustu čtenářů. Příběh vás překvapí, pobaví a jistě se do něj po určité době zamilujete. Monitoruje život mladičkého Daniela Sempera, který se snaží jít po stopách autora jedné jím objevené knihy – Juliana Caraxe. Jeho život a osud se v určité chvíli stává záhadou, která si žádá rozluštění. Dozví se mladíček, jak se věci mají? Kdo byl onen spisovatel a jaký byl jeho osud? Zemřel, nebo snad ještě žije? Vydejte se společně s Danielem na zajímavou cestu plnou očekávání a překážek a pokuste se najít odpovědi na otázky, které toto dílo nejen postavám, ale i samotnému čtenáři skýtá.

     

    „Jednou jsem slyšel, jak jeden stálý zákazník antikvariátu otci říká, že jen málo věcí dokáže poznamenat čtenáře tak jako první kniha, která si opravdu najde cestu k jeho srdci. Tyto první obrazy, ozvěna slov, o kterých si myslíme, že zůstala za námi, nás provázejí po celý život a budují v naší paměti zámek, ke kterému se dříve či později vrátíme. Nesejde na tom, kolik mezitím přečteme knih, kolik světů objevíme, kolik se toho naučíme a kolik toho zapomeneme. Pro mne jsou oněmi čarovnými stránkami ty, jež jsem našel na chodbách pohřebiště zapomenutých knih.“ (s. 12)

    (Pokračování textu…)

  • Konec léta – Anders de la Motte

    Konec léta – Anders de la Motte

    Konec léta

    Léto. Roční období, které má každý rád. Je krásně teploučko, venku svítí sluníčko, prozpěvují ptáčci a… Zkrátka a dobře, je to pro nás takřka idylický čas, na nějž rádi v průběhu roku vzpomínáme. Musí být idylou pro každého? Určitě ne. O tom nám povypráví kniha, kterou bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila. Pro jednu rodinu totiž léto roku 1983 neskončilo. Hrůzné události, ale hlavně vzpomínky na ně, se s nimi táhnou dále. Pohromou není postižena pouze rodina, ale i celá řada dalších lidí. Všichni si kladou otázku, kdy už konečně toto léto skončí, dvacet let jim dělá společnost smutek, dvacet let se jim honí bez ustání hlavami otázka, co se malému hochovi přihodilo. Najdou na své odpovědi otázky? Pokud to chcete zjistit, přečtěte si tento poutavý a čtivý román z pera švédského mistra thrilleru Anderse de la Motteho.

     

    „Plot byl vysoký. Možná dokonce vyšší než strýc Harald, každopádně dost vysoký na to, aby ho Billy nedokázal přelézt. Lov skončil. Nikdy to králičí doupě nenajde. Přesto se mu trochu ulevilo. Takhle daleko v zahradě sám ještě nikdy nebyl. Z večerního světla zbýval na nebi jen slabý proužek a stíny v křoví se téměř bez povšimnutí proměnily v hustou tmu.“ (s. 14)

     

    Anders de la Motte je významnou osobností švédské literární scény. Jeho původním pracovištěm byla policejní stanice, následně byl šéfem ochranky a v současnosti, pomineme-li to, že píše romány, pracuje coby konzultant bezpečnostních služeb. Jeho zaměstnání hodně vypovídá o tom, kde mají základ jeho příběhy. Ať už to jsou knihy o zneužívání moderních počítačových technologií a sociálních sítí (trilogie Game, Buzz a Bubble), nebo romány MemoRandomUltiMatum z prostředí organizovaného zločinu. Všechny do jednoho jsou napínavé a čtivé. Konec léta je zatím jedinou knihou, která pod jeho rukama vznikla a je samostatná.

