Iwik
severní Čechy

Jmenuji se Ivana. Mým největším koníčkem je četba. O své čtenářské zážitky se s vámi ráda dělím na těchto stránkách. Najdete zde recenze zajímavých knih a audioknih, rozhovory s jejich autory a spoustu dalších zajímavostí ze světa literatury. Moje články však najdete i na portálu Chrudimka.cz. Spolupracuji s předními českými nakladatelstvími a vydavatelstvími, což mi umožňuje vám představit mnoho zajímavých knižních novinek.

Jsem redaktorka portálu
Archiv blogu
Sociální sítě Iwíkovy knihovny
Reklamní miniokénko


Jednoduchý přivýdělek
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti

Sledovanost

TOPlist
Chrudimka

Správná pětka na ostrově pokladů – Enid Blytonová

29. 8. 2019

spravna-petka_nahled

Je léto a s ním máme od útlého dětství spojené prázdniny, volno, dobrodružství, cestování a spoustu dalších více či méně oblíbených aktivit. V této recenzi vám představím audioknihu, která se k tomuto období hodí. S titulem jsem se setkala již před lety, kdy jsem jej četla v papírové formě. Při výběru audioknihy jsem měla ihned jasno, protože jsem si chtěla zavzpomínat a zároveň jsem byla zvědavá, jak na mě zapůsobí audio zpracování. Musím říci, že jsem byla více než nadšená. Při poslechu se seznámíme se čtyřmi dětmi a psem, jedná se totiž o první díl série o Správné pětce.

Hlavní hrdinové si užívají nevšedních prázdnin, o nichž se jim do této chvíle ani nesnilo. George je jedináček, tudíž je zvyklá na samotu a nechce na tom nic měnit, tedy aspoň do té doby, než přijedou její bratranci a sestřenice (Dick, Julian a Anna). Pak se začnou dít věci. Změní se Georgiin názor? Podělí se o své oblíbené věci a radosti se svými příbuznými? Pokud jste zvědaví a rádi s nostalgií vzpomínáte na dětství, určitě si tuto audioknihu poslechněte. Enid Blytonová dokázala ve svém díle propojit dobrodružství, sociální tematiku a téma výchovy. Při poslechu si užijete velkou dávku zábavy. Autorka se snaží svého čtenáře (posluchače) neustále vtahovat do děje a aktivizovat prostřednictvím množství nečekaných zvratů.

Jak jsem již napsala výše, bylo mi nabídnuto několik titulů, z nichž jsem si mohla vybrat a vyhrál u mě tento příběh. Jelikož jsem dílo již dříve četla, věděla jsem, na co se mohu těšit, ale netušila jsem, jakým způsobem bude nahrávka zpracována. Tvorbu Enid Blytonové jsem si v období dospívání zamilovala pro její napínavost, čtivost a tematiku. Pro interpretaci prvního dílu Správné pětky byla zvolena Michaela Maurerová, jejíž hlas k příběhu neuvěřitelně sednul. Titul si mě získal svou krásnou, barevně ilustrovanou obálkou, na níž je vyobrazen výjev z vyprávění. Anotace vám nastíní příběh tak, aby vám neprozradila příliš mnoho. Mnohé posluchače si tento text získá na první dobrou.

Děj je zpracován plynule a velmi napínavě. Od samého začátku se něco odehrává, a tak je posluchač ihned vržen do víru dění a nečeká, než se stane něco zásadního. Toto je pro literaturu určenou dětem a mládeži charakteristické a dalo by se říci, že i velmi důležité. Dítě tak není od četby a poslechu odrazeno. Již v začátku jsou zřejmé prvky dobrodružství a napětí. Od první minuty si tak budete užívat akce. Příběh audioknihy je vyprávěn z pohledu vypravěče, který sleduje vše, co se kolem dětských hrdinů odehrává. Toto vyprávění je oživováno velkým množstvím dialogů nejen mezi dětmi, ale i mezi tetou a strýčkem, kteří je mají na starosti.

Interpretace textu Michaelou Maurerovou rozhodně nemá chybu. Je zřejmé, že si četbu knihy náramně užívala a do svého projevu vložila kus sebe. Dokázala tak vtisknout vyprávění charakteristický ráz a kvalitně jej oživila. Její hlas lahodil mému uchu a byl pohlazením po duši, protože je velmi sympatický, mladistvý a energický. Vypravěčka dokázala se svým hlasem výborně pracovat a zprostředkovala tak posluchači celou dávku emocí, jež jsou téměř hmatatelné. Každé postavě dodala neodmyslitelný charakter. Musím říci, že po této stránce je audiokniha více než zdařilá.