    <{r>

    Když jsem knihu začala číst, byla jsem zaskočena. Očekávala jsem, že se bude jednat o zajímavý příběh, který strhne veškerou mou pozornost, chytne mě a nepustí do té chvíle, dokud nepřečtu poslední stránku, ale že to všechno půjde tak rychle? Po přečtení prvních několika kapitol získáte odpověď na to, jak se to má s obálkou. Proč je na ní vyobrazen výjev, jaký tam je? Obálka je poutavá a pohltí vás. Stejně tak imponuje i metaforický název knihy. Co se týče anotace, dle mého názoru by mohla být krapet kratší, na můj vkus její autor prozradil o příběhu docela hodně. Román si zajisté užijete plnými doušky. Odehrává se na krásných 352 stranách a ani chvilku nebudete litovat, že jste se do jeho četby pustili.

     

    Titul Konec léta vyšel v originálu (Slutet på sommaren) v roce 2016. U nás se překladu dočkáváme na počátku roku 2018 a o jeho vydání se postaral Knižní klub. Pokud vás recenze zaujme a budete si chtít knihu pořídit, můžete tak učinit zde.

     

    Ctěný čtenáři, než otevřeš tento svazek, odskoč si a najez se, protože ti garantuji, že se od stránek jen tak neodtrhneš. Proč to tvrdím? Sama jsem to zažila, příběh je napsán tak mistrně, že jsem chtěla číst pořád dál a dál. Bylo pro mě utrpením knihu odložit byť jen na pár minutek.

     

    V knize objevíte dvě dějové linie, jedna je retrospektivní a přibližuje nám to, co se událo na jednom nejmenovaném statku v létě roku 1983, druhá se pak točí okolo Veronicy (dříve Very) a odehrává se o dvacet let později. Najdeme zde celou řadu kontrastů, které jsou zakódovány citlivě jak do prostředí, tak do charakterů postav. Události roku 1983 se odehrávají na venkově, kdežto druhá linie je výrazně městská a odpovídají tomu pochopitelně i charakteristiky protagonistů. Před očima se nám dokonce změní i samotná Vera, která se před svou minulostí snaží utéci, co nejdále to jde.

     

    Styl psaní autora si mě získal hned na prvních stránkách. Text je čtivý, akční, napínavý, chvilkami z něj tryskají emoce a podmaní si vás. Tematicky je dílo velice zajímavé, neustále vás nutí si klást otázky a přemýšlet. Nicméně Anders de la Motte vás odpověď nenechá najít dříve, dokud nedočtete až do konce. Samotné dějové linie prolínají útržky dopisů, které vám zamotají hlavu snad ještě více než záhada malého chlapce. Ač je příběh vystavěn zejména na ději, najdeme v něm i celou řadu zajímavých a nijak dlouhých popisů.

     

    Celý příběh je odvyprávěn z několika úhlů pohledu. Svůj part zde mají Veronica, vyšetřující detektiv a nesmí pochopitelně chybět ani malý Billy. Vypravěč události sleduje spíše z dálky a zprostředkovává je čtenáři prostřednictvím objektivní er-formy, která je doplněna množstvím dialogů. Vše se odehrává v minulém čase, výjimku však tvoří úryvky z dopisu. Tyto krátké textíky zpočátku nedávají smysl, ale v jednu chvíli se vše prolomí a vy pochopíte. Ač se kompozice celého románu může zdát složitá, není tomu tak. Na kapitoly, které se týkají minulosti, je upozorněno tučným nadpisem Léto 1983, současnost značena není nijak. Dějové linie od sebe snadno rozeznáte, protože mezi sebou silně kontrastují. Vše je uvedeno prologem, který patří samotnému Billymu, následuje 67 kapitol, jež pak uzavírá epilog, jenž završuje ono strašlivé LÉTO.

     

    Moje subjektivní hodnocení tohoto psychothrilleru nemůže být jiné než pozitivní. Prostřednictvím příběhu jsem se dostala do prostředí, do kterého bych se jindy nedostala. Autor mi zabrnkal na nejcitlivější strunku a silně si mě ke své knize připoutal. Je to román, který mi uhranul a těším se, až se k němu někdy v budoucnu vrátím. Budu se těšit i na další setkání s tímto autorem, protože věřím, že jeho knihy jsou na vysoké úrovni. Co se týče grafického a jazykového zpracování textu, byla jsem nad míru spokojená. Po grafické stránce mě nadchla velká písmena a formátování. Radost jsem měla i z použitého papíru, který nebyl tenký, stránky se mi dobře obracely a nemusela jsem mít strach, že knihu poškodím. Po gramatické a stylistické stránce bylo dílo zpracováno výborně, nenašla jsem v textu téměř žádné chyby, které by vyrušily mou pozornost. Za úžasný čtenářský zážitek patří této knize nádherných 100 % hodnocení.

     

    Knihu bych doporučila všem milovníkům detektivek, napínavých thrillerů a těm, kteří nad knihami rádi přemýšlí.



    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Originální název:

    Slutet på sommaren (2016)

    Žánr:
    Literatura světová, Thrillery
    Vydáno: 2018, Euromedia
    Počet stran: 352
    Překlad: Helena Matochová
    Vazba knihy: vázaná
    ISBN: 978-80-242-5962-8

    Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

  • Rozhodnutí porodní báby – Sabine Ebertová

    Marti, rozhodni se správně

    Rozhodnutí porodní báby

    Stýskalo se vám po porodní bábě Martě? Pokud ano, věřte tomu, že se nám s velkou pompou vrací. Její příběh se odehrává v raném středověku na území dnešního Německa. Tentokrát se budeme vcelku často pohybovat na bojišti a sledovat vývoj konfliktu mezi Fridrichem Barbarossou, Jindřichem Lvem a Otou z Wettinu. Jak moc události poznamenají Christiansdorf a jeho obyvatele? Co vše bude muset Marta strpět a případně i obětovat? O tom si přečtete v tomto poutavém historickém románu. Ten stejně jako předchozí díly prýští množstvím emocí a můžete se těšit na zajímavou jízdu plnou napětí, lásky, nenávisti, strachu a intrik. Titul vás na samém počátku upoutá a nepustí vás do té doby, dokud jej nedočtete až do konce.

     

    Příběh je velice zajímavý a strhující. Při jeho četbě vás překvapí spousta neočekávaných zvratů. Rozhodnutí porodní báby je obsáhlý román, což pro čtenáře znamená také to, že se setká s komplikovanějším kompozičním rámcem a mimo jiné také s vcelku velkým množstvím postav. Některé se jen ukážou a hned zase mizí, jiné zasahují do příběhu pravidelně a svým způsobem ovlivňují i jeho směřování. Nicméně rozhodně se tohoto faktu nemusíte nijak obávat, na počátku knihy objevíte seznam všech osob, které se v textu objeví. Dokonce zde najdete i jejich postavení a význam pro vyprávění. Pomůže vám se krásně zorientovat. Styl zpracování textu mě velice zaujal. Chvilkami jsem měla pocit, jako bych četla poutavou dějepisnou učebnici. Sabine Ebertová vás překvapí smyslem pro dobový jazyk. Přesně ví, kdy použít výraz z dané doby a kdy vyprávění oživit. Dílo tedy působí autenticky.

     

    Titul Rozhodnutí porodní báby vyšel v originálu (Die Entscheidung der Hebamme) v roce 2011. U nás se kniha dočkala u Knižního klubu hned dvou vydání, a to v letech 2012 a 2017. Jedná se již o třetí díl ze série o tajemství porodní báby. Pokud vás recenze nadchla a budete si chtít příběh přečíst, můžete si jej pořídit na www.megaknihy.cz.

     

    Megaknihy

     

    Když mi bylo k recenzi nabídnuto Rozhodnutí porodní báby, vůbec jsem neváhala a výzvu přijala. Předchozí díly této série jsem četla a nadchly mě. Těšila jsem se jaký bude tento a musím říci, že mě nezklamal a v mnohém dokonce předčil i má očekávání. Když jsem uviděla obálku titulu, ihned jsem se do něj zamilovala. Působí historickým dojmem, dostala mě zejména pečeť s vyobrazením města. Každého čtenáře však zajisté k přečtení dovede i poutavá anotace, která poutavě vzpomíná na to, co se v sérii již odehrálo, ale pochopitelně nastiňuje i to, co se teprve bude dít.