Rétorika vypravěčky je brilantní. Nezaznamenáte žádné chyby při čtení ani ve vyslovování. Všemu, co bylo vyřčeno, je krásně rozumět. Rychlost čtení je přizpůsobena cílové skupině, jíž jsou primárně děti a dorost. Nicméně dospělému posluchači pomalejší, avšak plynulé tempo, vadit také nebude. Dílo se velmi dobře poslouchá. Nikdy se nemusíte vracet, abyste si přehráli něco, čemu jste při prvním poslechu nerozuměli.

spravna_petka1Knižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (Five on a Treasure Island) v roce 1942. U nás se kniha dočkala hned několika vydání, a to u nakladatelství Egmont (1992, 1996 a 1999) a Albatros (2008). V roce 2019 titul vychází i v audio podobě, a to u vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si příběh poslechli na vlastní uši, můžete si audio pořídit na stránkách e-shopu vydavatelství.

Audiokniha si mě získala i svým rytmickým a velmi podmanivým hudebním podkresem, jenž je dalším prvkem, který jí dodal nezaměnitelný ráz. Hudba krásně rámovala nejen jednotlivé kapitoly, ale i dílčí části stop. Ve znělkách se objevuje hned několik hudebních nástrojů. Nejdéle si hudbu užijete na začátku a potom na úplném konci vyprávění.

Děj audioknihy je od samého počátku strhující. Ve fantazii se vám budou odehrávat rozličná dobrodružství, která budete prožívat společně se čtveřicí dětí a psem Timem. Posluchač bude velmi mile překvapen živostí a množstvím nečekaných zvratů. Celé vyprávění se odehrává v pouhých sedmnácti stopách, které odpovídají jednotlivým epizodám v knize. Ty jsou vcelku krátké, nejdelší trvá 21 minut, dohromady má celá audiokniha pouhé 4 hodiny a 5 minut. Dá se tedy poslechnout za jedno odpoledne nebo třeba cestou na dovolenou.

Moje celkové subjektivní hodnocení této audioknihy nemůže být jiné než pozitivní. Doslova wau. Poslech jsem si užívala plnými doušky od první vteřiny až do té poslední. Byla jsem nadšena tím, jak dokázala Michaela Maurerová vyprávění ztvárnit, jak se do textu vžila a dokonale ho procítila. Jejímu projevu se nedalo nic vytknout. Stejně tak má můj obdiv i samotná Enid Blytonová. Její knihy si získávají neustále nové a nové čtenáře, důvodem toho je velká dávka napětí a dobrodružství, jež se ukrývá v útloučkých svazcích. Tyto knihy jsou nadčasové a mají dětem stále hodně co říci. Kromě poutavé předlohy a úžasného vypravěčského projevu je tu také rytmický hudební podkres, který vyprávění skvěle dokreslil. Jsem moc ráda, že mi tato audiokniha byla nabídnuta k recenzi, protože jsem si ji s velkou chutí a radostí poslechla a opravdu si ji užila. Za skvělý posluchačský zážitek a brilantní výkon vypravěčky patří titulu nádherných a zasloužených 100 %.

Audioknihu mohu vřele doporučit všem milovníkům dobrodružství a dětských příběhů. Titul není určen pouze dětem, ale i dospělým, kteří v sobě stále mají kousek dítěte. Poslech této audioknihy si zajisté užijete.

Autor: Enid Blytonová (1897–1968)

enid_blytonBritská spisovatelka byla původním povoláním učitelka a na začátku své kariéry tedy psala do novin především příspěvky věnované pedagogice. První knihy pro děti jí začaly vycházet od 20. let 20. století – nejdříve šlo o verše, postupně o delší příběhy (např. Vzhůru na Kouzelný strom), pak romány (např. Dobrodružství na ostrově, Nejprotivnější holka ze školy, Podařená dvojčata) a proslula svými dobrodružnými sériemi ze 40. let 20. století (např. Tajná sedma, Správná pětkaNoddy). V té době už byla zavedenou autorkou, která vydávala jednu knihu za druhou. Popularitu si udržela až do své smrti – její dílo bylo přeloženo do 90 jazyků, stala se čtvrtou nejpřekládanější spisovatelkou všech dob, na kterou stále navazuje mnoho autorů, a její příběhy se u dětí stále těší velké oblibě.

Účinkující: Michaela Maurerová (*1979)

michaela_maurerova

Vystudovala pražskou DAMU, ale na filmovém plátně se objevila už jako malá ve válečném snímku Karla Kachyni Poslední motýl (1990). Už během studia moderovala televizní pořady na různých stanicích a poté přijala angažmá v Divadle Rokoko. Hrála také v Divadle na Vinohradech a v Divadle Bez zábradlí. Známá je ze seriálu Ulice či První republika a ze snímků Líbáš jako Bůh (2009), Experti (2006) nebo I ve smrti sami (2004). Nadále se úspěšně věnuje moderování.

Název audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA na ostrově pokladů
Autor Enid Blytonová
Interpreti Michaela Maurerová
Vydavatelství OneHotBook
Délka 4 hodiny 5 minut
EAN 8594169482583
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Recenze primárně zpracována pro portál Chrudimka.cz. Tímto děkuji za možnost převzetí.

štítky
podobné články

Zanechat komentář