     

    Román je velice čtivý. Autorka píše tak poutavě, že po celou dobu četby udrží vaši pozornost. Některé pasáže jsou však vcelku náročné, hlavně tedy na čtenářovu psychiku. Příběh monitoruje nejen to, jak jde čas u porodní báby Marty a její rodiny, ale také dějiny globálně. Ve vyprávění můžete zachytit spoustu reálných historických okamžiků, které hýbaly Evropou. Čtenář tak před sebou má syrový příběh, kterým ho autorka doslova přikurtuje ke křeslu. Román je vystaven na pevných chronologických základech a opepřen množstvím paralel a retrospektiv. Všechny kompoziční postupy jsou od sebe náležitě oddělovány a vy se tak v textu neztratíte. Nic tedy nebrání velkolepému čtenářskému zážitku.

     

    Rozhodnutí porodní báby je odvyprávěno objektivní er-formou, které vdechuje život množství dialogů mezi jednotlivými postavami. Nedá mi to a dovolím si menší srovnání s předchozími díly této série. Překvapilo mě, že ve třetím románu se nevyskytuje už tolik úhlů pohledů na jednu událost, kniha se tedy čte lépe a působí přehlednějším dojmem. Popisy v tomto dílu vás zajisté překvapí, protože jsou podány coby zajímavý historický výklad. Pokud se řadíte k milovníkům historické literatury, která je obohacena o velkou dávku napětí, tato kniha je určena právě pro vás. Z četby si odnesete skvělý čtenářský zážitek.

     

    Vyprávění je složeno ze čtyř dílů a epilogu. Jednotlivé díly se dělí na mnoho kapitol. Ty však nejsou očíslovány, ale každá z nich nese svůj název, který hodně nastiňuje to, co se v dané kapitole stane. Jednotlivé kapitoly se pak dále tříští na menší dílčí celky, které nás postupně posunují k finální pointě. Román je vcelku obsáhlý, odehrává se na 560 stranách, ale čte se velice dobře a rychle.

     

    Moje subjektivní hodnocení Rozhodnutí porodní báby nemůže být jiné než pozitivní. Kniha mě uchvátila a užívala jsem si ji od úplného začátku až do poslední tečky. Nadšená jsem byla i z toho, že mě autorka nenechala nijak tápat v příběhu. Byla si dobře vědoma toho, že v její knize vystupuje mnoho postav, a tak pro nás připravila seznam všech aktérů, za to jí tleskám a dávám palec nahoru. Pokud se vám tato kniha dostane z celé série do ruky jako první, nemusíte mít strach a s klidem se do ní pusťte, příběh je protkán množstvím retrospektivních linek, které přibližují dění z předchozích dílů. Rozum mi zůstával stát nad realističností vyprávění a nad množstvím emocí, které z něj přímo sršely, některé mě dokonce dohnaly až k slzám. V neposlední řadě musím vyzdvihnout grafické a jazykové zpracování textu, v obou případech jsem byla spokojená. Kvalitní práci odvedla nejen autorka, ale také překladatelka a grafici. Román si ode mě vysloužil nádherných 100 % hodnocení. Vřele jej doporučuji milovníkům historických a sociálních románů.

    Bibliografické údaje (zdroj: databazeknih.cz):

    Série:

    Tajemství porodní báby (3.)

    Originální název:

    Die Entscheidung der Hebamme (2011)

    Žánr:
    Literatura světová, Romány, Historie
    Vydáno: 2012, Knižní klub
    Počet stran: 560
    Překlad: Ivana Führmann-Vízdalová
    Vazba knihy: vázaná s přebalem
    ISBN: 80-242-3384-0

    Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

  • Katova dcera a hra se smrtí – Oliver Pötzsch

    Ježíš visí opět na kříži

    Je to tu. Na scénu se opět ve velkolepém stylu hlásí katova dcera Magdaléna. Je to již pošesté, co se s ní můžeme setkat v poutavém raně novověkém románu. Její otec stále vykonává v Schongau práci kata a ona je zkušenou bylinkářkou a lazebníkovou manželkou. Tato kniha vám úžasným způsobem zprostředkuje nejen mnohé historické okamžiky, ale také vám představí sociální a zdravotnickou situaci té doby. Příběh je koncipován tak, aby se neustále motal kolem katovy rodiny a jeho nejbližších přátel či nadřízených.

     

    „Srdce jí vzrušením bušilo rychleji. Jak to vypadalo, měl doktor Ransmayer skutečně co schovávat.
    Měla pravdu!“
      (strana 84)

     

    Román Katova dcera a hra se smrtí vyšel v originálu (Die Henkerstochter und das Spiel des Todes) v roce 2016. U nás se jeho překladu dočkáváme o rok později. O jeho vydání se postaral Knižní klub. Jedná se již o šestý díl ze série o katově dceři Magdaleně. Pokud vás naše recenze osloví a budete si chtít knihu přečíst, můžete si ji pořídit právě zde.

     

    Katova dcera mě nadchla již před několika měsíci, kdy jsem s ní přišla poprvé do styku. Předchozí díl této série mě dostal do kolen, a tak jsem se rozhodla, že si přečtu i tento a opět jsem byla mile překvapena. Název knihy slibuje napínavý detektivní historický příběh, stejně tomu je i u anotace. Nezbývalo tedy nic jiného, než se začíst a přesvědčit se. Celý děj byl uvozen zajímavým prologem, který se odehrával v Oberammergau, horské vesničce, ve které se budeme s hrdiny docela často pohybovat. Jelikož se nám katova rodina rozděluje, budeme hodně cestovat mezi Schongau, Ammertalem, Ettalem, Uterammmergau a právě zmiňovaným Oberammergau. Obálka vám o knize napoví velmi málo, vyobrazuje muže v brnění s mečem přes rameno. Dokud se tedy nezačtete, budete si klást neustále otázky, kdo dotyčný je.

     

    Poutavý děj románu se odehrává na krásných 464 stranách. Nicméně svazek působí mnohem užší, protože jednotlivé stránky jsou hodně uzoučké a jemné. Chvilkami jsem měla problém se při čtení posunout dále bez toho, aniž bych kousek příběhu nepřeskočila. Děj vás strhne již na samém začátku, kdy vám je představena zajímavá detektivní zápletka, kterou je nutné vyřešit. Nadšení vás neopustí díky mnoha napínavým okamžikům a neočekávaným zvratům. Troufnu si tvrdit, že zdatný čtenář si s tímto literárním počinem poradí během chvilky. Řadíte-li se k milovníkům historických románů, Katovu dceru jistě uvítáte a užijete si ji.

    (Pokračování textu…)

  • Zloději hedvábí – Dirk Husemann

    Daleká cesta za hedvábím

    Zloději hedvábí

    Dva muži, zvědové z Byzance, se vydávají na dlouhou a velice náročnou cestu do Asie, na níž zažijí spoustu překvapivých a dobrodružných okamžiků. Jejich hlavním cílem je dopravit svému císaři drahocenné hedvábí.

     

    Otázkou však je, jak se tato látka vyrábí? Existuje spousta hypotéz, ale která z nich je ta správná? Odhalení této otázky spočívá na bedrech Taura a Olympiodora. Historický román vás pobaví a určitě udělá radost pod vánočním stromečkem. S hlavními hrdiny se přenesete do 6. století našeho letopočtu a na pozadí budete moci sledovat jednotlivé historické události, které ovlivnily historii Evropy. Některé příhody jsou drsnější, ale mají důležitou vypovídající hodnotu o dané době.

     

    „Taurus se nestačil divit. Podobné systémy viděl u Langobardů, Ostrogótů a Vandalů. Vypadalo to, že potřeba bezpečnosti vede všude na světě ke stejným vynálezům. Obyvatelé této exotické země mysleli a jednali jako národy, které znal. Přitom ale vypadali jinak.“ (s. 60)

     

    Zloději zlata jsou titulem, který mě zaujal již svou anotací. Jedná se o další román, na jehož obálce můžeme zahlédnout zlatou hvězdu s puncem Edice světový bestseller. Již toto označení vypovídá o tom, že před sebou nemáme jen tak ledajakou knihu. Přebal knihy ale také hodně vypovídá o tom, co je náplní příběhu. Napoví nám, v jakém prostředí se budeme s hrdiny pohybovat a jakým způsobem. Pískově hnědá barva obalu moc sluší. Když jsem svazek otevřela, byla jsem mile překvapená. Na přední i zadní předsádce jsou vyobrazeny mapy, které nám přesně ukazují cestu našich hrdinů. Nikdy se s nimi tedy neztratíme. Nic pak nebránilo tomu, abych se pustila do čtení a užila si příběh zachycený na krásných 352 stranách, který je rozdělen do 3 různě dlouhých částí. Četba tohoto románu je zábavná, strhující a dobrodružná. Jistě si jej užijete plnými doušky.

    (Pokračování textu…)

  • Ať žijí kouzla!

    Michael Scott
    ČarodějTéměř před měsícem jste si na tomto blogu mohli přečíst článek, který měl téměř stejný popisek, akorát s tím rozdílem, že se týkal alchymie. Dnes jsem dočetla druhý díl série a musím se s Vámi podělit o své zážitky. Řeknu vám, že jsem měla vážné obavy, aby autor neusnul na vavřínech, ale to se nestalo.
    Druhý díl se mi zdá propracovanější a ještě o stupínek lepší než předchozí. Přibývá zajímavých postav a s nimi spousta akčních situací. Autor i zde používá postav, které byly reálné. K manželům Flanelovým a doktoru Dee v tomto díle přibydou knižní manželé Johanka z Arku a Nicollo Machiavelli, který zde vystupuje nejen jako čaroděj, ale zároveň jako velitel jednotky tajné služby.
    Příběh se tentokrát přesouvá z území Ameriky na starý kontinent, konkrétně se octneme při jeho čtení v ulicích Paříže. Díky popisům si může čtenář živě představit, jak místa vypadají. Zároveň to dopomůže i k jednoduššímu vžití do děje. Příběh byl strhující a četl se úplně sám.
    K ději: Příběh plynule navazuje na předchozí díl. Na začátku se dočtete o tom, jak se dvojčata s Nicolasem a Scatty dostanou do Francie. Když zjistí, kde vůbec jsou, panuje v nich velký neklid, protože neví, jak se mají dostat ven. Poruší laserový paprsek alarmu a dostávají se z místa (zjistěte sami, kde se ocitnou a jak) pryč. Když utíkají, potká je neštěstí. Dr. Dee stihne na jejich přítomnost upozornit Nicollu Machiavelliho, který po nich začne pátrat. Jak to všechno dopadne se dozvíte na téměř 500 stranách velice čtivého napínavého textu.
    Co se mi líbilo? I tentokrát mě na první pohled velice zaujala obálka knihy. Kniha měla stejně jako první díl, velká písmena a četla se velice dobře a rychle.
    Co se mi nelíbilo? Opět nemohu jen chválit. Musím upozornit na pár pravopisných chyb a špatně vyskloňovaných slov, ale i přes to jsem si čtení užila.
    Již teď se těším na další díl. Jsem zvědavá, kam se s hlavními protagonisty dostaneme příště, co zajímavého zažijí a jaké historické postavy v knize ožijí tentokrát.
    Bibliografické údaje:
    Orig. název: The Magician
    Série: Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela (2.)
    Žánr: Sci-fi a fantasy – Romány
    Rok vydání: 2008, 1. vydání originálu: 2006
    Počet stran: 472
    Nakladatelství: Knižní klub
    Překlad: Zuzana Zábrodská
    Vazba knihy: vázaná s přebalem
    ISBN: 978-80-242-2270-7
    A co vy? Pokusíte se pustit do této zajímavé tajuplné série?

    Uložit